هکرها ماهواره‌ها را هدف گرفته‌اند
کد مطلب: 13949
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۱
 
حمله هکری به ماهواره‌های دولتی و خصوصی رو به افزایش است و این موضوع نشانگر هدفی جدید برای هکرهاست.
هکرها ماهواره‌ها را هدف گرفته‌اند
 
 
Share/Save/Bookmark
حمله هکری به ماهواره‌های دولتی و خصوصی رو به افزایش است و این موضوع نشانگر هدفی جدید برای هکرهاست.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، ماهواره‌های دولتی و اپراتورهای ماهواره‌های تجاری به‌طور گسترده‌ای هدف حملات هکری قرار گرفته‌اند که این موضوع نشان می‌دهد هکرها هدفی جدید برای حملات خود پیدا کرده‌اند.

در حال حاضر بر اساس گزارش بنیاد جهانی امنیت (Secure World Foundation)، به دنبال یافتن راه‌حلی کم‌هزینه، ارزان و البته مؤثر برای خنثی کردن این حملات و بازگرداندن شرایط به حالت اولیه هستند.

در این گزارش عنوان شده‌است که شمار بخش‌های غیردولتی که به‌صورت کاملاً فعال در حال جست‌وجو در سامانه‌های ماهواه‌ای تجاری هستند، رشد قابل‌توجهی داشته‌است و در حال یافتن نقاط آسیب‌پذیر سایبری هستند تا در زمان خطر یا وقوع حملات مشابه بتوان با آنها مقابله کرد. این موضوع از این جهت حائز اهمیت است که سازندگان و توسعه‌دهندگان تجهیزات فضایی در بخش سایبری همانند دیگر سطوح پیشرفت داشته‌اند و تفاوت فاحشی ندارند.

این گزارش در ۱۰ آوریل منتشر شده‌است و عنوان آن «قابلیت‌های جهانی برای جلوگیری از دسترسی به فضا» بوده‌است. در ادامه این گزارش آمده‌است که کارشناسان این حوزه با آگاهی از تهدیدات بالقوه و مهمی که در این چندسال اخیر به اثبات رسیده‌است، همچنان وضعیت زیرساخت امنیت شبکه ماهواره‌ها ابهام دارد.

طبق تحقیقات صورت گرفته از سال ۲۰۰۷ تا امروز هکرهای چینی به‌طور دائمی ماهواره‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا را هدف عملیات جاسوسی خود قرار داده‌اند. به‌طور کلی این حملات با اهدافی چون حمله به اهداف فرماندهی، کنترل و یا ایستگاه‌های مخابره داده‌ها صورت گرفته‌است.

محققان در ادامه گزارش اظهار کردند که هکرها برای حملات سایبری خود از همه ابزار استفاده کرده‌اند، ازجمله هواپیماهای عبوری، هواپیما‌های بدون سرنشین (UAS) و بالن‌های هوایی بخشی از این ابزار بودند.

دانشجویان توانسته‌بودند به‌راحتی یک حمله بنیادی برای از سرویس خارج  کردن گیرنده‌های GPS را بازطراحی کنند. در پی اتفاقاتی از این دست، ارتش آمریکا در تلاش است تا راه‌حلی برای کاهش وابستگی خود به شبکه ماهواره‌ها و سیستم موقعیت‌یاب جهانی پیدا کند.
مرجع : سایبربان