امنیت مودم‌ها را از یاد نبرید
کد مطلب: 13727
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۲
 
رعایت چند نکته ساده می‌تواند تا حدود زیادی از هک شدن ADSL شما جلوگیری کند.
امنیت مودم‌ها را از یاد نبرید
 
 
Share/Save/Bookmark
رعایت چند نکته ساده می‌تواند تا حدود زیادی از هک شدن ADSL شما جلوگیری کند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، هکرها به‌راحتی می‌توانند به مودم‌های شما دسترسی پیدا کنند. برخی از مشترکان شبکه‌های اینترنت خانگی مانند ADSLها تصور می‌کنند که صرف گذاشتن یک رمز روی شبکه وای‌فای خود دیگر به‌طور کامل زمینه را برای سوءاستفاده‌های احتمالی بسته‌اند؛ درحالی‌که با گسترش برخی شیوه‌های جدیدتر هک این شبکه‌ها، مشترکان هم باید یک‌سری تکنیک‌هایی را برای امنیت بیشتر به‌کار گیرند.

مهم‌ترین نکته در استفاده بی‌جا از اینترنت‌های شخصی رعایت نکردن اصول اولیه استفاده از شبکه‌های بی‌سیم است. نکاتی که اگر رعایت شود قطعا دست‌درازی‌های بی‌جا به اینترنت شما هم کاهش پیدا می‌کند. در زیر برخی از شیوه‌های ساده برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از شبکه‌های وای‌فای بیان شده که در صورت به‌کارگیری می‌تواند تا حدود زیادی از هک شدن ADSL شما جلوگیری کند.

WPS وای‌فای خود را غیر فعال کنید‌
توجه داشته‌باشید روشن بودن این قابلیت، موجب هک‌شدن بسیاری از مودم‌های بی‌سیم می‌شود. بهتر است این قابلیت را به‌طور کامل خاموش کرده و از شیوه رمزگذاری استفاده کنید. همچنین مک فیلترینگ (MAC Filtering) را فعال کنید؛ چراکه زمانی که مک فیلترینگ شما فعال باشد، فقط سیستم‌هایی که شما در مودم تعریف کرده‌اید قابلیت دسترسی پیدا می‌کنند و حتی اگر هکری پسورد وایرلس را داشته‌باشد امکان متصل شدن نخواهد داشت.

بر اساس اطلاعات سایت پلیس فتا بهتر است یک پسورد قدرتمند Wi-Fi و پروتکل رمزگذاری بسیار قوی انتخاب کنید؛ در این مورد WPA۲ – Wi-Fi Protected Access II بهترین انتخاب برای شماست. WPA و WEP به کمک شیوه‌های بروت فورس قابل هک کردن هستند. در صورت امکان، یک شبکه دوم WiFi برای دوستان یا اعضای خانواده خود در نظر گرفته و آن را نیز به روش WPA۲ رمزگذاری کنید. با این کار شبکه خود را به‌طور کامل از آنان جدا می‌سازید.

آدرس آی‌پی ورود ابتدایی را تغییر دهید
به عنوان مثال بسیاری از روترها دارای آدرس مشخصی همچون ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ یا ۱۹۲.۱۶۸.۱.۲۵۴ هستند؛ در صورت امکان این آدرس را به آدرسی نظیر ۱۹۲.۱۶۸.۰.۶۷ تغییر دهید. این عمل از وقوع حملات CSRF جلوگیری به عمل می‌آورد. جالب است بدانید برای افزایش امنیت وای‌فای، می‌توان کاری کرد که فقط خودتان از وجود وای‌فای تان باخبر باشید و بقیه افراد نتوانند وای‌فای شما را پیدا و به آن دسترسی پیدا کنند. در این حالت SSID وای‌فای شما پنهان می‌شود و متصل شدن به آن دشوارتر خواهد شد؛ با پنهان کردن وای‌فای افراد برای متصل شدن به وای‌فای شما، باید SSID را هم بدانند.

در آخر هم می‌توانید پسورد پیش‌فرض ورود را تغییر دهید؛ بسیاری از مودم‌ها دارای پسوردهای پیش‌فرض هستند که برای ورود به صفحه تنظیمات مودم، هکرها از همان پسوردها استفاده می‌کنند.

درصد بسیار بالایی از کاربران نام کاربری و پسورد admin – admin را تغییر نمی‌دهند. با ورود به‌ آی‌پی آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱، حتما این پسورد را تغییر دهید.
مرجع : خبرگزاری ايسنا