سایت خبری ورج مدعی شد
تجربه طعم فیلترینگ ایران در هنگ‌کنگ و روسیه
کد مطلب: 12211
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
 
سایت خبری ورج مدعی شد که ایران، سایت‌های غیراخلاقی را در هنگ کنگ و روسیه فیلتر کرد.
تجربه طعم فیلترینگ ایران در هنگ‌کنگ و روسیه
 
 
Share/Save/Bookmark

سایت خبری ورج مدعی شد که ایران، سایت‌های غیراخلاقی را در هنگ کنگ و روسیه فیلتر کرد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، عصر روز پنج‌شنبه اتفاق عجیبی در برخی کشورهای شمال، جنوب و شرق آسیا افتاد و دسترسی به ۲۵۶ سایت که اکثر آنها حاوی محتوای غیراخلاقی بودند ناگهان غیرممکن شد. 

بنابر ادعای سایت خبری ورج، اگر چه سرورهای این سایت‌ها مشکلی نداشتند، اما کاربران مختلف از روسیه تا هنگ‌کنگ پس از تایپ آدرس سایت‌های مذکور با صفحات خالی مواجه ‌شدند. بعد از مدتی مشخص شد عامل وقوع این مشکل شرکت مخابرات ایران است که با بلوکه کردن دسترسی به محتوای سایت‌های غیراخلاقی مانع از دسترسی کاربران دیگر کشورها نیز به این نوع محتوا شده‌است.

علت کشیده‌شدن دامنه فیلترینگ این سایت‌ها از ایران به دیگر کشورها این بوده‌است که شرکت مخابرات ایران نه‌تنها دامنه سایت‌های یاد شده، بلکه مسیر کلی دسترسی به آنها را نیز مسدود کرده‌است و در مقابل مسیرهای ساختگی و غیرواقعی را برای این کار طراحی کرده‌است. با توجه به اینکه معمولا تلاش می‌شود کوتاه‌ترین مسیر برای دسترسی به یک سایت برای کاربران کشورهای مختلف انتخاب شود و در برخی موارد این کوتاه‌ترین مسیر همان مسیرهای ساختگی طراحی شده از طریق ایران بوده، کاربران کشورهای دیگر نیز نتوانسته‌اند به سایت‌های فیلترشده دسترسی یابند.

به بیان دیگر، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی در کشورهای مختلف که تصور می‌کرده‌اند سریع‌ترین راه میان‌بر برای دسترسی به این ۲۵۶ سایت درخواستی همان مسیرهای جعلی و میان‌بر بوده‌اند، مسیردهی را از همین طریق انجام داده‌اند و در‌نتیجه کاربران به سمت صفحات خالی هدایت شده‌اند. از‌جمله شرکت‌های مخابراتی که شاهد این پدیده بوده‌اند می‌توان به Bharti Airtel هند، RETN روسیه، Telekomunikasi اندونزی و Hutchison اندونزی اشاره کرد که همگی از سرویس‌دهندگان عمده اینترنت در کشورهای خود به حساب می‌آیند.

شرکت‌های فناوری، این روش را BGP hijacking می‌نامند که با بهره‌گیری از یک آسیب‌پذیری قدیمی در طراحی وب قابل‌اعمال است. شرکت مخابرات ایران ترانزیت بیش از ۴۰۰۰ مسیر انتقال ترافیک وب را بر‌عهده دارد و یک‌دهم این رقم مربوط به شرکت مخابرات عمان یا Omantel است. رفع این مشکل توسط شرکت های مخابراتی و یافتن مسیرهای جدید حدود ۲۸ ساعت به طول انجامیده‌است.

مرجع : خبرگزاری فارس