با وجود تدابیر امنیتی بالا
بدافزارها مهارناشدنی‌تر می‌شوند
کد مطلب: 13309
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۰
 
به گفته کارشناسان امنیت سایبری حتی با وجود تدابیر امنیتی بسیار بالای سازمان‌های مختلف در جهان، بدافزارها آن‌قدر تکامل یافته‌اند که بتوانند اطلاعات مورد‌نظر خود را به سرقت ببرند.
بدافزارها مهارناشدنی‌تر می‌شوند
 
 
Share/Save/Bookmark
به گفته کارشناسان امنیت سایبری حتی با وجود تدابیر امنیتی بسیار بالای سازمان‌های مختلف در جهان، بدافزارها آن‌قدر تکامل یافته‌اند که بتوانند اطلاعات مورد‌نظر خود را به سرقت ببرند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، در‌حال‌حاضر روزگاری که در آن افشا شدن اطلاعات محرمانه و خصوصی اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین سازمان‌های دولتی و خصوصی، یک اتفاق بسیار نادر بود و در صورت بروز، همه از سهل‌انگاری و کم‌کاری مسئولان آن سازمان سخن می‌گفتند، دیگر به سر آمده‌است.

بنابر آخرین اظهارات متخصصان شبکه و کارشناسان امنیت سایبری و حفاظت اطلاعات در جهان، سازمان‌ها حتی درصورتی‌که از تمامی اطلاعات خود محافظت و پشتیبانی کرده و بهترین تدابیر امنیتی را نیز برای آن اندیشیده‌باشند، باز هم در معرض سوءاستفاده و سرقت اطلاعات‌شان قرار می‌گیرند، چراکه هم‌اکنون بدافزارها و باج‌افزارهای اینترنتی آن‌قدر پیشرفت و تکامل یافته‌اند که متخصصان امنیتی برای مقابله و پیشگیری از این مسئله از لحاظ سرعت به گرد پای آنها هم نمی‌رسند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بدافزارها، باج‌افزارها و حملات DDOS ازجمله تهدیدهای امنیتی هستند که از سال ۲۰۱۶ کاربران فضای مجازی را در معرض خطر حملات سایبری قرار داده‌اند و موجب لو رفتن اطلاعات شخصی و محرمانه آنها شده‌است. طبق آمار، حملات سایبری در سال جاری میلادی ۲۰۱۷ به اوج خود رسیده‌است. سالانه شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی بزرگی در سراسر جهان متحمل خسارات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌شوند که ازجمله مهم‌ترین آنها می توان به حمله سایبری به شرکت اکوئیفاکس در آمریکا، سازمان بهداشت و سلامت در انگلستان، وزارت های دفاع و امور خارجه بسیاری از کشورها، شرکت حسابرسی دیلویت (Deloitte) در آمریکا اشاره کرد.

حملات سایبری در سال گذشته بوسیله باج‌افزار و بدافزار معروفی به‌ نام واناکرای به کشورها، سازمان‌ها و شرکت‌های بسیاری حمله کرد و خسارات جبران‌ناپذیری را برای آنها برجای گذاشت. حمله سایبری توسط بدافزار واناکرای به‌طور قطع یکی از مهلک‌ترین حملاتی است که در طول سال‌های اخیر صورت گرفته‌است.

باج‌افزار، بدافزاری است که به مجرمان اینترنتی این امکان را می‌دهد تا بتوانند از طریق کنترل از راه دور، رایانه شخص قربانی را قفل کنند به‌گونه‌ای که کاربر نتواند از سیستم خود استفاده کند، سپس یک پنجره روی رایانه شخص نمایان می‌شود و به او هشدار می‌دهد تا زمانی که هزینه‌ای پرداخته نشود، نمی‌تواند قفل فایل‌های رایانه‌اش را باز کرده و از آن استفاده کند.

مسئله‌ای که همواره موجب نگرانی شرکت‌های بزرگ و دولت‌ها بوده، آن است که هکرها و مجرمان سایبری همیشه یک قدم از آنها جلوتر هستند و این امر، حفاظت از اطلاعات محرمانه و خصوصی آنها را به چالش می‌کشاند.

نکته حائز اهمیتی که در اینجا باید گفت آن است که سازمان‌ها و شرکت‌ها باید اقدام به ساخت یک سیستم امنیتی و حفاظتی چندلایه کنند و این بدان معناست که با به‌کارگیری متخصصان امنیتی زبده و همچنین با دانش به‌روز از اطلاعات کاربران، مشتریان و همچنین خصوصی و محرمانه خود حفاظت کنند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا