شعار امسال اتحادیه بین‌المللی ارتباطات
استفاده درست و مثبت از هوش مصنوعی
کد مطلب: 14066
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
 
موضوع منتخب امسال برای اتحادیه بین‌المللی ارتباطات هم‌زمان با روز جهانی ارتباطات، «استفاده مثبت، بهینه و مفید از فناوری هوش مصنوعی» اعلام شده‌است.
استفاده درست و مثبت از هوش مصنوعی
 
 
Share/Save/Bookmark
موضوع منتخب امسال برای اتحادیه بین‌المللی ارتباطات هم‌زمان با روز جهانی ارتباطات، «استفاده مثبت، بهینه و مفید از فناوری هوش مصنوعی» اعلام شده‌است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، دومین رویداد از اجلاس جهانی «استفاده درست و مثبت از هوش مصنوعی» در ۱۵ تا ۱۷ ماه می سال ۲۰۱۸ میلادی در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود. همان‌طور که از نام این رویداد جهانی معلوم و مشخص است، موضوع اصلی و منتخب آن، استفاده بهینه و مثبت از فناوری هوش مصنوعی است.

از آنجا که فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در سال‌های اخیر با پیشرفت قابل ملاحظه‌ای مواجه شده‌است و غول‌های تکنولوژی متعددی همچون گوگل، مایکروسافت، آمازون، اپل، سامسونگ و غیره به طراحی و ساخت ابزارهای هوشمند مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی (Artificial intelligence) بسیاری روی آورده‌اند.

جدیدترین نمونه‌ای که سروصدا و جنجال‌های بسیاری را در جهان به پا کرد، دستیار صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل دوپلکس بود که صدای آن شباهت بسیار بی‌نظیری به صدای انسان دارد به گونه‌ای توسط کاربران قابل تشخیص نیست که مخاطب یک روبات است نه یک انسان!

بسیاری از منتقدان هوش مصنوعی به‌خصوص ابزار گوگل دوپلکس بر این باورند که توسعه و گسترش این فناوری می‌تواند خطرات و تهدیدات جبران‌ناپذیری را برای جهانیان ایجاد کند و آینده زمین را به شدت به مخاطره بیندازد.

حالا موضوع و محور اصلی اجلاس جهانی استفاده مثبت از هوش مصنوعی (AI for Good) که در راستای روز جهانی ارتباطات برگزار می‌شود نیز بررسی احتمال سوءاستفاده و اندیشیدن استراتژی‌های کاربردی به منظور جلوگیری از مصارف نامناسب و مجرمانه از فناوری هوش مصنوعی خواهدبود.

جالب است بدانید که استفن هاوکینگ، الون ماسک، استیو وزنیاک، بیل گیتس و بسیاری دیگر از نام‌های بزرگ در زمینه علم و فناوری، مدت‌هاست که در رسانه‌ها و نامه‌های سرگشاده‌ خود، درباره‌ خطرات ناشی از هوش مصنوعی ابراز نگرانی کردند و به خیل محققان برجسته‌ هوش مصنوعی پیوسته‌اند. خطراتی که می‌تواند به مجرمان این امکان را بدهد تا با سرعت و دقت بیشتری و با کمترین زحمت و احتمال ردیابی به انجام سرقت، قتل‌های زنجیره‌ای، فریب افراد و کلاهبرداری‌های تلفنی و اینترنتی بپردازند.

دیگر مسائل و موضوعاتی که به محور اصلی این رویداد یعنی هوش مصنوعی نزدیک است و مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد، می‌توان به یادگیری ماشینی، داده‌های بزرگ، توان رایانشی، ظرفیت ذخیره‌سازی حافظه و سایر فناوری‌های در حال توسعه و جدید مبتنی بر هوش مصنوعی اشاره کرد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا