نگاهی به سه فرماندهی سایبری قاره اروپا
کد مطلب: 13839
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۱
 
افزایش حملات سایبری کشورهای اروپایی را بر آن داشته‌است که بر قدرت مقابله خود در برابر تهدیدات سایبری بیفزایند.
نگاهی به سه فرماندهی سایبری قاره اروپا
 
 
Share/Save/Bookmark
افزایش حملات سایبری کشورهای اروپایی را بر آن داشته‌است که بر قدرت مقابله خود در برابر تهدیدات سایبری بیفزایند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، کشورهای عضو اتحادیه اروپا با برگزیدن رویکردهای پویا در عرصه سایبری، قصد مقابله جدی با تهدیدات دارند.

فرماندهی سایبری هلند (Defense Cyber Command)
هلند، آشکارا رویکرد فعالی در عملیات سایبری نیروهای مسلح دارد. همان‌‌گونه که در سند پدافند سایبری این کشور در سال ۲۰۱۲ آمده‌است. هلند، این فضا را به‌‌عنوان بعد پنجم جنگ در کنار قلمروهای دیگر ملاحظه می‌‌کند. در این سند، تأکید ویژه‌‌ای روی سرمایه‌‌گذاری برای تقویت توانایی‌‌ها و گنجایش‌های امنیتی در حوزه عملیاتی شده‌است. این کشور ۵۰ میلیون یورو میان‌ سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ به تقویت امنیت سایبری اختصاص داد.

نیروهای سایبری بخش نظامی هلند در ژانویه ۲۰۱۲، ظرفیت‌‌های نوینی را برای به‌‌کارگیری توانمندی سایبری در این قسمت پدید آوردند. این قابلیت‌ها شامل آفند نیز می‌‌شد. همچنین این نیروها، وظیفه توسعه دکترین سایبری هلند، تدوین سناریوها، هماهنگی عملیات، پدافند و اطلاعات سایبری را برعهده داشتند.

افزون بر آن، نیروهای یادشده، متولی آموزش و تربیت نیروها در این زمینه بودند. در سپتامبر ۲۰۱۴، سازمان دفاع هلند به‌‌منظور دفاع از محیط دیجیتال، فرماندهی پدافند سایبری خود را تأسیس کرد. این فرماندهی، تمرکز ویژه‌ای روی دفاع، جمع‌آوری اطلاعات و تهاجم دارد. همچنین فرماندهی نام‌برده، تلاش می‌‌کند تا در حوزه ظرفیت‌‌های آفند سایبری در چندین عملیات نظامی، آمادگی لازم را ایجاد کند. فرماندهی دفاع سایبری هلند از عملیات پدافند و آفند سایبری برای کمک به عملیات نظامی در هنگام صلح، بحران و کمک‌‌های بشردوستانه بهره می‌‌گیرد.

ظرفیت یورش این فرماندهی شامل نفوذ به رایانه‌‌ها، شبکه‌‌های آنها، سامانه‌‌های تسلیحاتی و حسگرها به‌‌منظور تأثیر روی اطلاعات و دستگاه‌ها می‌‌شود. به‌‌طور کلی، سازمان دفاع هلند، منابع دیجیتال آفندی را منحصرا علیه اهداف نظامی به‌کار می‌‌گیرد.

هلند نخستین کشور عضو ناتو است که به‌‌طور خیلی آزاد درباره اهمیت عملیات آفند سایبری، به‌ مثابه عنصری برای قدرت ملی، سخن گفته‌است. اکنون فرماندهی سایبری هلند را ژنرال هنس فولمر (Hans Folmer) برعهده دارد.

فولمر سال ۱۹۶۴ به دنیا آمد و در ۱۹۸۲ به آکادمی سلطنتی نظامی پیوست. از سال ۲۰۱۱ عهده‌‌دار فرماندهی نیروهای سایبری و اجرای این برنامه‌ها در نیروهای مسلح هلند است. وی پیش‌ از این در بخش فرماندهی، کنترل و ISR در وزارت دفاع هلند سرگرم کار بود. او مدرک کارشناسی مهندسی برق از دانشگاه فناوری دلف و لیسانس مطالعات راهبردی از دانشگاه جنگ نیروی زمینی آمریکا دارد.

