اختصاصی افتانا
هشدار به زیر ساخت های سایبری کشور
کد مطلب: 1016
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۳۴
 
اطلاع رسانی دقیق و بدور از انکار موضوع و بدون ایجاد هیجان یا تنش کاذب می تواند اقدام مناسب بعدی باشد.
هشدار به زیر ساخت های سایبری کشور
 
 
Share/Save/Bookmark
بیش از 24 ساعت از وقوع حمله سایبری به صنعت نفت کشور می گذرد، اما همچنان اخبار دقیقی از چگونگی وقوع این حمله و تاثیراتی که تا این لحظه بر سامانه های زیر ساختی ICT این صنعت گذاشته شده از سوی روابط عمومی این وزارت خانه و حتی سایت خبری اداره کل روابط عمومی وزارت نفت (شانا) و از همه مهمتر مرکز ماهر  منتشر نشده است.

گزارش های رسیده به افتانا حاکی از آن است که این حمله سایبری توانسته اخلال جدی در شبکه زیر ساختی  شرکت نفت و شرکت های تابعه به وجود آورد که از دسترس خارج بودن وب سایت های مربوط به این صنعت (تا این لحظه) گواهی بر این موضوع است.

از آنجاییکه به نظر می رسد با توجه به ضعف عمومی امنیت زیر ساخت ICT در کل کشور، امکان بروز یک حمله دیگر دور از ذهن نباشد افتانا قویا توصیه می کند که کلیه مدیران فناوری اطلاعات اقدامات پیشگیرانه در این خصوص را معمول دارند. اقداماتی از قبیل انجام پشتیبان گیری از داده های حیاتی، رصد فعالیت های غیرطبیعی در سایت های اصلی، رصد پهنای باند اینترنت و گزارش هرگونه رفتار غیرطبیعی می تواند تا حد بسیاری از بروز مشکلات بزرگ جلوگیری نماید.

همچنین به نظر می رسد که اطلاع رسانی دقیق و سریع از سوی مرکز ماهر در خصوص این واقعه می تواند کمک مناسبی برای سازمان های کشور باشد. اطلاع رسانی دقیق و بدور از انکار موضوع و بدون ایجاد هیجان یا تنش کاذب می تواند اقدام مناسب بعدی باشد.

پایگاه خبری افتانا به محض دریافت اطلاعات بیشتر، در این خصوص اطلاع رسانی خواهد کرد.