دیدگاه فیروزآبادی درباره فیلترینگ تلگرام
راهکار مهاجرت به پیام‌رسان‌های بومی تقویت آنهاست
کد مطلب: 13855
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۵
 
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: با تقویت پیام‌رسان‌های بومی باید شرایطی فراهم کرد که بدون نیاز به فیلترینگ تلگرام، کاربران ایرانی به پیام‌رسان‌های بومی مهاجرت کنند.
راهکار مهاجرت به پیام‌رسان‌های بومی تقویت آنهاست
 
 
Share/Save/Bookmark
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: با تقویت پیام‌رسان‌های بومی باید شرایطی فراهم کرد که بدون نیاز به فیلترینگ تلگرام، کاربران ایرانی به پیام‌رسان‌های بومی مهاجرت کنند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، در همایش علمی-تخصصی افتا با عنوان «کلان‌داده- اینترنت اشیا» گفت: ما هم‌زمان با ورود به دوران انقلاب صنعتی چهارم و گسترش اینترنت اشیا، نظام شبکه‌ای و داده‌های عظیم، نیازمند حکم‌رانی چالاک برای افزایش بهره‌وری بخش‌های مختلف کشور هستیم.

وی با بیان اینکه در فضای جدید مجازی مجبور هستیم از سکوهای بومی (پلتفرم‌ها)، ماشین‌های جست‌وجوی بومی و پیام‌رسان‌های ایرانی استفاده‌کنیم، افزود: دولت مصمم است تا سازوکار حمایت از تولید پلتفرم‌های خدمات پایه را فراهم کند تا این سکوهای ارتباطی با مشارکت آگاهانه مردم و بخش خصوصی تولید شود.

فیروزآبادی ادامه داد: با گسترش شبکه‌های مجازی و شرکت‌هایی همچون گوگل، فیس‌بوک و تلگرام مرزهای جغرافیایی و حتی ملت‌ها تضعیف شده‌اند و اگر قرار است هویت ایرانی خود را حفظ کنیم، خود باید تولیدکننده دانش و ابزار مورد نیاز خود در عرصه فضای مجازی باشیم.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه امنیت یک امر اجتماعی است که باید با نوآوری همراه باشد، افزود: اگر نوآوری وجود نداشته‌باشد با گسترش و توسعه‌ای که فضای مجازی و دنیای کلان داده و اطلاعات دارد، دولت‌های فاقد نوآوری، روز‌به‌روز کوچک‌تر و منفعل‌تر شده و به سمت نابودی می‌روند.

فیروزآبادی با تاکید بر اینکه حضور در فضای مجازی نیازمند رابطه دوطرفه کاربران و ارائه‌دهندگان محتوا است، گفت: باید همه هویت‌ها مشخص شود تا از حریم خصوصی و امنیت به‌طور عام پاسداری شود. بر این اساس در جلسات متعددی با حضور ۲۴ دستگاه اجرایی کشور، اصول لازم برای استفاده از اینترنت اشیا استخراج و مدون شده‌است تا هم حریم خصوصی هم‌وطنان و هم امنیت عمومی رعایت شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: حتی بنگاه‌های جهانی خصوصی تولیدکننده کلان داده نیز برای حفظ حریم خصوصی مردم اهمیت فراوانی قائل هستند.

وی افزود: با تقویت پیام‌رسان‌های بومی و تصویب قوانین مهم در حوزه فضای مجازی باید شرایطی فراهم کرد که کاربران ایرانی بدون نیاز به فیلترینگ تلگرام به پیام‌رسان‌های ایرانی مهاجرت کنند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: سیاست‌های حمایتی و هدایت‌گرانه دولت همراه با حکم‌رانی چالاک و مقررات‌گذاری به‌موقع می‌تواند هم مقررات دست‌و‌پاگیر قبلی را بردارد و هم فضای سالم رقابتی در عرصه فضای مجازی به‌وجود آورد.
مرجع : خبرگزاری مهر