اسناد سیا در مشت ویکی‌لیکس
کنترل سامانه‌های موشکی در پروژه Protego
کد مطلب: 13155
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۶
 
ویکی‌لیکس اسنادی منتشر کرد که نشان می‌دهد سازمان سیا در پروژه‌ Protego سامانه‌های کنترل موشکی را توسعه داده‌است.
کنترل سامانه‌های موشکی در پروژه Protego
 
 
Share/Save/Bookmark
ویکی‌لیکس اسنادی منتشر کرد که نشان می‌دهد سازمان سیا در پروژه‌ Protego سامانه‌های کنترل موشکی را توسعه داده‌است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، ویکی‌لیکس این هفته اسناد دیگری متعلق به سازمان سیا منتشر کرد. با این تفاوت که این بار ابزار موردنظر مربوط به نفوذ و جاسوسی نیست و به سامانه‌های کنترل موشکی مربوط است.

این اسناد پروژه‌ Protego نام دارد و این سامانه‌ کنترل موشکی بر روی تجهیزات هواپیمایی پرات و ویتنی نصب می‌شود و به آنها این قابلیت را می‌دهد تا اهداف هوا‌ به‌ هوا و هوا‌ به زمین را هدف قرار دهند. ویکی‌لیکس می‌گوید آخرین افشای آنها حاوی چهار سند محرمانه است که همراه آن ۳۷ سند دیگر نیز وجود دارد.

در اسنادی که منتشر شده‌است، نحوه‌ طراحی، پیکربندی و استفاده از این سامانه توضیح داده شده‌است و پیشنهاد می‌دهد که تمامی داده‌هایی که بین بخش‌های مختلف میکروکنترلر تبادل می‌شوند، رمزنگاری شده و مورد احراز هویت قرار بگیرند. این موشک تنها زمانی فعال می‌شود که واحد اصلی پردازنده (MP) سه سیگنال معتبر از یک چراغ را دریافت‌کند.

ویکی‌لیکس هنوز مطمئن نیست که چرا اسناد مربوط به پروژه‌ Protego باید در مخازن اطلاعاتی گروه توسعه‌ مهندسی سازمان سیا قرار داشته‌باشد، چرا که این سازمان بیشتر بر روی طراحی و توسعه‌ ابزارهای نفوذ و جاسوسی تمرکز کرده‌است. با این حال گفته می‌شود سازمان سیا، این پروژه‌ کنترل موشکی را با همکاری یکی از سازمان‌های دفاعی آمریکا به نام Raytheon ساخته‌است.

سازمان Raytheon همان نهادی است که چندی پیش از آن نام بردیم و گفتیم که سازمان سیا از این نهاد درخواست کرده‌است تا بدافزارها و ابزارهای موجود در دنیای واقعی را که توسط نفوذگران مورد استفاده قرار می‌گیرند تجزیه‌و‌تحلیل کرده و گزارشی را در اختیار سازمان سیا قرار دهد. به نظر می‌رسد نام Protego از افسانه سپر جادویی در فیلم‌های هری پاتر که از حملات فیزیکی و همچنین جادویی کمک می‌گیرد، الهام گرفته شده‌است. اگر چنین باشد، هدف اولیه این سامانه‌ کنترل موشکی می‌تواند دفاع از چیزی در برابر حملات فیزیکی خارجی باشد.
مرجع : وب‌گاه اخبار امنیتی فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات