کشف حفره امنیتی در لوازم خانگی هوشمند
لوازم هوشند خانگی هکرها را مهمان خانه‌ها می‌کند
کد مطلب: 13866
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۰
 
دانشمندان درباره آسیب‌پذیری امنیتی در لوازم خانگی هوشمند هشدار دادند.
لوازم هوشند خانگی هکرها را مهمان خانه‌ها می‌کند
 
 
Share/Save/Bookmark
دانشمندان درباره آسیب‌پذیری امنیتی در لوازم خانگی هوشمند هشدار دادند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، این روزها تنها رایانه‌ها با خطر هک‌شدن مواجه نیستند و محققان پژوهشگاه نگرب موفق به شناسایی آسیب‌پذیری شده‌اند که امنیت بسیاری از لوازم خانگی هوشمند را زیر سوال می‌برد.

این بررسی‌ها نشان می‌دهد که محصولاتی همچون ابزار کنترل و پایش نوزادان و اطفال، دوربین‌های امنیت خانگی، زنگ‌های هوشمند در، قفل‌های هوشمند و ترموستات‌های جدید همگی به علت وجود یک مشکل امنیتی توسط هکرها قابل سوءاستفاده هستند و نفوذ در آنها ممکن است.

این حفره امنیتی دسترسی به کلمات عبور در نظر گرفته شده برای این محصولات را ممکن می‌کند. در یک بررسی صورت‌گرفته بر روی ۱۶ مدل مختلف از لوازم خانگی هوشمند مشخص شد که کلمه عبور ۱۴ وسیله از این دست قابل شناسایی است و برای این کار تنها به صرف ۳۰ دقیقه وقت نیاز است.

علاوه‌بر این، بعد از هک کردن هریک از این وسایل می‌توان آنها را به شبکه‌های بات‌نت متصل کرد و از این وسایل برای طراحی حملات هکری بر علیه دیگر ابزار و وسایل بهره گرفت.

وجود چنین مشکلی در محصولات خانگی هوشمند می‌تواند روند استفاده کاربران از ابزار مبتنی‌بر اینترنت اشیا را کند کرده و علاقه به استفاده از محصولات پیشرفته قابل اتصال به اینترنت را کاهش دهد.

هکرها می‌توانند از همین آسیب‌پذیری برای پخش ناگهانی موسیقی بر روی ابزار کنترل نوزادان، خاموش کردن ترموستات، روشن و خاموش کردن دوربین‌های امنیتی و غیره سوءاستفاده کنند. البته سوءاستفاده از آسیب‌پذیری یادشده تنها در صورت دسترسی فیزیکی به دوربین‌ها و ترموستات‌ها و غیره ممکن است.

محققان می‌گویند تا زمان حل این مشکل توسط شرکت‌های سازنده کاربران باید محصولات مبتنی‌بر اینترنت اشیا را تنها از شرکت‌های شناخته‌شده خریداری کنند و از استفاده از کلمات عبور ساده و مشترک میان چندین وسیله اجتناب کنند. کاربران همچنین باید نرم‌افزارهای این محصولات را به‌طور مرتب به‌روز کنند.
مرجع : خبرگزاری مهر