فرماندهی سایبری اسپانیا
فرماندهی مشترک سایبری اسپانیا با دستور وزیر دفاع این کشور در سال ۲۰۱۳ تأسیس شد. این مرکز به‌ عنوان بازویی برای پدافند سایبری در وزارت دفاع اسپانیا شناخته‌می‌‌شود.

وظایف این مرکز فرماندهی، عبارت‌اند از:
• برنامه‌‌ریزی و اجرای فعالیت‌‌های پدافند سایبری نظامی در شبکه‌‌های مخابراتی و سامانه‌‌های اطلاعاتی نیروهای مسلح یا سایر شبکه‌‌هایی که به این سامانه‌‌ها وابسته هستند.

• پاسخگویی بهینه در سطح رزم‌آرایی به خطرات و تهدیداتی که ممکن است روی دفاع ملی اثرگذار باشند.

• همکاری با سایر مراکز بومی، دانشگاه‌‌ها و نهادهای بین‌‌المللی، نظیر اتحادیه اروپا و ناتو در پاسخگویی به رویدادهای مربوط به امنیت اطلاعات.

• مدیریت و هماهنگی در زمینه آگاهی‌بخشی و فعالیت‌‌های آموزشی ویژه در حوزه دفاع سایبری.

این پایگاه، در سپتامبر ۲۰۱۳ به مرحله عملیاتی ابتدایی رسید. در ژانویه ۲۰۱۷، وزارت دفاع اسپانیا، مبلغ ۱۰.۶ میلیون یورو به‌ منظور ایجاد مراکز جدید فرماندهی مشترک دفاع سایبری در غرب مادرید اختصاص داد.

برخی اسناد از طبقه‌‌بندی خارج‌شده ناتو می‌‌گویند که در اندیشواره سایبری اسپانیا آمده است: «این کشور باور دارد که پدافند سایبری، بیشتر جنبه عملیاتی دارد تا جلوه اطلاعاتی؛ بنابراین انتساب حملات به عاملان آنها دشوار، بلکه اغلب غیرممکن است. درنتیجه تأسیس فرماندهی سایبری، منطقی به نظر می‌رسد. همچنین اسپانیا، صنعت و دانشگاه را دو اصل کلیدی در گسترش گنجایش‌های عملیاتی می‌‌داند.»

هم‌‌اکنون فرمانده سایبری اسپانیا، کارلوس مدینا (Carlos G.L. Medina) است.


فرماندهی سایبری و فضای اطلاعاتی آلمان
این فرماندهی، جوان‌‌ترین شاخه نظامی ارتش آلمان به شمار می‌رود. تصمیم تشکیل این فرماندهیروز ۲۶ آوریل ۲۰۱۶ از سوی اورزولا فن درلاین، وزیر دفاع آلمان، مطرح شد، اما ابتدا در سال ۲۰۱۵، وزارت دفاع آلمان، گروهی را به‌ منظور توسعه برنامه‌‌هایی برای سازمان‌‌دهی تشکیلات سایبری و فناوری اطلاعات، واحدهای ارتباطی عملیاتی، گردآوری داده‌های نظامی و سامانه اطلاعات جغرافیایی پدید آورد.

این مرکز، اول آوریل ۲۰۱۷ به یک یگان عملیاتی تبدیل شد و مرکز آن، در شهر بُن قرار دارد. هم‌‌اکنون این فرماندهی، ششمین شاخه نظامی ارتش این کشور محسوب می‌شود و تمام مأموریت‌هایی را که گروه یادشده برعهده داشت، انجام می‌‌دهد. فرماندهی سایبری آلمان، قرار است تا سال ۲۰۲۱ به قوای کامل عملیاتی دست یابد.
مرجع : سایبربان