مراقب اپلیکیشن‌های جاسوس باشید
کد مطلب: 12866
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۷
 
کارشناسان حوزه فضای مجازی هشدار دادند که کاربران باید فقط برنامه‌ها و نرم‌افزارهای لازم و کاربردی را دریافت کنند و تنها نمونه‌های رسمی موجود در سایت‌های معتبر قابل اعتمادند.
مراقب اپلیکیشن‌های جاسوس باشید
 
 
Share/Save/Bookmark
کارشناسان حوزه فضای مجازی هشدار دادند که کاربران باید فقط برنامه‌ها و نرم‌افزارهای لازم و کاربردی را دریافت کنند و تنها نمونه‌های رسمی موجود در سایت‌های معتبر قابل اعتمادند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، تلفن هوشمند امروزه به یکی از مهم‌ترین ابزارهای مورد استفاده برای فعالیت‌های روزمره تبدیل شده‌است، این امر افزایش اپلیکیشن‌های فارسی و ایرانی برای سیستم‌عامل‌های موبایل به‌ویژه اندروید و iOS را افزایش داده‌است و استفاده از گوشی هوشمند را در کشورمان کاربردی‌تر کرده و هر روزه افراد بیشتری به سمت استفاده از این ابزار گرایش پیدا می‌کنند.

از سوی دیگر باید توجه داشت که افزایش تقاضا برای اپلیکیشن می‌تواند بستر مناسبی را برای افراد سودجو در قالب جاسوسی از کاربران از طریق ارائه برنامه‌های رایگان برای گوشی‌های هوشمند ایجاد کند.

برخی اپلیکیشن‌های موبایلی موجود در سایت‌ها و فروشگاه‌ها از کدهای مخرب استفاده کرده و کنترل گوشی کاربر را در اختیار می‌گیرند. متوجه شدن این موضوع بسیار مشکل است زیرا کدهای این اپلیکیشن‌ها با ترکیب میلیون‌ها کد مختلف دیگر در سیستم‌عامل راه را برای جاسوسی از گوشی کاربران هموار می‌کنند.

موارد جاسوسی را می‌توان شامل ارسال پیامک‌های دریافتی و ارسالی کاربر بدون آنکه خود متوجه شود، ارسال عکس‌ها، کلیپ‌ها و فیلم‌های موجود در حافظه گوشی، ارسال لیست تماس‌های دریافتی و شماره مخاطبان موجود در گوشی ذکر کرد.

از طرف دیگر تهدیدات امنیتی گوشی‌های همراه هوشمند بیشتر از لپ‌تاب و رایانه‌های خانگی است، چرا که میزان اطلاعات شخصی که کاربران با خود در موبایل‌های هوشمند حمل می‌کنند به مراتب بیش از نوت‌بوک و رایانه خانگی است.

سرهنگ ستاد امین یادگارنژاد، رئیس پلیس فتای استان کرمان، در این باره گفته‌است: دسترسی سارقان یا هکرها به گوشی همراه به مراتب سهل‌تر است و اخاذی از کاربر با توجه به داشتن اطلاعات زیاد از وی یکی از مهم‌ترین تهدیدات است؛ لذا دارندگان گوشی هوشمند باید بر روی گوشی خود برنامه‌ها و نرم‌افزارهای امنیتی را نصب و از دانلود بی‌مورد نرم‌افزارها و کلیپپ‌های موجود در سایت‌ها خودداری کنند. بنابراین بهتر است کاربران فقط برنامه‌ها و نرم‌افزارهای لازم و کاربردی را دریافت کرده و تنها به نمونه‌های رسمی موجود در سایت‌های معتبر اعتماد کنند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا