به کوشش پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران
گشایش آزمایشگاه متن‌کاوی و یادگیری ماشین
کد مطلب: 12918
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۳
 
آزمایشگاه متن‌کاوی و یادگیری ماشین در ایرانداک آغاز به کار کرد.
گشایش آزمایشگاه متن‌کاوی و یادگیری ماشین
 
 
Share/Save/Bookmark
آزمایشگاه متن‌کاوی و یادگیری ماشین در ایرانداک آغاز به کار کرد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، دومین آزمایشگاه ایرانداک با عنوان «متن‌کاوی و یادگیری ماشین» در زمینه روش‌های هوش مصنوعی برای ماشینی کردن فرايند درک و برداشت مفاهيم داده‌های گوناگون به‌ویژه متن آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در آزمایشگاه «متن‌کاوی و یادگیری ماشین» روش‌های گوناگون متن‌کاوی روی متون علمی، اجرا و آزمایش و الگوریتم‌ها، روش‌ها، ابزارها، و سامانه‌های کاربردی تازه هم‌خوان با پیکره زبان علمی به‌ویژه برای زبان فارسی برای استخراج دانش از متون، طراحی و ساخته می‌شود.

این آزمایشگاه با هدف کاربست مفاهیم یادگیری ماشین در سامانه‌های پردازش زبان طبیعی، ساخت و اشاعه پیکره‌های زبانی علمی بر پایه منابع ایرانداک، ارائه ابزارهایی برای خودکارسازی فرایندهای گوناگون سازمان‌دهی اطلاعات، کاربرد دستاوردهای پژوهش‌های دانشجویان و دانش‌آموختگان تحصیلات تکمیلی در پروژه‌های صنعتی و تعریف کار برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری بر پایه نیازهای علمی و فنی پژوهشگاه ایجاد شده‌است.
گفتنی است، آزمایشگاه متن‌کاوی و یادگیری ماشین با امکاناتی نظیر سیستم‌های کامپیوتری مناسب، کار خود را برای اجرای الگوریتم‌های متن‌کاوی، ابزارهای پایه پردازش زبان طبیعی فارسی و متون علمی ساختارمند و غیرساختارمند حوزه‌های گوناگون به زبان فارسی  آغاز کرده‌است.