توضیح وزارت ارتباطات در مورد شایعه انتقال سرور تلگرام به ایران

هر نتیجه‌ای را به‌طور شفاف اطلاع‌رسانی می‌کنیم

خبرگزاری مهر , 14 تير 1396 ساعت 10:00

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، درخصوص موضوع انتقال سرور پیام‌رسان خارجی تلگرام به ایران اعلام کرد که نتایج اقدام در این موارد دور از فضای این شایعات وبه‌طور شفاف اطلاع‌رسانی می‌شود.


مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، درخصوص موضوع انتقال سرور پیام‌رسان خارجی تلگرام به ایران اعلام کرد که نتایج اقدام در این موارد دور از فضای این شایعات وبه‌طور شفاف اطلاع‌رسانی می‌شود.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد انتشار برخی گمانه‌زنی‌ها برای انتقال سرور شبکه پیام‌رسان تلگرام به ایران توضیح داد.

محمدجواد آذری جهرمی، معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، دراین باره گفت: تنها بحث انتقال سرور یک سرویس خاص مانند تلگرام مطرح نیست بلکه قرار است زمینه انتقال سرویس‌های مهم به کشور ایجاد شود و اگر قرار باشد سرور یک سرویس خاص به داخل کشور منتقل شود آن را با شفافیت تمام اعلام خواهیم کرد.

آذری جهرمی گفت: آنچه در شورای عالی فضای مجازی مورد بحث قرار گرفته، صدور مجوز به وزارت ارتباطات برای مذاکره با CDN‌ های بین‌المللی (شبکه‌های تولید محتوا) برای استقرار در ایران است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: نقض حریم خصوصی آفت این اقدامات است، چرا که باعث می‌شود تعامل با سرویس‌دهندگان خارجی برهم بریزد و درنهایت این تعامل‌ها به نتیجه نرسد.

وی افزود: دولت مستقر و در رأس آن رئیس‌جمهور محترم، شخصاً حساسیت ویژه‌ای در خصوص حفظ حریم خصوصی دارند و طبیعتاً اگر ما به دنبال این موضوع برویم هیچ سرویس دهنده‌ای حاضر به همکاری با ما نخواهدبود. البته احترام به فرهنگ اسلامی ایرانی همواره مورد تأکید است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت:‌ پیگیری برای توافق توسط وزارت ارتباطات از امروز آغاز خواهد شد و به‌محض حصول نتیجه به‌طور شفاف اطلاع‌رسانی می‌کنیم و گمانه‌زنی‌های امروز با هدف رقابت مابین سرویس‌دهنده‌های فعلی است و ما خود را دخیل در این شایعات نمی‌کنیم. طبیعتاً این پیگیری‌ها صرفا برای یک سرویس‌دهنده نیست و نقطه تمرکز آن بر سرویس‌های فیلتر شده در کشور است.

به تازگی برخی اخباری درباره توافق با مدیران تلگرام و نهادهای خاص در کشورمان برای انتقال سرورهای این پیام‌رسان محبوب به ایران منشر شده‌بود. محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در مورد پیگیری مصوبه شورای عالی فضای مجازی درباره الزام انتقال سرور شبکه‌های اجتماعی خارجی به ایران گفت: شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ای برای انتقال سرورها نداشته است؛ اما این موضوع با مصوبات دیگری درباره اولویت‌ و نحوه ارائه تسهیلات به شبکه‌های بومی و خارجی پیگیری شده که بر این اساس شبکه‌های خارجی دارای سرور در ایران و شبکه‌های بومی نسبت به شبکه‌های خارجی بدون سرور در ایران امتیاز می‌گیرند.


کد مطلب: 12865

آدرس مطلب: http://www.aftana.ir/fa/doc/news/12865/نتیجه-ای-به-طور-شفاف-اطلاع-رسانی-می-کنیم

افتانا
  http://www.aftana.ir