جاسوسی از رایانه‌های اداری را جدی بگیریم
کد مطلب: 12239
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۹
 
سرپرست دایره تشخیص‌و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا استان اردبیل گفت: جاسوسی از رایانه‌های اداری را جدی بگیریم.
جاسوسی از رایانه‌های اداری را جدی بگیریم
 
 
Share/Save/Bookmark

سرپرست دایره تشخیص‌و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا استان اردبیل گفت: جاسوسی از رایانه‌های اداری را جدی بگیریم.
 
به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، ستوان یکم سلیمانی،سرپرست دایره تشخیص‌و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا استان اردبیل در کارگاه آموزشی اداره کل بازرسی استان اردبیل که در زمینه خطرات و تهدیدات فضای مجازی برای کارمندان دولت برگزار شد، تصریح کرد: سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی در تلاش هستند تا با صرف هزینه‌های هنگفت به هر نحو ممکن با به کارگیری انواع شیوه‌ها و شگردهای کسب خبر به داده‌ها و اطلاعات فوق محرمانه و محرمانه در ابعاد مختلف سازمانی دست‌یافته و از آنها در ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه دشمن با تخصیص بودجه‌های نجومی در امر نظامی و جاسوسی سعی دارد تا در هر کشوری نیروی انسانی و کارمندان دولت را که بیشتر از اقشار دیگر مردم در معرض تهدید و سوءاستفاده سازمان‌های جاسوسی قرار دارند به چنگ آورده و با استفاده از ابزارهای تشویق و تهدید و تحت فشار قرار دادن آنها با تخلیه اطلاعاتی به خواسته‌های شوم خود برسند.

این کارشناس پلیس فتا ادامه داد: از این رو باید کارمندان دولت نسبت به تمام ارتباطات خود مخصوصاً در فضای مجازی هوشیاری کامل داشته‌باشند تا در دام این افراد و سازمان‌ها قرار نگیرند.

ستوان یکم سلیمانی افزود: با توجه به روند رو به افزایش فناوری‌های نوین در زمینه اینترنت و مخصوصاً شبکه‌های اجتماعی در چند سال اخیر و استفاده عموم مردم و کارمندان ادارات و سازمان‌ها از این برنامه‌ها در محیط‌های عمومی و خصوصی و ازجمله محل کار طبیعتاً باید در کاربرد این موارد احتیاط لازم را داشته و ضمن بالا بردن سواد رایانه‌ و رسانه‌ای خود و خانواده از بروز مشکلات کاری و شخصی پیشگیری کنند.

وی با بررسی خطرات استفاده نادرست از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی عنوان کرد: با رعایت موارد امنیتی ساده تا حد زیادی می‌توان در برابر تهدیدات در امان بود.

این کارشناس پلیس فتا استان اردبیل با بیان اینکه از دانلود بیش‌از حد نرم‌افزار، فیلم و کلیپ که امکان دارد حاوی بد‌افزارهای مخرب و جاسوسی بوده و سیستم‌های اداری را تهدید ‌کند خودداری کنید، گفت: همیشه باید آنتی‌ویروس‌های سیستم‌های تحت نظارت خود را به‌روز و فعال نگه داشته و از دیواره آتش نیز استفاده کنید.

وی ادامه داد: مسئولان فنی و IT ادارات باید در تعیین سطح دسترسی کاربران به اینترنت دقت لازم را داشته و برای جلوگیری از ورود بدافزارهای مخرب و جاسوسی به سیستم‌های اداری دانلود کاربران را محدودتر کنند.

سرپرست دایره تشخیص‌ و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا استان اردبیل با بیان اینکه نباید برای جابه‌جایی داده و اطلاعات در سازمان‌ها از فلش‌مموری‌های متفرقه و شخصی استفاده کرد، افزود: بهتر است درگاه‌های بلااستفاده سیستم‌های اداری را بسته و از لوازم جانبی مورد تأیید و بررسی‌شده سازمان استفاده کنید.

ستوان یکم سلیمانی با تاکید بر اینکه تجهیزات اداری را جهت نصب و تعمیر در اختیار افراد غیر‌سازمانی قرار ندهید، گفت: سطح دسترسی افراد در سیستم‌های اداری با توجه به وظیفه و کارشان باید مشخص شده و تعریف شده‌باشد.

مرجع : پایداری ملی