نگرانی وزیر ارتباطات درباره گسترش استفاده از فیلترشکن‌ها
فیلترشکن‌ها استفاده ضدامنیتی دارند
کد مطلب: 14067
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۱
 
وزیر ارتباطات یکی از دلایل مخالفت دولت با فیلترینگ را فراگیرشدن فیلترشکن‌ها اعلام کرد که اثرات مخرب امنیتی دارند.
فیلترشکن‌ها استفاده ضدامنیتی دارند
 
 
Share/Save/Bookmark
وزیر ارتباطات یکی از دلایل مخالفت دولت با فیلترینگ را فراگیرشدن فیلترشکن‌ها اعلام کرد که اثرات مخرب امنیتی دارند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعاتبا اشاره به اختلالات ایجاد شده در خدمات اینترنتی به دلیل استفاده از فیلترشکن اظهار کرد: درست است که بسیاری از فیلترشکن‌ها خدمات ظاهری خوبی به کاربر ارائه می‌دهند و به همین دلیل کاربران به استفاده از آنها علاقه‌مندند، اما بنا به گزارش‌هایی که مراکز معتبر منتشر می‌کنند، این نوع نرم‌افزارها استفاده ضدامنیتی دارند و نوعی باج‌افزار هستند که به جمع‌آوری اطلاعات مشترکین اقدام می‌کنند و فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ها تبعات بسیار زیادی دارد.

وی درباره نقش شرکت ارتباطات زیرساخت در مسدود کردن فیلترشکن‌ها گفت: اقدام شرکت زیرساخت این است که با فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ها در چارچوب شورای عالی فضای مجازی نباید اجازه دهد فضای کشور پر از باج‌افزار شود و باید جلوی اینها گرفته‌شود. به همین دلیل این حرکت برای مسدود کردن فیلترشکن‌ها آغاز شده‌است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اختلالات اینترنتی نیز توضیح داد: انسداد فیلترشکن‌ها نباید باعث افت کیفیت اینترنت و یا ایجاد مشکلاتی برای کسب‌وکارها شود. اختلالات اینترنتی موضوع بدی است که ما از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات خواستیم و به اپراتورها هم در این‌ مورد تذکر دادیم. به تازگی هم جلسه‌ای با حضور اپراتورها برای بررسی این موضوع تشکیل شد. بنا نیست به این موضوع بپردازیم که با دستور فیلترینگی که آمده و با مخالفت بسیاری از مردم مواجه شده‌است، می‌توانیم به باج‌افزارها و فیلترشکن‌ها اجازه دهیم که در کشور توسعه پیدا کنند.

وی با تاکید بر مضرات استفاده از فیلترشکن بیان کرد: امیدواریم مسئولانی که متصدی فیلترینگ هستند به این موضوع توجه داشته‌باشند، زیرا این مسئله، یک تهدید بزرگ است. باید مردم را درباره استفاده از فیلترشکن توجیه کنیم تا آنها با ما همراهی کنند، زیرا در هر تصمیمی اگر همراهی مردم نباشد، اثراتش مشابه اثرات کنونی و گستردگی باج‌افزارها می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فراگیر شدن فیلترشکن‌ها مطلوب کسانی است که همواره به دنبال براندازی کشور بودند و این مطلوب نیست، گفت: توسعه فیلترشکن جزو برنامه‌هایی بود که وزارت امور خارجه آمریکا در سال ۸۹ برای براندازی جمهوری اسلامی داشت و حتی گوشی‌های اپل را در به نوعی در بازار ایران عرضه می‌کرد که بدون فیلترشکن کار نکنند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا