جاسوس‌بازی برنامه‌های اندرویدی
کد مطلب: 13478
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰
 
بر اساس پژوهش‌های انجام شده، بیشتر برنامه‌های اندرویدی اقدام به رصد و جاسوسی اطلاعات خصوصی کاربران می‌کنند.
جاسوس‌بازی برنامه‌های اندرویدی
 
 
Share/Save/Bookmark
بر اساس پژوهش‌های انجام شده، بیشتر برنامه‌های اندرویدی اقدام به رصد و جاسوسی اطلاعات خصوصی کاربران می‌کنند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، اکسودوس (Exodus)، شرکت تحقیقاتی فرانسوی با همکاری دانشگاه ییل آمریکا، در زمینه مسائل مربوط به رعایت یا نقض حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی پژوهشی انجام داد که نشان می‌دهد بسیاری از برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های سیستم‌عامل اندروید‌، اقدام به رصد و جاسوسی کاربران می‌کنند.

این محققان و پژوهشگران دریافتند که تقریبا سه‌چهارم برنامه‌هایی که در فروشگاه‌های اینترنتی و آنلاین نظیر پلی‌استور گوگل وجود دارند دارای ابزاری به منظور ردیابی و کنترل فعالیت‌های کاربران هستند و اطلاعات شخصی و خصوصی آنها را رصد می‌کنند.

این پژوهشگران در ادامه اعلام نتایج تحقیقات خود، عنوان کرده‌اند که کاربران باید از این نقض حریم شخصی خود آگاه شوند و بدانند که با دانلود و نصب بسیاری از این برنامه‌ها در معرض خطر مسائل امنیتی قرار خواهندگرفت. این در حالی است که بسیاری از کاربران از چنین اتفاقی آگاهی ندارند.

پژوهشگران در ادامه اظهارات خود از برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های معروف و محبوبی همچون اوبر، اسپاتیفای، تیندر و اوکی کیوبید نیز نام برده و به کاربران هشدار دادند که بسیاری از این برنامه‌ها دارای چنین ابزاری برای بررسی و کنترل فعالیت‌های آنها بوده و به‌راحتی قادر خواهند‌بود اطلاعات شخصی آنها را جمع‌آوری کنند.

لازم به ذکر است که بسیاری از این برنامه‌ها به‌منظور گردآوری اطلاعات از یک سرویس‌ گوگل به نام Crashlytics استفاده می‌کنند و برخی دیگر نیز با سوءاستفاده از حسگرهای لمسی گوشی از تردد و حضور کاربر در کنار گوشی آگاهی پیدا می‌کنند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا