در گفتگو با مدیر عامل شرکت بهین راهکار
سامانه corelog گامی در راستای تولید محصولات بومی
اختصاصی افتانا
کد مطلب: 4907
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۰۲
 
بکارگیری تجهیزات خارجی در قلب مراکز امنیتی کشور امری است که به شدت باید از آن احتراز نمود. بر همین اساس شرکت بهین راهکار تولید محصول CoreLog را با بهره گیری از ایده های موجود در محصولات خارجی ولی با توجه به ساختار و نیاز بومی به عنوان یک نیاز داخلی برگزید.
سامانه corelog گامی در راستای تولید محصولات بومی
 
 
Share/Save/Bookmark
با توجه به وضعیت استراتژیک کشور در مجامع بین المللی نیاز به تولید محصولات بومی در جهت حفظ امنیت فضای سایبری کشور بسیار جدی می نماید، نیازی که دپارتمان تولید محصول شرکت بهین راهکار آن را به درستی درک کرده و در جهت رفع آن بر آمده اند. 

به گزارش افتانا(پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)،  محمد نادری مدیر عامل شرکت بهین راهکار و عضو گروه تولید نرم افزار امنیتی corelog در خصوص مزایای این نرم افزار امنیتی توضیحاتی ارائه می نماید که شرح آن را در ادامه می خوانید.

در خصوص فعالیتهای شرکت بهین راهکار توضیحاتی ارائه نمایید؟ 

شرکت بهین راهکار اولین شرکت ایرانی در حوزه ارائه راهکارهای جامع مدیریت زیرساخت فناوری اطلاعات و همچنین سامانه مدیریت رخداد می باشد. 

رسالت اصلی شرکت بهین راهکار، توانمند ساختن سازمانهای مختلف در مدیریت و نظارت یکپارچه کل فناوری اطلاعات و رهایی از دست ابزارهای جزیره ای گوناگون است که عموما هزینه بسیار زیادی را برسازمان ها تحمیل می نمایند. 

همچنین ایجاد راهکارهای نوین مدیریت امنیت از طریق ایجاد مراکز عملیات امنیت با بکارگیری ابزارهای بومی چون CoreLog نیز در راس کارهای شرکت بهین راهکار قرار دارد. 

در خصوص قابلیت های محصول جدید شرکت توضیحاتی ارائه نمایید؟ آیا این محصول مشابه خارجی دارد؟ 

این محصول اولین محصول کاملا بومی ایرانی است که در تولید آن از هیچ محصول متن باز نیز استفاده نشده و برای اولین بار در کشور تولید و تجاری شده است.
 
از نمونه های خارجی این محصول می توان به Arcsight و Q۱Lab آمریکایی اشاره نمود که علاوه بر هزینه لایسنینگ بسیار بالایی که دارند مشمول تحریم های بین المللی بر علیه کشور نیز می شوند.

از طرف دیگر بکارگیری تجهیزات خارجی در قلب مراکز امنیتی کشور امری است که به شدت باید از آن احتراز نمود. بر همین اساس شرکت بهین راهکار تولید محصول CoreLog را با بهره گیری از ایده های موجود در محصولات خارجی ولی با توجه به ساختار و نیاز بومی به عنوان یک نیاز داخلی برگزید. 

از ویژگی های اصلی این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد: 
توان گردآوری و نگهداری Logها از انواع تجهیزات و سرویس های موجود در سازمان ها در کوتاه مدت و بلند مدت
- تشخیص رفتارهای مشکوک با بکارگیری موتور هوشمند تشخیص الگوی رفتاری
- تشخیص حملات توزیع شده از طریق کشف ارتباط بین Log ها در تجهیزات مختلف
- بیش از ۲۰۰ گزارش آماده از انواع Log ها، تهدیدات و حملات بصورت PDF، CSV و HTML
- امکان ایجاد گزارش های سفارشی با توجه به نیاز سازمان
- مانیتورینگ چندگانه شبکه شامل SNMP، Availibility و Netflow
- ارسال هشدار از طریق هشدارهای صوتی، SMS، ایمیل و Messenger
- پاسخ خودکار به تهدیدات و حوادث امنیتی از طریق تغییر پیکربندی تجهیزات
- تطابق با استانداردها به منظور بررسی خودکار انطباق با انواع استانداردهای امنیتی
- نگهداری از Log ها بصورت کوتاه مدت و بلند مدت
- تامین اطلاعات مورد نیاز برای ادله دادگاهی در موارد پس از حمله و کشف مبدا آن
- قابل رقابت با نمونه های خارجی
 
مزایای استفاده از این محصول در مقایسه با محصولات خارجی چه خواهد بود؟ 

استفاده از محصولات خارجی در حوزه امنیت امری است که به حق مسئولان کشور هم آن را امری نادرست اعلام کرده و حتی بخشنامه مصوب هیئت محترم وزیران در ممنوعیت این موضوع به همه دستگاه ها ابلاغ شده است. البته با توجه به اینکه تاکنون محصول مشابه داخلی در خصوص مدیریت رخدادها و اطلاعات امنیتی وجود نداشت بنابراین خرید محصولات خارجی توجیه پذیر می نمود. 

در شرایط کنونی که کشور ما از هر سوی مورد هجوم سایبری قرار گرفته و حتی دولتهای متخاصم راسا وارد این قضیه شده اند به نظر می رسد بکارگیری ابزارهای امنیتی بومی امری غیرقابل اجتناب است.
 
از طرف دیگر با توجه به حرکت بسیاری از سازمانها به سمت ایجاد مراکز عملیات امنیت یا SOC، بکارگیری ابزار CoreLog در این مراکز ضروری است. 

در مسیر تولید این محصول چه مشکلاتی وجود داشته است؟
 

تولید در ایران متاسفانه در شرایط کنونی و با توجه به هزینه های بسیار زیاد امری بسیار مشکل است. خصوصا اگر این تولید در حوزه فناوری اطلاعات و امنیت صورت گیرد که دوره عمر محصولات در آن بسیار کوتاه و سرعت پیشرفت بسیار زیاد است. 

این بدین معنی است که شما باید همواره و در هر شرایطی محصول را به روز نگه داشته و مطابق با نیازهای رو به رشد در آن تغییرات ایجاد نمائید. علاوه بر آن قوانین سخت دست و پاگیر دولتی و عدم حمایت های مراکز تاثیرگذار نیز از مشکلات موجود در راه تولید محصولات بومی در کشور است.

اما تولید محصولات در سطح ملی و بین المللی افتخاری است که تحمل همه مشکلات را آسان می نماید.