نظر
۳۸
 
توصیه‌های پلیس فتا
چگونه از هک شدن تلفن همراه خود جلوگیری کنیم
کد مطلب: 565
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۴۴
 
معاونت اجتماعی پلیس فتای نیروی انتظامی با اعلام اینکه هکرها به راحتی از طریق هک کردن گوشی‌های تلفن همراه می‌توانند به تمامی اطلاعات شخصی افراد دسترسی پیدا کنند اعلام کرد که بیشتر حملات مخرب در بخش تلفن همراه مربوط به افرادی است که تمایل زیادی به استفاده از خدمات مبتنی بر GPRS دارند.
چگونه از هک شدن تلفن همراه خود جلوگیری کنیم
 
 
Share/Save/Bookmark
معاونت اجتماعی پلیس فتای نیروی انتظامی با اعلام اینکه هکرها به راحتی از طریق هک کردن گوشی‌های تلفن همراه می‌توانند به تمامی اطلاعات شخصی افراد دسترسی پیدا کنند اعلام کرد که بیشتر حملات مخرب در بخش تلفن همراه مربوط به افرادی است که تمایل زیادی به استفاده از خدمات مبتنی بر GPRS دارند.

به گزارش افتانا، معاونت اجتماعی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا در گزارشی با بیان اینکه هکرها به راحتی از طریق هک‌کردن گوشی‌های تلفن‌همراه توسط روشن‌بودن بلوتوث گوشی به تمامی اطلاعات شخصی افراد دسترسی داشته باشند، اعلام کرد امروزه نفوذ به دنیای مجازی کاربران و استفاده از اطلاعات شخصی آنها در اینترنت به امری فراگیر تبدیل شده و در این میان هک تلفن همراه ابعاد محسوس‌تری پیدا کرده است اما درکشور ما به دلیل ناآگاهی افراد در حال تبدیل به یک معضل جدی است.

اگرچه رعایت نکات ایمنی و استفاده از نرم‌افزارهای آنتی‌هک تا حدی جلوی تخریب اطلاعات کاربران مجازی را گرفته است اما شاید همین امر باعث شده باشد که هکرهای حرفه‌ای گستره فعالیت‌های خود را افزایش داده و به سراغ کاربران تلفن همراه آمده باشند. البته نقش استفاده از تکنولوژی‌های جدید و استفاده از اینترنت در بستر تلفن همراه را نباید در این بین فراموش کرد.

هک تلفن‌همراه هر چند به قدمت هک کامپیوترها نمی‌رسد اما رفته رفته با پیشرفت روزافزون امکانات تلفن همراه این وسیله هم در معرض خطر حمله هکرها قرار دارد تا آنجا که هر فرد با داشتن نرم‌افزارهای مخصوص هک به راحتی قادر خواهد بود که تلفن همراه کاربر را هک و از اطلاعات شخصی کاربران استفاده کند.

براساس این گزارش هک‌موبایل به این معنا نیست که دیگر کاربر اختیاری در کنترل تلفن همراه خود نداشته باشد بلکه بسته به نوع حمله‌ای که صورت گرفته ممکن است دفترچه تلفن یا تمامی ‌پیام‌های کوتاهی که در صندوق دریافت پیام‌ها (inbox) وجود دارد برای هکر ارسال شود.

در بعضی از مواقع، دزدیده شدن اطلاعات شخصی کاربران به رحم و انصاف هکر مورد نظر نیز بستگی دارد چرا که در بسیاری مواقع هکر‌های تلفن همراه بیشتر به دنبال عکس‌ها و حتی فیلم‌های شخصی افراد هستند تا دفترچه تلفن. با این حال به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، بیشتر حملات مخرب در بخش تلفن همراه مربوط به افرادی است که تمایل زیادی به استفاده از خدمات مبتنی بر GPRS دارند.

