طبق دادخواست تعدادی از والدین آمریکایی
دیزنی حریم شخصی کودکان را نقض می‌کند
کد مطلب: 13033
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۱
 
تعدادی از والدین، بابت نقض قانون حفاظت از حریم شخصی کودکان (COPPA) و جمع‌آوری اطلاعات آنها از طریق بازی‌های تلفن همراه از شرکت دیزنی به دادگاه شکایت کردند.
دیزنی حریم شخصی کودکان را نقض می‌کند
 
 
Share/Save/Bookmark
تعدادی از والدین، بابت نقض قانون حفاظت از حریم شخصی کودکان (COPPA) و جمع‌آوری اطلاعات آنها از طریق بازی‌های تلفن همراه از شرکت دیزنی به دادگاه شکایت کردند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، شرکت دیزنی، خالق محبوب‌ترین شخصیت‌های انیمیشنی نسل‌های مختلف در آمریکا به جمع‌آوری اطلاعات شخصی کودکان بدون رضایت والدین متهم شده‌است.

روز پنج‎شنبه یک دادخواست ثبت شده در دادگاهی در شمال کالیفرنیا، نشان تجاری سرگرمی کودکان و سه شریک توسعه‌دهنده‌ آن را به نقض قوانین حریم خصوصی با ردیابی مکان‌ها و فعالیت‌های کودکانی متهم کرد که از بازی‌های تلفن همراه خود استفاده می‌کنند؛  بدون آن‌که در ابتدا از والدین بخواهد تا این فعالیت‌ها را تایید کنند.

آماندا روسینگ، شاکی پرونده از طرف خود و والدین یک کلاس که کودکان‌شان بازی «حیوانات قصر شاهزاده‌ دیزنی» و ۴۲ بازی دیگر برای گوشی‌های هوشمند و تبلت با نشان تجاری دیزنی را بازی می‌کردند، شکایت کرد و مدعی شد که قانون حفاظت از حریم شخصی کودکان (COPPA) نقض شده‌است.

با توجه به این دادخواست، برنامه‌های دیزنی برای iOS و اندروید، قبل از استفاده از کیت‌های توسعه‌ نرم‌افزار که شناسه‌های منحصربه‌فردی را به کاربران اختصاص می‌دهند از والدین درخواست اجازه نمی‌کنند و سپس از آن شناسه‌ها برای ردیابی محل کاربران و همچنین فعالیت‌های درون بازی و در دستگاه‌های مختلف استفاده می‌کنند. سپس این داده‌ها به تبلیغ‌کنندگان هدایت می‌شوند تا تبلیغات هدفمندی داشته‌باشند.

در این دادخواست آمده‌است: «به عبارت دیگر، توانایی ارائه‌ تبلیغات رفتاری به یک کاربر خاص برای به دست آوردن انواع داده‌هایی که اکثر مصرف‌کنندگان با آنها آشنا هستند (آدرس‌های ایمیل و غیره) استفاده نمی‌شود، اما به‌جای آن مجموعه‌ مخفیانه‌ای از شناسه‌های پایدار ایجاد می‌شود که برای ارتباط با سایر نقاط داده به‌منظور ساخت نمایه‌های برخط قوی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اجازه دادن به شرکت‌های فناوری برای به دست آوردن شناسه‌های پایدار در ارتباط با کودکان، منجر به تبلیغات رفتاری آنها (و همچنین نقض حریم‌های خصوصی دیگر) می‌شود که COPPA برای جلوگیری از این موضوع طراحی شده‌است.»

در این اقدام، همچنین نام‌های توسعه‌دهندگان نرم‌افزار یعنی Unity Technologies ،Upsight Inc و Kochava Inc به‌عنوان متهم آمده‌است. شاکیان علاوه‌بر خسارت به دنبال توقف جمع‌آوری بدون اجازه داده‌ها هستند.

دیزنی اولین توسعه‌دهنده‌ تلفن همراه نیست که ممکن است برای نقض COPPA مجازات شود. در سال ۲۰۱۱ میلادی، توسعه‌دهندگان برنامه‌های تلفن همراه برای ردیابی بدون اجازه‌ کاربران زیر سن قانونی سرزنش شدند. در سال ۲۰۱۴ میلادی، یِلپ به‌دلیل اشکالاتی در کد ابزار سنجش سن خود، مجبور به پرداخت نیم‌میلیون دلار شد و اخیراً هشدارها به شرکت‌های سازنده‌ اسباب‌بازی‌های هوشمند گسترش یافته‌است.
مرجع : وب‌گاه اخبار امنیتی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات