گزارش «ارزیابی فعالیت روسیه و اهداف این کشور در آخرین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا»:
صدور دستور نفوذ سایبری به انتخابات آمریکا توسط پوتین
کد مطلب: 12216
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۰
 
طبق گزارش «ارزیابی فعالیت روسیه و اهداف این کشور در آخرین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا»، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، دستور حملات سایبری و تبلیغ برای نفوذ به انتخابات آمریکا را صادر کرده‌است.
صدور دستور نفوذ سایبری به انتخابات آمریکا توسط پوتین
 
 
Share/Save/Bookmark

طبق گزارش «ارزیابی فعالیت روسیه و اهداف این کشور در آخرین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا»، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، دستور حملات سایبری و تبلیغ برای نفوذ به انتخابات آمریکا را صادر کرده‌است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، مدیریت اطلاعات ملی آمریکا در اسناد طبقه‌بندی‌نشده گزارشی را منتشر کرده‌است. در این اسناد از نقش مؤثر روسیه در نفوذ به انتخابات آمریکا و نفوذهای سایبری این کشور گزارشی ارائه شده‌است. 

در این گزارش آمده‌است که رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین دستور داد تا فعالیت‌های سایبری برای تحت‌تأثیر قرار دادن انتخابات آمریکا انجام شود و در‌نهایت این عملیات به نفع دونالد ترامپ صورت گیرد.

در این گزارش گفته شده‌است: «ما ارزیابی‌هایی را انجام دادیم و متوجه شدیم ولادیمیر پوتین به نفوذهای سایبری در انتخابات آمریکا دستور داده‌است. هدف روسیه از این حملات کم‌رنگ کردن اعتقادات مردم نسبت به حزب دموکرات، بدنام کردن وزیر امور خارجه کلینتون و تضعیف انتخابات آمریکا بوده‌است. ما در ارزیابی‌های خود متوجه شدیم که هدف نهایی پوتین و دولت روسیه انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس جمهور آمریکا بوده‌است. ما از این قضاوت‌ها و ارزیابی‌ها بسیار مطمئن هستیم.»

«ما در ارزیابی‌هایمان متوجه شدیم که روسیه با اقدامات خود شانس پیروزی ترامپ را افزایش داده و کلینتون را در دیدگاه عمومی بی‌اعتبار ساخته‌است. هر سه سازمان اطلاعاتی این قضاوت‌ها را تأیید می‌کنند. سیا و FBI از این ارزیابی‌ها مطمئن هستند و آژانس امنیت ملی آمریکا در حد متوسطی به این قضاوت‌ها اطمینان دارد.»

روسیه در سال ۲۰۱۵ به ارتش سایبری خود دستور داد تا پویش‌های جاسوسی سایبری را علیه بخش‌های سیاسی آمریکا و حزب دموکرات تشکیل دهند. کرملین همچنین ارتشی از حساب‌های برخط را تشکیل داده تا تبلیغات برخط و روانی را با انتشار اخبار جعلی انتخابات آمریکا راه بیندازند. 

در این گزارش آمده‌است: «سازمان جاسوسی روسیه GRU عملیات خود را با آلوده کردن ایمیل‌های حزب دموکرات و سایر احزاب سیاسی شروع کرده‌است. از اردیبهشت‌ماه به بعد، این سازمان اطلاعات بسیار حجیمی را از حزب دموکرات به سرقت برده و افشا کرده‌است.»

گزارش‌ها حاکی از آن است که نفوذگر Guccifer ۲.۰ که اطلاعات به سرقت رفته را به ویکی‌لیکس تحویل داده، عضو عملیاتی سازمان جاسوسی GRU بوده است. در ادامه‌ی گزارش آمده است: «از اوایل سال ۲۰۱۴ سرویس‌های اطلاعاتی روسیه تحقیق درباره‌ی انتخابات الکترونیکی و تجهیزات و فناوری‌های لازم را شروع کرده‌اند. ارزیابی‌های وزارت امنیت داخلی آمریکا نشان می‌دهد سامانه‌هایی که نفوذگران روسی هدف قرار داده‌اند جزو سامانه‌های شمارش آرا آمریکا نبوده‌است.»

در این گزارش اشاره شده‌است که شبکه‌ تلویزیونی روسیه با نام RT که در داخل آمریکا اداره می‌شود به‌عنوان ابزاری برای تبادل پیام‌ها استفاده می‌شده‌است و نقش مهمی در تضعیف دیدگاه شهروندان آمریکایی و اعتراضات سیاسی داشته‌است. با این وجود، دولت روسیه تمامی این اتهامات را رد کرده‌است.

مرجع : وب‌گاه اخبار امنیتی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات