اینترنت اشیا به میدان نبرد می‌رود
کد مطلب: 13836
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۴
 
پژوهشگران در حال طراحی نوعی بستر اینترنت اشیا برای میدان‌های مبارزه هستند که امنیت ارتباطات را افزایش می‌دهد.
اینترنت اشیا به میدان نبرد می‌رود
 
 
Share/Save/Bookmark
پژوهشگران در حال طراحی نوعی بستر اینترنت اشیا برای میدان‌های مبارزه هستند که امنیت ارتباطات را افزایش می‌دهد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، توسعه‌دهندگان بسیاری در تلاش هستند روشی برای یکپارچگی انواع مختلف اینترنت اشیا در حال ظهور پیدا کنند. به همین منظور دولت فدرال آمریکا برنامه‌ای پنج‌ساله را با سرمایه‌گذاری چندین میلیون دلار راه‌اندازی کرد تا شیوه‌های تازه‌ای برای توسعه و امن‌سازی ابزارهای ارتباطی میدان نبرد ایجاد کند.

آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی زمینی (Army Research Lab) به منظور توسعه ابزار تجزیه‌وتحلیل میدان نبرد به‌تازگی بودجه‌ای ۲۵ میلیون دلاری را به «اتحادیه تحقیقات اینترنت تجهیزات میدان نبرد روی تحول شبکه‌های هوشمند» (IoBT REIGN ) تخصیص داد.

تنکرید لیپوینت (Tancréde)، دانشمند رایانه، رمزگشای اس‌آرآی اینترنشنال (SRI International) و عضو اتحادیه یاد شده توضیح داد ۲۰ محقق از 6 دانشگاه مختلف و اس‌آر‌آی و همچنین ۱۰ پژوهشگر آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی زمینی در پروژه مذکور با یکدیگر همکاری می‌کنند.

اینترنت اشیاء میدان نبرد، سربازان را به فناوری‌های هوشمند جایگذاری شده در زره‌ها، بی‌سیم‌ها، سلاح‌ها و دیگر تجهیزات متصل می‌کند. این کار حواسی اضافی و درک بالاتری را به سربازان می دهد تا بتوانند به شکل بهتری از محیط پیرامون خود اطلاع کسب کنند. همچنین به کمک آن قدرت پیش‌بینی و ارزیابی خطر سربازان افزایش یافته، دیدی مشترک بین آنها توسعه می‌یابد.

یکی دیگر از اهداف طرح مورد بحث توسعه روشی برای همکاری عامل‌های انسانی و تجهیزات خودمختار با یکدیگر است.

لیپوینت گفت: یکی از اهداف سناریوی بالا، داشتن تجهیزات هوشمند است. تجهیزات هوشمند به فرمانده اجازه می‌دهد تا تنها روی هدف تمرکز کند، نه محیط اطراف آن. اگر فردی بخواهد به هدفی تیراندازی کند که در دسته‌بندی ها وجود ندارد، مهمات شلیک نخواهدشد. به‌طور مشابه در‌صورتی‌که حسگرها تشخیص دهند افرادی در نزدیکی هدف قرار دارند، عمل نخواهندکرد.

وی ادامه داد: دستاورد بالا به این معنا نیست که ماشه سلاح‌ها از انسان گرفته می‌شود؛ بلکه به آنها اجازه می‌دهد درک بهتری از محیط اطراف خود داشته‌باشند.

از اهداف رمزگشای اس‌آرآی اینترنشنال و گروه وی، تأمین امنیت مواردی است که با ترکیب روش‌های یادگیری و تکنیک‌های استنتاجی، به‌صورت پیوسته در میدان نبرد پیچیده‌تر می‌شوند.

وی اظهار کرد: ما باید از منظر طراحی الگوریتم و هر چیزی که توسعه می‌دهیم به دشمنان فکر کنیم. ما باید روی طراحی الگوریتم‌هایی برای مقاومت در برابر دشمنان مخرب تمرکز کنیم.

پژوهشگران در تلاش هستند علاوه‌بر رمزنگاری ارتباطات، الگوریتم‌هایی را توسعه بدهند که داده‌های مخرب را تشخیص می‌دهد.

این دانشمند رایانه ادامه داد: ما باید بپذیریم داده‌های متناقض و فریبنده نیز توسط این الگوریتم‌ها دریافت می‌شوند؛ بنابراین بگذارید آن را طراحی کنیم. در‌نتیجه اگر داده‌های کافی به‌دست آورید، هنوز هم می‌توانید مأموریت خود را کامل کنید.

البته لیپوینت بیان کرد پروژه بالا یک طوفان ذهنی پنج‌ساله است و هیچ تحول مشخصی ندارد.

دانشگاه‌های ایلینوی در اربانا-شمپین، کارنگی ملون، کالیفرنیا، برکلی و MIT و کالیفرنیای جنوبی در طرح بالا حاضر هستند. بودجه اهدایی یاد شده نیز برای دوره‌ای پنج‌ساله از یک تلاش ۱۰ ساله در نظر گرفته شده‌است.
مرجع : سایبربان