در رزمایش تالین
توان سایبری اروپا محک زده‌شد
کد مطلب: 13173
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۲
 
وزرای اتحادیه اروپا در نخستین رزمایش جنگ‌های رایانه‌ای، واکنش به حمله سایبری را در بوته آزمون گذاشتند.
توان سایبری اروپا محک زده‌شد
 
 
Share/Save/Bookmark
وزرای اتحادیه اروپا در نخستین رزمایش جنگ‌های رایانه‌ای، واکنش به حمله سایبری را در بوته آزمون گذاشتند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، وزرای دفاع اتحادیه اروپا در نخستین تمرین جنگ سایبری خود، توانایی خود در واکنش به حمله احتمالی هکرهای رایانه‌ای را مورد سنجش قرار دادند. آنها برای انجام این کار، حمله سایبری به یکی از اهداف نظامی خارج از کشور را شبیه‌سازی کردند. ینس استولتبنرگ، دبیرکل ناتو به عنوان ناظر در رزمایش سایبری تالین حضور یافت.

در این شبیه‌سازی، هکرها مأموریت دریایی اتحادیه اروپا در دریای مدیترانه را مختل کردند و برای بی‌اعتبار کردن عملیات‌های اتحادیه اروپا و تحریک معترضان، پویش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی به راه انداختند.

هریک از وزرای دفاع تلاش کرد در جریان یک رزمایش ۹۰ دقیقه‌ای پشت درهای بسته در تالین، بحران ایجاد شده را از بین ببرد. برگزارکنندگان رزمایش در صدد بودند با تقلید ویدئوهای خبری درباره شرایط تشدید‌ شونده، محیط واقعی حمله را شبیه‌سازی کنند.

به گفته اورسولا فن در لاین (Ursula von der Leyen)، وزیر دفاع آلمان، این بازی جنگی بسیار هیجان‌انگیز، نشان داد که دولت‌های اتحادیه اروپا باید آگاهی بیشتری از تأثیر حملات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی این اتحادیه داشته‌باشند و افزود: «شناسایی دشمن، بسیار بسیار دشوار است و حمله به صورت خاموش و نامرئی صورت می‌گیرد. دشمن برای حمله نیازی به ارتش و سپاه ندارد. تنها چیزی که لازم دارد، یک رایانه و اتصال اینترنتی است.»

پس از آنکه یک رشته حملات سایبری جهانی در سال جاری در مقیاسی بی‌سابقه، فعالیت‌های مؤسسات چندملیتی، بندرها و خدمات عمومی را مختل کرد دولت‌ها به جست‌وجوی راهی برای متوقف کردن هکرها برآمدند. آنها نمی‌خواستند به هکرها اجازه دهند که زیرساخت‌های حیاتی بیشتری را از کار بیندازند یا شبکه‌های دولتی و غیردولتی را فلج کنند.

خورخه دومک (Jorge Domecq)، مدیرعامل سازمان دفاعی اروپا که در سازمان‌دهی رزمایش به استونی کمک کرد، اظهار داشت: «لازم بود که آگاهی را در سطح سیاسی بالا ببریم.»

استونی که به طور خاص و از زمانی که روسیه، کریمه را در سال ۲۰۱۴ از اوکراین جدا کرد، نگران رفتارهای روسیه است، امنیت سایبری را سرلوحه ریاست 6ماهه خود بر اتحادیه اروپا قرار داد و برگزاری این رزمایش، پیشنهاد این کشور بود.

وب‌سایت‌های اینترنتی دولتی و خصوصی استونی در سال ۲۰۰۷ مورد حمله سایبری قرار گرفت. ۹۵ درصد خدمات دولتی استونی به صورت آنلاین عرضه می‌شود و این کشور که یکی از داناترین و باهوش‌ترین‌ها در عرصه فضای مجازی به شمار می‌رود. در نیروهای مسلح خود، یک فرماندهی سایبری جداگانه دارد. درعین‌حال، این کشور هم با آسیب‌پذیری‌های خاص خود روبه‌روست.

پژوهشگران بین‌المللی، یک خطر امنیتی در چیپ‌های تعبیه‌شده در کارت‌های شناسایی استونی کشف کرده‌اند که به هکرها اجازه می‌دهد هویت افراد را به سرقت ببرند. مقامات استونی اعلام کرده‌اند که شاهدی بر این ادعا پیدا نکرده‌اند.

به گفته دیپلمات‌های حاضر در رزمایش اتحادیه اروپا، این رزمایش به وزرای دفاع این فرصت را داد تا نحوه همکاری با ناتو را تجربه کنند. دبیرکل ناتو که به عنوان ناظر در این رزمایش حضور داشت به خبرنگاران گفت:

«در سال گذشته، میزان حملات سایبری به شبکه‌های ناتو، ۶۰ درصد افزایش یافت‌است. تبادل به‌موقع اطلاعات (با اتحادیه اروپا) در مقابله با حملات سایبری اهمیت اساسی دارد.»

رزمایش‌های سایبری اتحادیه اروپا موضوع تازه‌ای نیست، اما مقامات می‌گویند که ایده این رزمایش این بود که می‌خواست وزرای دفاع را متعهد کند تا با شبیه‌سازی از دست دادن موقت فرماندهی عملیات نظامی، ابتکار عمل را در دست گیرند. برگزارکنندگان رزمایش این نکته را هم اعلام کردند که ممکن است در شرایط واقعی، پشتیبانی بیشتری در اختیار این فرماندهان قرار بگیرد.

وزرای دفاع، هم‌زمان با واکنش نشان دادن به موقعیت ایجاد شده با استفاده از تبلت به پرسش‌های چندگزینه‌ای هم پاسخ می‌دادند. ازجمله این پرسش‌ها می‌توان به این پرسش اشاره کرد که آیا مایلند بیانیه‌های عمومی درباره حمله منتشر کنند یا اینکه ترجیح می‌دهند قضیه را محرمانه نگاه دارند. جوری لوئیک (Juri Luik)، وزیر دفاع استونی، اظهار داشت: «آیا به کل کشور اعلام می‌کنید که مورد حمله سایبری قرار گرفته‌اید؟ آن را حادثه اعلام می‌کنید یا تهدید یا حمله؟ اینها پرسش‌هایی بود که وزرا، احتمالاً برای نخستین‌بار باید به آن پاسخ می‌دادند.»

ناتو سال گذشته، فضای سایبر را یک حوزه جنگی اعلام کرد و استفاده از دفاع جمعی این ائتلاف در مقابله با حملات سایبری را مجاز دانست. اتحادیه اروپا، هم‌رسانی اطلاعات بین دولت‌ها را گسترش داده‌است و پیش‌بینی می‌شود که طرح دفاع سایبری جدیدی ارائه کند.
مرجع : سایبربان