ارتباطات بی سیمی مورد توجه هکرها

ارتباطات مخابراتی و بی‌سیمی، یکی از اصلی‌ترین اهدافی است که مورد توجه هکرها قرار می‌گیرد و به این ترتیب آنها مکالمات هر فردی را که بخواهند تحت کنترل خود می‌گیرند و از این طریق به فایل‌های متنی، اطلاعات شخصی و حتی عکس‌های گرفته شده توسط تلفن همراه قربانی دست می‌یابند. در حالی که امروزه کارشناسان بر بکارگیری راه‌های گوناگون برای مقابله با این اقدامات هشدار می‌دهند اما کاربران تلفن‌های همراه ایرانی آن طور که باید برای نفوذ افراد ناشناس بر حریم خصوصی خود نگران نیستند.

فعالیت هکرهای ایرانی درحال حاضر فقط در نفوذ به اطلاعات شخصی کاربران خلاصه می‌شود و همین سرک کشیدن به حریم خصوصی دیگران و انتشار اطلاعات شخصی آنان باعث شده تا امروزه شاهد گسترش نرم‌افزارهای هک در کشور و فروش آن از طریق اینترنت باشیم.

برای روشن‌شدن این موضوع کافی است جمله هک در تلفن همراه را در گوگل جستجو کرد. آن زمان است که با حجم عظیمی‌ از وبلاگ‌ها و سایت‌هایی مواجه می‌شوید که به صورت رایگان نرم‌افزارهای مورد نیاز را به همراه آموزش گام به گام در اختیار ناقضان حریم خصوصی می‌گذارند.

بلوتوث تلفن همراه خود را خاموش کنید

امکانات بی‌شمار نرم‌افزار هک که در بروشورهای تبلیغاتی آن عرضه شده باعث می‌شود که ناخودآگاه از خاموش بودن بلوتوث تلفن همراه خود مطمئن باشید. این نرم‌افزار دارای امکاناتی نظیر در اختیار گرفتن لیست شماره‌ها، smsها، مکالمات و پوشه‌های شخصی گوشی فرد هک شده است و گفته می‌شود که روی اکثر گوشی‌های موبایل قابل اجراست.

البته نفوذ به تلفن همراه همیشه از راه نصب و بکارگیری نرم‌افزار و استفاده از تکنولوژی بلوتوث خلاصه نمی‌شود. هم‌اکنون برخی از وبلاگ‌ها به آموزش واردکردن کدهای مخصوصی در گوشی فرد قربانی می‌پردازند که با استفاده از این کدها پرداخت وجه مکالمات فرد به حساب قربانی گذاشته می‌شود. حتی در برخی از مواقع نیز مشاهده شده که به وسیله ارسال پیام کوتاه یا وارد کردن یک کد مخصوص می‌توان گوشی و سیم‌کارت فرد مقابل را به راحتی سوزاند!

رایج‌ترین شیوه هک موبایل توسط افراد سودجو بلوتوث است

همچنین تعمیرکاران تخصصی گوشی تلفن همراه معتقدند که رایج‌ترین شیوه هک موبایل توسط افراد سودجو بلوتوث است و بیشترین هک موبایل در مکان‌های عمومی صورت می‌گیرد چرا که برخی از افراد با روشن‌کردن گوشی‌های موبایل اقدام به تبادل اطلاعات از جمله فیلم، موسیقی و غیره می‌کنند.

در این صورت هکرهای با نفوذ به راحتی می‌توانند گوشی‌های موبایل را هک کنند. با این حال اگر کاربران تلفن همراه در زمینه استفاده از فناوری بلوتوث و GPRS از یک سو و نیز در اختیار نگذاشتن گوشی تلفن همراه خود در دسترس افراد سودجو نکات ایمنی را رعایت کنند، خطری متوجه آنان نخواهد شد.

نکات ایمنی را رعایت کنید

براساس این گزارش، افراد برای حفاظت در مقابل تهدیدات و نفوذ به گوشی‌های موبایل رعایت برخی موارد توصیه می‌شود؛ کاربران مطمئن شوند بلوتوث تلفن همراه‌شان همیشه خاموش است مگر در مواردی که خود به آن نیاز دارند، حتی المقدور از هندزفری‌های مجهز به تکنولوژی بلوتوث استفاده نکنند، هنگام اتصال به اینترنت از طریق تلفن همراه بر روی لینک‌ها و پیام‌های نامطمئن کلیک نکنند.
مرجع : پلیس فتا
 


