آیا نت-صفرم گمنامی را فراهم می‌کند
کد مطلب: 12218
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۲
 
نت-صفرم یک اینترنت همتا‌به‌همتای غیرمتمرکز است که وعده داده‌است با سانسورها مقابله کرده و حافظ حریم خصوصی کاربران بر روی وب باز باشد.
آیا نت-صفرم گمنامی را فراهم می‌کند
 
 
Share/Save/Bookmark

نت-صفرم یک اینترنت همتا‌به‌همتای غیرمتمرکز است که وعده داده‌است با سانسورها مقابله کرده و حافظ حریم خصوصی کاربران بر روی وب باز باشد. 

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، نت-صفرم یک بستر وب متن‌باز و غیرمتمرکز است. این شبکه مبتنی‌بر فناوری بیت‌تورنت و رمزنگاری بیت‌کوین است. ویژگی‌های این شبکه‌ غیرمتمرکز از یک شبکه‌ مقاوم در برابر سانسور حکایت دارد.

در این شبکه، محتواهایی که توسط کاربران به‌طور عمومی منتشر می‌شود به هیچ‌وجه قابل حذف شدن نیست چرا که از طریق یک کارگزار مرکزی ارسال نشده است. تا هر زمانی‌که کاربران بخواهند از محتوا استفاده کنند، محتوا به‌طور برخط نمایش داده خواهد‌شد و در این شبکه احتمال از کار انداختن وب‌سایت‌ها غیرممکن است. در وب‌سایت رسمی این پروژه آمده است: «هنگامی که یک وب‌سایت توسط مالک آن به‌روزرسانی می‌شود، سایر گروه‌هایی که برای این وب‌سایت خدمت می‌کنند، تنها به‌روزرسانی‌های افزایشی از محتوا را دریافت خواهندکرد.»

نت-صفرم، شبکه‌ای را راه‌اندازی می‌کند که به موجب آن کاربران می‌توانند وب‌‌هایی را ببینند که بر روی شبکه‌ای از ماشین‌ها و نه یک کارگزار میزبانی می‌شود. با استفاده از نت-صفرم می‌توانید یک وب‌سایت رایگان ایجاد کنید. هزینه‌ای برای میزبانی این وب‌سایت وجود نخواهد داشت، چرا که وب‌سایت به‌طور خودکار بر روی ماشین شما ذخیره می‌شود. این فناوری می‌تواند چالش بزرگی برای ارائه‌دهندگان سرویس میزبانی محسوب شود. وب‌سایت شما همیشه برخط بوده و هیچ‌گاه خاموش نخواهدشد. حتی اگر شما در‌حال‌حاضر به اینترنت دسترسی نداشته‌باشید، ولی قبلاً از وب‌سایتی بازدید کرده‌باشید، می‌توانید مجدداً آن را مشاهده کنید.


اگر شما بخواهید آدرس IP خود را مخفی کنید، نت-صفرم از شبکه‌ Tor پشتیبانی می‌کند. درجه‌ گمنامی که در این شبکه پیاده‌سازی‌شده با درجه‌ گمنامی بیت‌تورنت یکسان است ولی ترکیب این ویژگی با شبکه‌ Tor گمنامی بیشتری برای کاربران به‌دنبال خواهد داشت.
 
نت-صفرم به‌گونه‌ای توسعه داده شده‌است که با شبکه‌های گمنامی کار بکند، بنابراین شما می‌توانید به‌راحتی با استفاده از شبکه‌ Tor آدرس IP خود را مخفی کنید. علاوه‌بر این، نیازی نیست شما گذرواژه‌های برای خود به‌خاطر بسپارید چرا که حساب‌های کاربری شما با رمزنگاری موجود در کیف پول بیت‌کوین محافظت می‌شوند.

برای اطمینان از جامعیت پرونده‌ها، زمانی‌که از یک وب‌س بازدید می‌کنید، می‌توانید پرونده‌ای با نام content.json را بارگیری کنید. این پرونده حاوی نام پرونده‌های موجود بر روی وب‌گاه، درهم‌سازی آن‌ها و امضای رمزنگاری توسط مالک وب‌سایت است. شما در ادامه می‌توانید پرونده‌ها را از این وب‌گاه بارگیری کرده و صحت آنها را با استفاده از پرونده‌ content.json بررسی کنید. این مسئله از بارگیری پرونده‌های ناقص و مخرب جلوگیری می‌کند.

یک ویژگی دیگر در این پروژه، داشتن وب‌سایتی با چندین کاربر است شبیه به حالتی که شما می‌خواهید در یک وبلاگ یا انجمن پست ارسال کنید. آدرس تأیید خود را برای صاحب وب‌سایت بفرستید، او یک پرونده ایجاد کرده و آدرس تأیید شما را به‌عنوان یک امضا‌کننده خواهد افزود. صاحب وب‌سایت پرونده‌ جدید content.json را منتشر خواهد کرد که شما می‌توانید پرونده‌هایی را امضا کنید.

در ادامه برخی از ویژگی‌های پیاده‌سازی شده در پروژه‌ی نت-صفرم را مشاهده می‌کنید:
• پیکربندی و تنظیمات آسان
• احراز هویت و حفاظت از حساب‌های کاربری بدون گذرواژه با استفاده از رمزنگاری بیت‌کوین
• وب‌سایت‌هایی با به‌روزرسانی بدون درنگ
• پشتیبانی از دامنه‌های .bit
• پشتیبانی از پایگاه داده‌های SQL که توسعه و زمان بارگذاری وب‌سایت را بهبود می‌دهد
• گمنامی و پشتیبانی کامل از شبکه‌ Tor
• ارتباطات رمزنگاری‌شده با TLS
• پشتیبانی از چند-کاربری بر روی یک وب‌سایت
• سازگاری با تمامی مرورگرها و سامانه‌های عامل

اگر فردی به میزبانی محتوای مخرب بپردازد، چه اتفاقی می‌افتد؟ پاسخ کاملاً روشن است. وب‌سایت‌های نت-صفرم در داخل یک جعبه‌ شنی قرار گرفته‌اند و از امتیازی برابر با سایر وب‌سایت‌ها در اینترنت برخوردار هستند. کنترل کامل چیزی که میزبانی می‌کنید در اختیار شما قرار دارد. هر زمان که متوجه شدید بر روی ماشین شما وب‌سایت مخربی میزبانی می‌شود به میزبانی کردن از آن خاتمه دهید.

مرجع : وب‌گاه اخبار امنیتی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات