عمان در جایگاه نخست امنیت سایبری جهان عرب
کد مطلب: 13500
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰
 
بر اساس آخرین شاخص امنیت سایبری جهانی منتشرشده توسط اتحادیه بین‌المللی ارتباطات، عمان رتبه چهارم جهانی و رتبه اول جهان عرب را در اختیار دارد.
عمان در جایگاه نخست امنیت سایبری جهان عرب
 
 
Share/Save/Bookmark
بر اساس آخرین شاخص امنیت سایبری جهانی منتشرشده توسط اتحادیه بین‌المللی ارتباطات، عمان رتبه چهارم جهانی و رتبه اول جهان عرب را در اختیار دارد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، به گفته مهندس بدر علی الصالحی (Badar Ali Al Salehi)، مدیرکل گروه آمادگی پاسخگویی به حوادث رایانه‌ای (CERT)، عمان از جایگاه خودش که نشان‌دهنده میزان بالای آمادگی امنیت سایبری است با تمرکز بر پنج ستون اصلی امنیت سایبری یعنی قانون، دانش فنی، انسجام سازمانی، ظرفیت‌سازی و همکاری محافظت می‌کند.

الصالحی ادامه داد: «عمان قوانینی نظیر مبارزه با جرایم اینترنتی در حوزه معاملات الکترونیکی (ETL) دارد که باعث امنیت بیشتر در دنیای مجازی و معاملات آنلاین در کشور شده‌است. این دو قانون در کنار هم برای مقابله با جرایم فناوری اطلاعات و تأمین اعتبار بیشتر عمان با بهترین شیوه‌های قانونی برای جلوگیری از تهدیدات امنیتی سایبری، استفاده‌می‌شوند.»

در نشستی که به میزبانی گروه آمادگی پاسخگویی به حوادث رایانه‌ای ملی عمان و در همین رابطه برگزار شد در مورد نیاز به همکاری بیشتر میان کشورها برای رفع تهدیدات سایبری و پیامدهای آن بر امنیت و اقتصاد کشورها بحث شد. برخی نمایندگان و سخنرانان از اداره تحقیقات فدرال آمریکا (FBI) و اینترپل با حضور در این نشست در مورد حرکت به سمت امنیت سایبری صحبت کردند. حدود ۱۵۰ نماینده عرب از مراکز امنیتی سایبری منطقه و همچنین مقامات و متخصصان دیگر سازمان‌های خصوصی و دولتی نیز حضور داشتند.

در جهان عرب، عمان با استفاده از بهترین شیوه‌ها، استراتژی امنیت سایبری در سطح بالا، یکپارچه‌سازی CERT و کمپین امنیت اطلاعات دولتی با نام Waay توانسته‌است امنیت کشورش را تأمین کند. Waay شامل وزرا و مقامات دولتی، بخشی از ابتکار امنیت اطلاعات ملی است که توسط گروه آمادگی پاسخگویی به حوادث رایانه‌ای ملی عمان در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شده‌است و وظیفه آگاهی از امنیت سایبری و اطلاعات و به اشتراک‌گذاری بهترین روش‌ها برای کاهش خطرات امنیتی را به عهده دارد. این کار باعث تضمین تداوم کسب‌وکار و کاهش تأثیرات خطرات امنیتی بر دولت می‌شود.

الصالحی با بیان اینکه این گروه به‌عنوان مرکز منطقه‌ای امنیت سایبری برای ۲۱ کشور منطقه عرب انتخاب شده‌است و این حرکت موضع عمان در بخش امنیت الکترونیکی را تقویت خواهدکرد، اظهار داشت: «در سال ۲۰۱۲ یادداشت تفاهمی با اتحادیه ارتباطات بین‌الملل و IMPACT (همکاری چندجانبه بین‌المللی علیه تهدیدات سایبری) امضا شد که بر اساس آن با قرار گرفتن عمان به‌عنوان قطب کلیدی امنیت سایبری در منطقه عرب، نقش اساسی گروه آمادگی پاسخگویی به حوادث رایانه‌ای ملی عمان برای مقابله با جرایم سایبری مشخص شد.»

وی در مورد مقابله با حملات سایبری افزود: «ما با بیش از 6میلیون حمله سایبری به وب‌سایت‌های دولتی با افزایش ۳۰۰ درصدی روبرو شدیم. سال گذشته متخصصان امنیت فناوری اطلاعات، بیش از ۷۰ میلیون حمله بر روی شبکه‌های دولتی و بیش از ۱۸۰۰ حادثه امنیتی سایبری برای افراد و سازمان‌ها را خنثی کردند.»

مدیرکل CERT تایید کرد که هزینه حملات سایبری نزدیک به نیم تریلیون دلار در سال جاری رسیده‌است و تهدید امنیتی برای هر بخش واقعی بوده‌است. سلطان الرشیدی (Aziza Sultan Al Rashidi)، مدیر خدمات حرفه‌ای امنیت سایبری CERT، گفت: «حملات بدافزاری با تأثیر بر روی سیستم‌ها و داده‌ها در کشور شناسایی‌ شده‌اند. به دنبال حملات بدافزاری ازجمله واناکرای که آثار مخرب جهانی داشت، تأثیرات کمتری در عمان گزارش شد.»
مرجع : سایبربان