آغازین پنل در نخستین روز ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت
زیرساخت‌ها برای رشد بانکداری الکترونیکی مهیاست
کد مطلب: 12188
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۰
 
واعظی در ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت با اشاره به شعار دولت الکترونیک گفت: اکنون همه زیرساخت‌ها و شبکه برای حرکت به سمت پرداخت موبایلی آماده است.
زیرساخت‌ها برای رشد بانکداری الکترونیکی مهیاست
 
 
Share/Save/Bookmark

واعظی در ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت با اشاره به شعار دولت الکترونیک گفت: اکنون همه زیرساخت‌ها و شبکه برای حرکت به سمت پرداخت موبایلی آماده است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در میزگردی که در نخستین روز ششمین همایش بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت، برگزار شد گفت‌:‌ امروزه موضوع ICT در همه کشورهای پیشرفته و صنعتی به‌عنوان پیشران توسعه و توانمندسازی بخش‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: ‌بهره‌وری را بدون هوشمندسازی نمی‌توان در نظر گرفت و همه بخش‌ها باید به سیستم IT مجهز شوند. البته بخش فناوری اطلاعات در سال‌های گذشته از خود انتقاد داشت و بانکداری الکترونیکی بهتر از زیرساخت‌ها حرکت کرده‌بود، اما امروز دولت اقدامات مناسبی را در این بخش انجام داده‌است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شبکه انتقال کشور هر آنچه که بوده در سه‌و‌نیم سال گذشته ۵ برابر شده‌است ضمن اینکه شبکه پهن‌باند کشور ۷ برابر شده‌است. 

وی ادامه داد: کاربران اینترنت ۳.۵ میلیون نفر بودند که به ۴۰ میلیون نفر افزایش یافته‌است همچنین شبکه دسترسی آماده ارائه سرویس بهتر است و درحالی‌که روستاهای کشور اینترنت نداشتند هم‌اکنون ۲۳ تا ۲۴ هزار روستا دارای اینترنت است.

واعظی اظهار داشت:‌ تا پایان دولت روستاهای بالای ۲۰ خانوار به سرویس اینترنت متصل می‌شوند. بر این اساس دولت الکترونیکی با کار بانکداری الکترونیکی همراه است و شبکه ملی اطلاعات در خدمت بانکداری الکترونیکی است.

وی با اشاره به شعار دولت الکترونیک گفت: بدون پرداخت موبایلی نمی‌توان ادعا کرد که مردم در هر نقطه‌ای از ایران و در هر زمانی از شبانه‌روز به همه نیازمندی‌های خود برسند. بر این اساس معتقدیم اکنون همه زیرساخت‌ها و شبکه برای حرکت به سمت پرداخت موبایلی آماده است.

واعظی با بیان اینکه امروز کارت‌ها و حساب‌های الکترونیکی در کنار موبایل کارایی بیشتری دارند، گفت: از نظر امنیت شبکه و زیر‌ساخت‌های مورد نیاز و سرعت دسترسی هیچ مشکلی برای ورود به این حوزه نداریم.

ولی‌الله سیف نیز گفت: پرداخت موبایلی اقدام بسیار مثبتی است که در اسرع وقت باید عملیاتی شود. البته این مهم نیازمند پیشنیازی برای سرعت انتقال امضای دیجیتال روی سیم‌کارت است. ظاهرا گفته شده‌بود برای این امر ۳۸ ثانیه نیاز است که باید به ۲-۳ ثانیه برسد البته همکاران من تلاش‌هایی در این زمینه کرده‌اند.

سیف گفت: در شرایط تحریم نظام بانکی با همت متخصصان کار بسیار ارزشمندی انجام‌داد. این دستاورد بسیار بزرگ است، ولی نباید طولش داد چراکه سرعت تکنولوژی در این زمینه بسیار بالاست.

وی با بیان اینکه کشورهای منطقه به‌سرعت در این زمینه پیشرفت می‌کنند، تصریح کرد: همچنین این مهم نیازمند استانداردهای بانکی است که برخی از این استانداردها نیازمند استفاده از ابزارهای جدید است.

سیف درباره ایجاد آسایش و راحتی عمل مسافران ایران در کشورهای خارجی گفت: استفاده از کارت‌های با نفوذ در دنیا در دستور کار بانک مرکزی است که امیدواریم سال‌های آینده عملیاتی شود، ولی تا زمانی که این طرح عملیاتی شود از طریق اتصال سوییچ کارت‌های بانکی در کشورهای همسایه قرار است این مهم عملی شود. 

وی از رایزنی با کشورهای، آذربایجان، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان درباره استفاده از کارت‌های بانکی در این کشورها خبر داد و گفت: با کشور عراق هم این رایزنی‌ها صورت گرفته‌است.