بنابر اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
سهم ۱۹ درصدی فناوری اطلاعات در بازار ICT کشور
کد مطلب: 13043
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۸
 
طبق گزارش وزارت ارتباطات درحا‌ل‌حاضر سهم بازار فناوری ارتباطات ۷۲ درصد و سهم بازار فناوری اطلاعات و کاربردها و محتوا ۱۹ درصد از کل بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
سهم ۱۹ درصدی فناوری اطلاعات در بازار ICT کشور
 
 
Share/Save/Bookmark
طبق گزارش وزارت ارتباطات درحا‌ل‌حاضر سهم بازار فناوری ارتباطات ۷۲ درصد و سهم بازار فناوری اطلاعات و کاربردها و محتوا ۱۹ درصد از کل بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، ایران در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، کشور ۸۹ جهان و در توسعه دولت الکترونیکی، کشور ۱۰۶ جهان است و سرانه هر ایرانی از پهنای باند اینترنت بین الملل ۱۵ کیلوبیت برثانیه عنوان شده‌است.

وزارت ارتباطات با انتشار گزارشی درباره تحلیل وضع موجود بخش ICT کشور، آخرین وضعیت موجود بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران را برای ارائه به مجلس شورای اسلامی، منتشر کرد.

ایران در شاخص جهانی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) که توسط اتحادیه جهانی مخابرات مورد ارزیابی قرار گرفته تا پایان سال ۹۵ رتبه ۱۶ منطقه و ۸۹ جهان را در اختیار دارد.

این درحالی است که در شاخص توسعه دولت الکترونیکی (EGDI) که توسط سازمان ملل بررسی می‌شود رتبه ایران در منطقه ۱۴ بوده و دارای رتبه جهانی ۱۰۶ در میان کشورهای جهان است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که به‌ازای هر کاربر، ۱۵ کیلوبیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل در کشور وجود دارد و ۴۵ درصد از جمعیت کشور، تحت پوشش اینترنت باندپهن موبایل و سیار قرار دارند.

در حوزه متغیرهای اقتصادی که در این گزارش اعلام شده‌است با مطالعات تطبیقی داخلی و بین‌المللی صورت پذیرفته و با توجه به مدل به کار گرفته شده در تدوین برنامه ششم توسعه کشور، ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان یک الگوی مناسب مدنظر قرار گرفته‌است.

این بخش، مشتمل بر چهار زیر‌بخش شامل محصولات الکترونیکی، نوری و کامپیوتری، مخابرات (CT)، انتشار نرم‌افزار و فناوری اطلاعات و کاربردها و محتوا (IT ) می‌شود.

برآورد حجم بازار این چهار زیر‌بخش در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۳۶۰ هزار میلیارد ریال بوده‌است که در این رقم، سهم فناوری اطلاعات در برآورد حجم بازار ۱۹ درصد اعلام می‌شود.

درحا‌ل‌حاضر سهم بازار فناوری ارتباطات ۷۲ درصد و سهم بازار فناوری اطلاعات و کاربردها و محتوا ۱۹ درصد از کل بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات است. در همین حال دو بخش دیگر درمجموع ۹ درصد سهم بازار شامل ۸.۵ درصد سهم محصولات الکترونیکی، نوری و کامپیوتری و حدود نیم درصد سهم انتشار نرم‌افزار را در اختیار دارند.

از آنجایی که یکی از عوامل اساسی رشد اقتصادی کشورهای درحال توسعه،‌ رشد ارزش افزوده بخش ICT و تاثیر آن در ارتقای بهره‌وری است، برآوردها نشان می‌دهد که در این زیرگروه‌ها تا پایان سال ۱۳۹۵ سهم ارزش افزوده زیر بخش مخابرات ۷۱ درصد و سهم ارزش افزوده زیر بخش فناوری اطلاعات و کاربردها و محتوا ۲۵ درصد از کل بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات را تشکیل می‌دهد.

دو زیر بخش دیگر مجموعاً 4 درصد سهم بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات (۳درصد محصولات الکترونیکی، نوری و کامپیوتری و یک درصد انتشار نرم‌افزار) را در اختیار دارند.

در این راستا مقایسه آماری سهم بازار و سهم ارزش افزوده مطرح شده نشان می‌دهد فعالیت‌های زیربخش «فناوری اطلاعات و کاربردها و محتوا» به دلیل پایین بودن مصارف واسط جزء فعالیت‌های با ارزش افزوده بالا تلقی شده و می‌تواند محور اصلی توسعه بخش قرار گیرد.

در همین حال این گزارش در تحلیل عوامل بحرانی موفقیت (CSFs) نیز براساس بررسی‌های به عمل آمده و مطالعه مستندات و شواهد و نظرات خبرگان، چهار عامل را به عنوان عوامل بحرانی موجود برای توفیق در توسعه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که عدم توسعه زیربخش فناوری اطلاعات، کاربردها و محتوای بومی متناسب با توسعه زیربخش مخابرات، عدم توسعه متناسب لایه دسترسی در زیربخش مخابرات، ضعف مهارتی نیروی انسانی در توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات و پایین بودن سرعت و کیفیت خدمات پهن‌باند و بالا بودن قیمت آن با توجه به مدل توزیع از آن جمله هستند.
مرجع : خبرگزاری مهر