برنامه PALS دارپا
کشف تهدیدات به کمک سنسورهای مقاوم آبزی
کد مطلب: 13740
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۴
 
دارپا با راه‌اندازی برنامه PALS تهدیدات زیر دریا را پایش می‌کند.
کشف تهدیدات به کمک سنسورهای مقاوم آبزی
 
 
Share/Save/Bookmark
دارپا با راه‌اندازی برنامه PALS تهدیدات زیر دریا را پایش می‌کند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، تهدیدات نظامی زیردریا بیش از تصور است و یافتن همه نوع تهدید از طریق سخت‌افزارهای گران‌قیمت در ابعادی به وسعت تمام دریاها مشکل است. دارپا، آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (DARPA) با راه‌اندازی برنامه موسوم به PALS سعی کرده‌است بر این مشکل غلبه کند.

این آژانس با «سنسورهای مقاوم آبزی» به بررسی قابلیت استفاده از موجودات دریایی (موجودات طبیعی یا اصلاح شده) برای تشخیص انواع وسایل نقلیه زیر آب می‌پردازد. سپس پاسخ‌های بیولوژیکی زندگی دریایی به داده قابل استفاده تبدیل شود و از طریق آن می‌توان هشدار و آگاهی لازم در برابر انواع تهدیدات زیر آب را منتشر کرد. آنچه چالش بزرگ در این راه محسوب می‌شود، ابزار ارسال دیتا از فاصله دست‌کم ۵۰۰ متری زیر دریا با قدرت تشخیص کمتر از ثانیه از طریق هوش مصنوعی است تا انواع اشیای زنده و غیر زنده را شناسایی کرده و به‌صورت دیتای قابل فهم برای سرور مرکزی ارسال کند تا تصمیم‌گیری درباره تهدید‌آمیز بودن یا نبودن شیء پیدا شده به‌طور خودکار انجام‌شود.

بدین‌ترتیب فریب فرستنده توسط دشمن کارآیی خود را از دست می‌دهد و می‌توان پیام‌های ارسالی را از سوی دلفین جاسوس از سایر اشیای زنده و غیر زنده تشخیص داد.

اینکه نیازی به دوباره‌سازی سنسورها نیست، یک مزیت دیگر به شمار می‌رود که درنهایت سیستم ردیابی در مناطق وسیع‌تری حتی عمق کاملا تاریک دریا به‌کار گرفته‌می‌شود.

سیستم مدنظر دارپا هنوز در مراحل ابتدایی است و برای راه‌اندازی چنین سیستمی به صورت عملیاتی به سال‌ها وقت نیاز است.
مرجع : خبرآنلاین