فرشته نجات قربانیان واناکرای حق خروج از‌ آمریکا ندارد
کد مطلب: 13041
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۰
 
آزادی قهرمان باج‌افزار واناکرای با پرداخت وثیقه‌ 30هزار دلاری مشروط بر عدم خروج از خاک آمریکا میسر شد.
فرشته نجات قربانیان واناکرای حق خروج از‌ آمریکا ندارد
 
 
Share/Save/Bookmark
آزادی قهرمان باج‌افزار واناکرای با پرداخت وثیقه‌ 30هزار دلاری مشروط بر عدم خروج از خاک آمریکا میسر شد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، مارکوس هاتچینز، تحلیلگر بدافزار که به توقف تهدید جهانی باج‌افزار واناکرای کمک کرد، گفته‌است که در ایجاد و توزیع بدافزار بانکی کرونوس نقش ندارد و با وثیقه‌ ۳۰ هزار دلاری آزاد می‌شود.

هاتچینز ۲۳ ساله که با نام مستعار MalwareTech در توییتر فعالیت می‌کند، بیش از دو ماه پیش هنگامی‌که حمله‌ جهانی باج‌افزار واناکرای را با پیدا کردن یک سوییچ مرگ در کد بدافزار متوقف کردبه‌عنوان یک قهرمان مشهور شد.

هاتچینز اخیراً پس از حضور در کنفرانس دف‌کان، قبل از اینکه بتواند پرواز خود به انگلیس را پشت‌سر بگذارد در فرودگاه بین‌المللی مک‌کارن به جرم نقش داشتن در ایجاد و توزیع تروجان بانکی کرونوس بین سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۵ میلادی دستگیر شده‌بود. کرونوس یک تروجان بانکی است که برای سرقت اعتبارنامه‌های بانکی و اطلاعات شخصی از رایانه‌های قربانیان طراحی شده‌است که در انجمن‌های برخط روسیه به مبلغ ۷ هزار دلار فروخته شد.

MalwareTech با پرداخت وثیقه‌ ۳۰ هزار دلاری آزاد می‌شود، اما نمی‌تواند آمریکا را ترک کند. دادستان آمریکا در دادرسی روز جمعه گفت که هاتچینز در مصاحبه‌ای با پلیس به نوشتن کد بدافزاری که حساب‌های بانکی را هدف قرار می‌دهد، اعتراف کرد، اما در جلسه‌ دادگاه لاس‌وگاس، ادعا کرد که بی‌گناه است. قاضی دادگاه لاس‌وگاس روز جمعه تصریح کرد که هاتچینز می‌تواند با پرداخت وثیقه‌ ۳۰ هزار دلاری آزاد شود و گفت که متهم خطری برای جامعه محسوب نمی‌شود با این حال قاضی به او دستور داد با نظارت جی.پی.اس در آمریکا بماند.

لوبو گفت: «ما قصد داریم برای این پرونده مبارزه کنیم. او زندگی خود را به تحقیق در مورد بدافزارها اختصاص داده‌است، نه تلاش برای آسیب رساندن به مردم. او پشتیبانی بزرگ جامعه را در داخل و خارج از کشور و در جهان رایانه دارد.»

هاتچینز به همراه یکی دیگر از متهمان گمنام در حال حاضر از سوی وزارت دادگستری آمریکا (DoJ) با ۶ مورد از اتهامات مربوط به نفوذ برای نوشتن بدافزار کرونوس در سال ۲۰۱۴ میلادی روبرو است.

اگر MalwareTech مجرم شناخته شود به مدت ۴۰ سال زندان محکوم می‌شود. همچنین هاتچینز به ۵ مورد دیگر ازجمله استراق سمع و نقض قانون تقلب و سوءاستفاده از رایانه، متهم شد. در صورت محکومیت، هاتچینز با حداکثر ۴۰ سال زندان مواجه می‌شود. حامیان هاتچینز معتقدند که او بی‌گناه است و ادعا می‌کنند یک توئیت از ژوئیه‌ سال ۲۰۱۴ میلادی ثابت می‌کند که او نمی‌تواند این بدافزار را نوشته‌باشد. در این توئیت، هاتچینز خود یک نمونه‌ کرونوس درخواست کرده‌است.
مرجع : وب‌گاه اخبار امنیتی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات