جنگ ناپیدای اپراتورها با یک پیام‌رسان خارجی
ایجاد اختلال در مکالمه صوتی تلگرام
کد مطلب: 12558
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۰
 
امکان مکالمه صوتی تلگرام برای بسیاری از کاربران ایرانی از دسترس خارج شده‌است.
ایجاد اختلال در مکالمه صوتی تلگرام
 
 
Share/Save/Bookmark

امکان مکالمه صوتی تلگرام برای بسیاری از کاربران ایرانی از دسترس خارج شده‌است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، قابلیت مکالمه صوتی تلگرام برای بسیاری از کاربران ایرانی از دسترس خارج شده‌است و فعلا نمی‌توان با استفاده از اینترنت موبایل و اینترنت خانگی تماس رایگان تلگرامی برقرار کرد.

قابلیت مکالمه صوتی رایگان که در ساعت ۲۲ روز چهارشنبه هفته گذشته، ۲۳ فروردین‌ماه به‌صورت رسمی طبق توییت پاول دروف، مدیر‌عامل تلگرام برای کاربران ایرانی فعال شد و پس از عرضه این قابلیت با چندین مورد اختلال سرور به‌دلیل ترافیک بسیار بالای کاربران ایرانی مواجه بود در ساعت ۱۴ روز جمعه ۲۴ فروردین‌ماه بالاخره این پیام‌رسان به‌صورت همگانی از سوی اپراتورهای موبایل ایران، همراه اول، ایرانسل و رایتل مسدود شد و در ساعت ۱۶ همان روز نیز این مسدودسازی با انتشار جوابیه‌هایی به پایان رسید.

اما نکته جالب در موضوع مسدود‌سازی و مشکلات قابلیت تماس صوتی تلگرام این است که تعداد بسیار زیادی از کاربران ایرانی از روز گذشته حوالی ساعت ۲۰ تا به این لحظه در استفاده از قابلیت تماس صوتی با پیام‌رسان تلگرام قادر به اتصال تماس نیستند و تماس آنها وصل نمی‌شود که این شواهد نشان از مسدودسازی کامل این قابلیت در اپراتورهای موبایل و برخی از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت خانگی دارد.

دلیل مسدود سازی مکالمه صوتی تلگرام چیست؟
قابلیت مکالمه صوتی تلگرام که از بستر اینترنت استفاده‌می‌کند با استفاده از مصرف حجم پایین اینترنت، کیفیت بالای تماس و امنیت رمز‌نگاری شده یک رقیب جدی برای مکالمه از طریق اپراتورهای موبایل در کشور ایران است. استفاده از قابلیت مکالمه صوتی دارای صرفه اقتصادی بسیار بالایی است، چرا که شما می‌توانید با یک بسته اینترنت ۲۰۰ مگابایتی یک‌روزه همراه اول با قیمت 500/1تومان، بسته اینترنت ۲۰۰ مگابایتی یک‌روزه ایرانسل با قیمت 200/1 تومان و بسته اینترنت ۲۰۰ مگابایتی یک‌روزه رایتل با قیمت 000/2 تومان اقدام به مکالمه با بالاترین کیفیت ممکن تا ۸ ساعت یعنی ۴۸۰ دقیقه از طریق تلگرام تماس صوتی با افراد موردنظر خود داشته‌باشید که این میزان نسبت به هزینه مکالمه درون و برون‌شبکه‌ای بسیار پایین‌تر و نشان از صرفه اقتصادی آن مخصوصا در زمان استفاده از اینترنت نامحدود خانگی دارد.

همچنین لازم به ذکر است که محمود واعظی، وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات در این خصوص گفت: ما همواره به‌دنبال این بودیم تصمیمی بگیریم که هم مردم راضی باشند و هم اپراتورها. البته اگر اپراتوری تشخیص دهد به دلایل اقتصادی و نه سیاسی این تماس صوتی را ارائه نمی‌دهند مختار است و ما نمی‌توانیم اجباری داشته‌باشیم.

حال باید دید که پس از چندین‌بار اختلال در قابلیت مکالمه صوتی به‌دلیل استقبال بسیار زیاد کاربران ایرانی و مسدود‌سازی احتمالی برای دومین‌بار این قابلیت جدید و کاربردی در محبوب‌ترین پیام‌رسان کاربران ایرانی در آینده چه اتفاقی برای قابلیت مکالمه صوتی تلگرام پیش خواهد‌آمد. این قابلیت می‌تواند برای کاربران، بستر مناسبی برای انجام مکالمات صوتی با کیفیت در اینترنت و کاهش هزینه تماس‌های داخلی و بین اپراتوری باشد.

مواظب کلاهبرداران در تلگرام باشید
از طرفی  کلاهبرداران فضای مجازی در اقدامی جدید اقدام به سوءاستفاده از دانش پایین مردم و کلاهبرداری با استفاده از پرداخت هزینه برای فعال‌سازی قابلیت مکالمه صوتی تلگرام کرده‌اند که یک قابلیت کاملا رایگان است  و توانستند از بسیاری افراد ناآگاه ۱۰ تا ۱۰۰ هزار تومان به‌منظور فعال‌سازی این قابلیت با استفاده از یک لینک مخصوص، پول دریافت کنند که این فعالیت یک کلاهبرداری تلقی می‌شود.

اگر قصد دارید تا قابلیت مکالمه صوتی تلگرام را فعال و به نرم‌افزار خود اضافه کنید، ابتدا تلگرام خود را به آخرین نسخه از طریق گوگل‌پلی یا اپ‌استور به‌روزرسانی کنید و اگر با به‌روزرسانی، قابلیت مکالمه صوتی به دستگاه شما اضافه نشد از فردی که این قابلیت را به‌صورت فعال دارد، بخواهید تا با شما یک تماس صوتی برقرار کند.

همچنین باید گفت که قابلیت مکالمه صوتی تلگرام به دلایل رایگان بودن و در دسترس بودن برای بسیاری از افراد باعث شده‌است تا بسیاری از کاربران ایرانی این پیام‌رسان در هر زمانی اقدام به ایجاد مزاحمت برای سایر کاربران ایرانی کنند و شاید در آینده پرونده‌های شکایتی را در این رابطه شاهد باشیم.

مرجع : خبرگزاری ایلنا