اقدام ایرانسل در مشهد
انجام نخستین آزمایش موفق اکوسیستم اینترنت اشیا NB-IoT در ایران
کد مطلب: 13494
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۳
 
ایرانسل برای نخستین‌بار در ایران، اکوسیستم اینترنت اشیا مبتنی‌بر فناوری باند باریک (NB-IoT) را با موفقیت آزمایش کرد.
انجام نخستین آزمایش موفق اکوسیستم اینترنت اشیا NB-IoT در ایران
 
 
Share/Save/Bookmark
ایرانسل برای نخستین‌بار در ایران، اکوسیستم اینترنت اشیا مبتنی‌بر فناوری باند باریک (NB-IoT) را با موفقیت آزمایش کرد.

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، این آزمایش جامع که در شبکه انتقال گاز شهری مشهد مقدس انجام‌شد، شامل آزمایش‌های مربوط به صحت اتصال سیم‌کارت به شبکه، آزمایش انتقال کامل دیتاهای ارسالی از کنتور به پلتفرم و قرائت هم‌زمان دیتای مربوط به مصرف انرژی از کنتورهاست.

اکوسیستم اینترنت اشیا مبتنی‌بر فناوری NB-IoT از بخش‌های متعددی تشکیل‌می‌شود که شامل شبکه NB-IoT، کنتورNB-IoT، پلتفرم مدیریت دیتا (Meter Data Management) و سیم‌کارتNB-IoT است.

شرکت ملی گاز ایران در پاییز ۱۳۹۵ مناقصه اجرای آزمایشی قرائت ۵۰۰۰ کنتور گاز بر بستر شبکه‏‌های LPWAN را برگزار کرد و ایرانسل پس از تحلیل و نیازسنجی‌های لازم در خصوص انتخاب شبکه LPWAN مناسب برای این طرح در بهمن‌ماه ۹۵ با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ساختمان مرکزی ایرانسل، از نخستین سایت NB-IoT رونمایی کرد.

برای همکاری و اعلام مشارکت ایرانسل در مناقصه مذکور، تفاهم‌نامه همکاری بین ایرانسل و شرکت ملی گاز ایران در اسفندماه ۱۳۹۵ منعقد شد و پس از انجام به‌روزرسانی‌های لازم در لایه‌های هسته و دسترسی شبکه در اردیبهشت ۹۶ شبکه NB-IoT برای پوشش ۵۰۰۰ کنتور گاز در مشهد مقدس پیاده‌سازی و هم‌زمان، صحت‏‌سنجی اتصال سیم‌کارت NB به شبکه با بورد کنتور گاز NB-IoT در شهر مشهد برای نخستین‌بار در ایران انجام شد.

شبکه NB-IoT (استاندارد 3GPP) متشکل از مجموعه شبکه‏‌های LPWAN است که در سال ۲۰۱۶ استاندارد شده و دارای عمر طولانی باتری (تا ۱۰ سال)، پوشش شبکه گسترده‌تر و قابلیت اتصال هم‌زمان میلیون‌ها دستگاه است.

آزمایش موفقیت‌آمیز ایرانسل در پیاده‌سازی شبکه NB-IoT، مقدمه بهره‌برداری از راهکارهای اینترنت اشیا به‌ویژه کنتورخوانی هوشمند در ایران خواهدبود.