کاربران ویندوز 2003، قربانیان بزرگ هکرها
کد مطلب: 10023
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۱
 
ویندوزهای به‌روزنشده سرور ۲۰۰۳ همچنان در سراسر جهان استفاده می‌شوند و هکرها را قادر می‌سازد تا از این امر سوءاستفاده ‌کنند.
کاربران ویندوز 2003، قربانیان بزرگ هکرها
 
 
Share/Save/Bookmark

ویندوزهای به‌روزنشده سرور ۲۰۰۳ همچنان در سراسر جهان استفاده می‌شوند و هکرها را قادر می‌سازد تا از این امر سوءاستفاده ‌کنند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، حدود ۶۰۹ هزار سیستم وب در حال خدمت‌رسانی به ۱۷۵ میلیون وب سایت در حال اجرای ویندوز سرور ۲۰۰۳ هستند که سیستم‌ها و مشتریان‌شان در معرض خطر حملات سایبری و سرقت اطلاعات قرار دارند. داده‌های به‌دست آمده از شرکت خدمات اینترنتی Netcraft این را نشان می‌دهد.
 
شرکت مایکروسافت پشتیبانی از ویندوز سرور ۲۰۰۳ را از ۱۴ ژوئیه متوقف کرد اما بر اساس گزارش‌ها همچنان تعداد قابل توجهی از سرورها از این نسخه استفاده می‌کنند. این بدان معناست که بدون داشتن برنامه‌ای برای ارتقای سیستم‌ها به نسخه‌های بالاتر، کسب‌وکارها در معرض خطرات و حملات سایبری قرار خواهند گرفت.

اغلب سرورهای به‌روز نشده در آمریکا و چین قرار دارند که حدود نیمی از تمامی سرورهای ۲۰۰۳ شناسایی شده را شامل می‌شود. شرکت مایکروسافت در ۱۴ ژوئیه امسال پشتیبانی از ویندوز سرور ۲۰۰۳ را متوقف کرد و در نتیجه از آن زمان تا کنون این سرور بدون اصلاحیه و به‌روز رسانی امنیتی باقی مانده‌است.

بنا بر اعلامیه منتشرشده توسط US-CERT، سیستم‌های کامپیوتری که در حال اجرای ویندوز سرور ۲۰۰۳ هستند در معرض خطر حملات سایبری مانند حملات خراب‌کارانه یا ازدست‌دادن اطلاعات الکترونیکی قرار دارند. 

در حال حاضر با توجه به آنکه عرضه جدیدترین نسخه سرور ویندوز تا سال ۲۰۱۶ به تاخیر افتاده، تنها راه حل برای مدیران IT، ارتقای سیستم به نسخه سرور ۲۰۰۸ یا ۲۰۱۲ است.

پشتیبانی اصلی ویندوز سرور ۲۰۰۸ در ماه ژانویه امسال به پایان رسیده بود اما شرکت مایکروسافت تا سال ۲۰۲۰ آن را تمدید کرد. هم‌چنین پشتیبانی اصلی ویندوز سرور ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۸ است و تا سال ۲۰۲۳ تمدید می‌شود.

به مدیران IT توصیه شده تا در اسرع وقت نسبت به ارتقای سرورها اقدام کنند. آنها می‌توانند با استفاده از برنامه‌های Microsoft's Assessment و Planning Toolkit در این راه قدم بگذارند. این برنامه‌ها به آنها می‌گوید که بهترین روش برای ارتقای سیستم چیست و چگونه باید آن را نجام داد.

مرجع : خبرگزاری ايسنا