 
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۲:۴۵:۰۶
سلام.من یه بار بلوتوثمو رون کردموواسه یکی از اشناهامون مطالبی فستادم.اونم همین طور.احتمال داره هکم کنه.؟به چه اطلاعاتی میتونه دسترسی داشته باشه؟میتونه بفهمه من چه سایتایرو باز کردم؟
 
مریم
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۰:۵۷:۴۱
فکر کنم منو هک کردن چجوری باید مطمئن بشم از هک‌شدنم برا رفع هک چکار کنم؟؟
 
شهرام بهرامیان
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۸:۵۸:۱۲
سلام
شش ماه است که گوشی من هک شد چه کار از هک در بیام.
و متخلف را تحویل قانون بدهیم
 
رها
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۱۱:۵۲:۵۷
فک کنم یکی گوشیم و هک کرده چطوری مطمئن بشم ن تلگرام میتونم وصل کنم باز هم اینکه عکس مخاطبام خود ب خود عوض میشه
 
...
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۰۰:۱۶:۱۹
اخه الان من و هک کردن چیکار کنم
 
مهدی
۱۳۹۵-۰۹-۲۵ ۱۶:۱۲:۳۸
سلام یکی منو از طریق جیمل ام هک کرده میتونید یه کاری بکنید الان به کل جیمل هام وصل شده و منو تهدید کرده که اطلاعاتتو پخش میکنم میشع بهم کمک کنید
 
سینا
۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۱۵:۰۳:۴۱
تشکر از مطالب
 
۱۳۹۵-۰۶-۱۵ ۲۳:۵۷:۳۲
خییلی ممنون از اطلا عات
 
نسیم
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۱۲:۵۶:۴۲
سلام.شخصی مکالمات و پیامک های منو میتونه ضبط کنه و گوش کنه.من نمیدونم چطور اینکارو کرده.البته من یه نرم افزار ضیط مکالمات خودکار رو گوشیم دارم که اون شخص هم همین نرم افزارو عینا رو گوشیش داره.حالا من باید چیکار کنم که نتونه جاسوسی مکالماتمو کنه؟؟
آیا خطمو عوض کنم مشکل حل میشه؟
 
فاطمه کلبادی
۱۳۹۵-۰۵-۲۹ ۲۳:۴۷:۴۰
من ویک نفرهکم کرده بد بخت شدم چگونه درست کنم که هکم نکنه
 
مائده
۱۳۹۵-۰۵-۰۴ ۱۳:۳۰:۰۹
سلام
میخوام بدونم با استفاده از شماره کسی میتونه هکم کنه؟
 
ملیکا
۱۳۹۵-۰۵-۰۳ ۱۳:۰۳:۳۱
چند وقته موبایل من و چند تا دوستام هک شده عکسامونو برداشته و تحدید کرده می خواهم پخش کنم چی کار کنم ؟ لطفا کمک کنید
 
یاسمن
۱۳۹۵-۰۴-۱۲ ۰۵:۰۷:۵۲
سلام ببخشید .چطور نزاریم هکمون کنن
 
جواد
۱۳۹۵-۰۴-۰۲ ۲۰:۴۸:۰۱
سلام خسته نباشید من به یک نفر یکی از جمیل های خودم به همراه پسورد رو به یک نفردر تلگرام دادم و حالا اون میگویید که گوشی من را هک کرده است میخواستم ببینم ایا میتواند از این طریق کاری انجام دهد و ایا راست میگوید
اگه میشه راهکاری پیشنهاد کنید که اگه من رو هک کرده من از هک او راهیی پیدا کنم
ممنون
 
ال
۱۳۹۵-۰۳-۱۲ ۱۲:۱۶:۰۰
لطفا راهنمایی کنید.دیشب داشتم به یه نفر که شماره ش در کانتکتهایم هم نیست پیامک رد و بدل می کردم که پیامکی از شماره ش امد که اگه یخواهین پیامک دریافت کنی عدد 5 اگر می خواهی فلان عدد 4 و همینطور تا عدد 1 ادامه داره و منم اشتباه کردم عذذ 5 رو در پیامک بعدی به او فرستادم....الان به فکر افتادم نکنه از این طریق هک شدم...پچکار کنم؟
 
۱۲۳