یادداشت اینستاگرامی وزیر ارتباطات
توسعه شبکه‌های داخلی به بستری مناسب نیازمند است
کد مطلب: 13619
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹
 
وزیر ارتباطات ضمن دفاع از ضرورت توسعه پیام‌رسان‌های بومی بر اهمیت نقش ارتقای دانش و توجه به حریم خصوصی کاربران برای توان افزایش رقابت‌پذیری این پیام‌رسان‌ها با شبکه‌های خارجی تاکید کرد.
توسعه شبکه‌های داخلی به بستری مناسب نیازمند است
 
 
Share/Save/Bookmark
وزیر ارتباطات ضمن دفاع از ضرورت توسعه پیام‌رسان‌های بومی بر اهمیت نقش ارتقای دانش و تعریف مفاهیم حقوقی مناسب برای  افزایش توان رقابت‌پذیری این پیام‌رسان‌ها با شبکه‌های خارجی تاکید کرد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: بالطبع در نبود شرایط مناسب برای رشد محصولات ایرانی، مردم منتظر حل مشکلات داخلی نماندند و با استفاده از سرویس‌های بین‌المللی به استفاده از شبکه‌های اجتماعی ادامه دادند و علاوه‌‌بر رفع نیازهای روزمره مثل اخبار و...، بخش قابل‌توجهی از ظرفیت‌های اقتصادی را نیز در این فضا شکوفا کردند و معیشت بخشی از مردم به این فضا گره خورد. وی در اینستاگرام خود یادداشت ذیل را منتشر کرد:

«زمانی نه‌چندان دور، صنعت وبلاگ در ایران همگام با دنیا در حال رشد و رقابت بود و شبکه اجتماعی بومی ایرانی پا به پای نمونه‌های بین‌المللی رقابت می‌کرد؛ اما امروز دیگر نامی از صنعت وبلاگ ایران به جا نمانده‌است و شبکه اجتماعی محبوب آن زمان اعلام کرد که به‌زودی سرویس خود را خاموش خواهدکرد.

در مصاف آزادی و امنیت، داخلی‌ها صحنه رقابت را به برخی نگاه‌های تنگ‌نظرانه واگذار کردند و در کنارش صحبت از پروژه‌هایی با پسوند ملی آغاز شد که بیشتر آنها با تصدی دولت‌ها به سرانجامی نرسید و جز ضرر اقتصادی برخی مجموعه‌ها، نامی به جا نمانده‌است.

در این میان آمارهای سال ۹۲ خبر از آن می‌داد که بیش از ۲۵ درصد استفاده مردم از اینترنت با فیلترشکن است، اما با رویکرد حمایتی دولت از دسترسی مردم به شبکه‌های اجتماعی، کم‌کم این سرویس‌ها، نقش خود را در زندگی مردم  پیدا کردند، اما در این میان ظرفیت‌های دولت تا آنجا نبود که بتواند همه موانع پیش روی شبکه‌های اجتماعی داخلی را رفع نماید.

بدون‌شک هر زمان صحبت از توسعه سرویس‌های ایرانی می‌شود، همواره به حجم ریالی حمایت دولت از این سرویس‌ها توجه می‌شود و در این میان فراموش می‌شود که سرویس‌های بومی برای توسعه علاوه‌بر پشتیبانی مالی، نیازمند امان‌نامه‌ای در حوزه‌های قضایی و امنیتی هستند که ظاهرا دولت به تنهایی قادر به ارائه چنین تضامینی نیست.

بالطبع در نبود شرایط مناسب برای رشد محصولات ایرانی، مردم منتظر حل مشکلات داخلی نماندند و با استفاده از سرویس‌های بین‌المللی به استفاده از شبکه‌های اجتماعی ادامه دادند و علاوه‌بر رفع نیازهای روزمره مثل اخبار و ...، بخش قابل‌توجهی از ظرفیت‌های اقتصادی را نیز در این فضا شکوفا کردند و معیشت بخشی از مردم به این فضا گره خورد.

حالا در شرایطی قرار داریم که حاکمیت ما و اکثر کشورهای دنیا امکان اعمال مقررات بر شبکه‌های اجتماعی بین‌المللی را ندارند و البته ساده‌ترین راه‌حل(!) برای غلبه بر این تهدیدات نوین بستن فضا و به دنبال آن سردادن آواز لزوم توسعه شبکه‌های داخلی، آن هم از جنس صرفا تکنولوژی و بدون توجه به سایر پارامترها ازجمله حریم خصوصی و سهولت ابراز بیان مشروع است، غافل از آنکه عقب نگه داشتن کشور از علم روز خود یک تهدید بزرگ دیگر است.

به‌عنوان عضو کوچکی از جامعه جوانان کشور یقین دارم همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب بارها بر کلیدواژه «ما می‌توانیم» تاکید فرموده‌اند، نخبگان ما توان توسعه این بخش از تکنولوژی را هم دارند مشروط بر آنکه همه شرایط، تاکید می‌کنم همه شرایط، فراهم باشد و البته این مهم به عزمی همه‌جانبه و زمان نیاز دارد.»
مرجع : خبرگزاری ایلنا