طبق آمار ارائه‌شده در کنفرانس RSA

سه‌چهارم باج‌افزارها توسط مجرمان زیرزمینی روسی تولید می‌شوند

27 بهمن 1395 ساعت 17:20

مثل هر سال، کنفرانس RSA امسال هم با ارائه آمار و اطلاعاتی مثل 14 میلیون حمله ثبت‌شده در 2016، باعث شگفتی مخاطبان شد.


مثل هر سال، کنفرانس RSA امسال هم با ارائه آمار و اطلاعاتی مثل ۱۴ میلیون حمله ثبت‌شده در ۲۰۱۶، باعث شگفتی مخاطبان شد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، معمولاً کنفرانس سالانه RSA باعث دستپاچگی شرکت‌کنندگان می‌شود. در بین صحبت‌های مختلف در مذاکرات بزرگ، احزاب و شهر سان‌فرانسیکو، به موضوع اصلی و شکاف بزرگ به‌وجود آمده، اشاره شد. 

این صحبت‌ها اکثراً، حول موضوعاتی بود که باعث شگفتی و حیرت افراد می‌شود. با این حال، این کنفرانس ساعت‌ها به طول انجامید و موضوعات مهم در آن مطرح شد. 

در نشست RSAC ۲۰۱۷ باج‌افزارها، Anton Ivanov تحلیلگر ارشد بدافزار در لابراتوار کسپرسکی از بررسی و یافته‌های خود و هم‌تیمی‌هایش، حاضران کنفرانس را مطلع ساخت.
 
بیش از ۶۳ خانواده قفل‌کننده باج‌افزارها توسط محققان لابراتوار کسپرسکی در سال گذشته کشف شدند که ۴۷ مدل از آنها (حدود ۷۵%) توسط مجرمان سایبری روسی‌زبان توسعه داده شده‌بودند، اما چه چیزی باعث این رقم سرسام‌آور می‌شود؟ طبق بررسی‌های لابراتوار کسپرسکی رقم حملات سال ۲۰۱۶ در سراسر جهان به ۱۴ میلیون نفر می‌رسد.
 
در طول این کنفرانس، Anton delved به بررسی‌هایی که با تیم خود انجام داده‌بود پرداخت، او تمرکز اصلی تیمش را بر روی باج‌افزارها و شکست آنها اعلام کرد و رشد روزافزون آنها را موارد زیر دانست:
 
• خلق و به‌روزرسانی در خانواده‌های باج‌افزارها
• توزیع باج‌افزارها در بین خود مجرمان
• مشارکت در برنامه‌های مخرب به‌عنوان یک شریک 

ساختار یک گروه باج‌افزار حرفه‌ای شامل نویسنده بدافزار، شرکای برنامه، صاحبان برنامه‌های مشارکتی و مدیری است که به‌صورت غیرمحسوس با گروه در ارتباط است.

اما چه چیزی در مورد باج‌افزارها وجود دارد که ما این نوع جنایت را به‌طور کامل می‌شناسیم و به دنبال آن هستیم و همچنان رشد آن را می‌بینیم؟ Ivanov اشاره کرد که این جنایت به‌راحتی می‌تواند اموال کاربران را به سرقت ببرد و شاید تا مدتها کسی نتواند اقدامی را در این جهت پیش ببرد. در صورتی که تمایل دارید در مودر این کنفرانس امنیتی مطالب بیشتری را فرا بگیرید این مقاله را مطالعه کنید.
 
محافظت از خود در برابر باج‌افزارها
۱. به طور کاملا منظم از اسناد و اطلاعات خود بک‌آپ بگیرید. شما می‌توانید از اپلیکیشن‌های ابر یا درایوهای خارجی هم برای این کار استفاده کنید یا که هر دوی آنها را محض احتیاط به کار ببرید. اما به خاطر داشته باشید که اگر لوگین کرده‌اید و درایو خارجی به سیستم متصل است، امکان نفوذ باج‌افزار به درایو خارجی و قفل کردن آنها وجود دارد.

۲. آنتی‌ویروسی که تمام باج‌افزارها را برای شما نمایان کند را نصب کنید. هر دو راهکار امنیتی توتال سکیوریتی و اینترنت سکیوریتی کسپرسکی به سیستم ناظر مجهز هستند و در صورت هرگونه فعالیت مشکوکی آنها را نمایش می‌دهند که اغلب این فعالیت‌های مشکوک با یک باج‌افزار همراه است.
۳. هرگز ضمیمه‌هایی که از افراد ناشناس برای شما ارسال می‌شود را باز نکنید. اگر قصد باز کردن یک ایمیل را دارید حتما به آن مطمئن باشید و تمام موارد لازم را چک کنید.

و اگر که توسط یک باج‌افزار آلوده شده‌اید و هیچ بک‌آپی از اطلاعات مهم خود در دست ندارید، خواهشمندیم به باج‌خواهان، باج نپردازید و آنها را برای باج‌خواهی‌های بعدی مصمم نکنید. به جای آن به No More Ransom ، پروژه مشترک سازمان‌های اجرای قانون و برخی از سازمان‌های امنیتی برای مبارزه با باج‌افزارها مراجعه کنید.

منبع: کسپرسکی آنلاین


کد مطلب: 12376

آدرس مطلب: http://www.aftana.ir/fa/doc/news/12376/سه-چهارم-باج-افزارها-توسط-مجرمان-زیرزمینی-روسی-تولید-می-شوند

افتانا
  http://www.aftana.ir