سایت مرکز آمار ایران را داعس هک کرد
کد مطلب: 11224
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۰
 
به نظر می‌رسد گروه سعودی داعس مسئول هک سایت مرکز آمار ایران است نه داعش.
سایت مرکز آمار ایران را داعس هک کرد
 
 
Share/Save/Bookmark

به نظر می‌رسد گروه سعودی داعس مسئول هک سایت مرکز آمار ایران است نه داعش. 

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، بسیاری از وب‌سایت‌های داخلی تصور‌کرده‌اند که  وب‌سایت مرکز آمار ایران توسط داعش هک شده است، اما این هک هیچ ربطی به داعش نداشته و به نظر می‌رسد یک گروه هکر سعودی پشت آن هستند. 

سایت مرکز آمار ایران از شامگاه سه‌شنبه از دسترس خارج شده‌است و کاربرانی که به این سایت مراجعه‌می‌کنند نمی‌توانند از بخش‌های آن استفاده‌کنند.

عبارت عربی که در صفحه گوگل هنگام جست‌وجوی این سایت به کابران نمایش داده می‌شود منجر به آن شده‌است که بسیاری از وب‌سایت‌های داخلی به اشتباه تصور کنند که این گروه وابسته به داعش است؛ اما در واقع این گروه به نظر یک گروه هکری سعودی هستند که گویا از پشتیبانی‌های دولتی نیز برخوردارند.

گروه داعس یا Da۳s (که اشتباها داعش خوانده شده) گروه فعال هکری است که نگاهی به آمار فعالیت‌های آنها نشان می‌دهد به شکلی فعالانه از مدت‌ها قبل اقدام به هک برخی وب‌سایت‌ها کرده‌بودند. اطلاعات موجود نشان می‌دهد که فعالیت اصلی این گروه، هک از نوع Defacement یا خارج کردن سایت از دسترس با ارسال پیام یا تصویر است. 

این گروه حتی از ابزارهای ساخته شده خودشان برای انجام هک استفاده کرده و به نظر یک گروه کاملا آموزش‌دیده و متخصص هستند. به نظر وب سایت مرکز آمار بعد از هک و قبل از خارج شدن از دسترس به این شکل درآمده بوده است:

اما نگاهی به ماهیت و فعالیت‌های این گروه نشان می‌دهد که اینها یک گروه هکری سعودی هستند و احتمالا پیوندهای دولتی نیز دارند. حساب توییتری این گروه نشان می‌دهد که تعدادی از شخصیت‌های برجسته سعودی جزو دنبال شونده‌های این حساب کاربری هستند؛ در‌نتیجه می‌توان به‌خوبی دریافت که این گروه هکری سعودی بوده و احتمالا ماهیت فعالیت‌های آنها نیز واجد پیوندهای دولتی است. البته همه اینها در‌حال‌حاضر تنها گمانه‌زنی‌های نزدیک به یقین است و هیچ‌کدام تایید‌شده نیست. 

به نظر باید برای اطمینان از این موضوع منتظر ماند تا متخصصان امنیت سایبری گزارش کامل این رویداد را در اختیار قرار دهند.

مرجع : تابناک