امکان نشت اطلاعات از یک پورت USB به پورت مجاور
کد مطلب: 13160
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۰
 
دانشمندان می‌گویند امکان نشت اطلاعات پورت‌ USB به پورت‌هاي مجاور بسیار بالاست.
امکان نشت اطلاعات از یک پورت USB به پورت مجاور
 
 
Share/Save/Bookmark
دانشمندان می‌گویند امکان نشت اطلاعات پورت‌ USB به پورت‌هاي مجاور بسیار بالاست.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، محققان دانشگاه آدلايد استراليا با بررسي بيش از ۵۰ کامپيوتر و هاب USB مختلف دريافته‌اند که در بيش از ۹۰ درصد آنها اطلاعات از طريق پورت USB نشت مي‌کند به طوري که يک مهاجم مي‌تواند با اتصال ابزار جاسوسي به پورت مجاور، اين اطلاعات را جمع‌آوري کند.

به گفته اين محققان بسياري از مردم بر اين باورند چون در اتصال USB يک مسير تبادل وجود دارد، اطلاعات با امنيت کامل رد و بدل مي‌شوند که اين باور اشتباهي است. به طوري که اگر يک دستگاه جاسوسي که ويژه اين کار ساخته شده‌است يا حتي ابزارهاي معمولي مثل صفحه‌ کليد که در آن به منظور جاسوسي تغييراتي ايجاد شده‌باشد به پورت‌هاي مجاور پورتي که از آن استفاده مي‌کنيم متصل شوند امکان سرقت اطلاعات را فراهم خواهدکرد. در اين صورت مهاجمان به سادگي خواهند توانست به طور مثال اطلاعاتي را که تايپ مي‌کنيم به سرقت ببرند.

دکتر Yuval Yarom، سرپرست اين تحقيق، می‌گوید: «الکتريسيته نظير آبي که در لوله‌ها جريان مي‌يابد در مسيرها هدايت مي‌شود و ممکن است در بخش‌هايي از مسير نشتي وجود داشته‌باشد. ما در اين تحقيق نشان داديم که مي‌توان تغييرات ولتاژ خطوط داده پورت‌هاي USB را از پورت‌هاي مجاوري که روي همان هاب USB هستند رصد کرد».

بايد به اين نکته مهم توجه داشت که نمي‌توان به سادگي وجود چنين ابزارهاي مهاجمي را تشخيص داد و اين کار حتي براي افراد کارآزموده هم دشوار است.
مرجع : تابناک