امکان کنترل از راه دور با یک هک ساده
فولکس واگن و آئودی نفوذپذیرند
کد مطلب: 14096
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۰
 
محققان می‌گویند سیستم‌های فولکس واگن و آئودی به‌شدت در معرض نفوذ و خطر کنترل از راه دور هستند.
فولکس واگن و آئودی نفوذپذیرند
 
 
Share/Save/Bookmark
محققان می‌گویند سیستم‌های فولکس واگن و آئودی به‌شدت در معرض نفوذ و خطر کنترل از راه دور هستند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، یک شرکت سایبری هلندی، هک سیستم‌ کامپیوتری خودروهای فولکس واگن و آئودی را کشف کرده‌است که پی‌بردند سیستم‌های اطلاعاتی درون خودروهای آئودی و تعدادی از مدل‌های خودروی گروه فولکس واگن در معرض هک کردن از راه دور هستند.

محققان امنیتی آلمانی گفته‌اند که این مدل خودروها از یک پورت و اتصال وای‌فای مشترک برای کنترل خودکار استفاده می‌کنندکه به شدت در معرض نفوذ و آسیب هستند.

محققان معتقدند مهاجمان می‌توانند تحت شرایط خاص به مکالمات رانندگان این مدل خودروها گوش دهند و اینکه می‌توانند دسترسی مستقیم به کیت هدایت خودکار خودرو دسترسی پیدا کنند. همچنین دسترسی به مسیرهایی که این مدل خودروها طی کرده‌اند و تاریخچه آخرین مکالمات رانندگان را به دست می‌آورد. علاوه‌بر این با توجه به آسیب‌پذیری این خودروها، امکان کشف و پیگیری خودرو در هر زمان برای هکرها امکان‌پذیر است و اینکه به‌راحتی آدرس منزل رانندگان قابل شناسایی است.

رابط کاربری Open در مدل‌های خوردوهای Golf GTE و آئودی A۳ در سیستم سرگرمی باعث این ضعف امنیتی شدید در این خودروها شده‌است، اما اگرچه فولکس واگن این آسیب‌پذیری را در سیستم‌های سرگرمی مدل فعلی بسته‌است، ولی محققان هنوز نگران هستند؛ زیرا سیستم IVI آنها هک شده و با به‌روزرسانی سیستم نمی‌توان آن را با یک وصله نرم‌افزاری از راه دور به‌روز کرد.

در اوت ۲۰۱۶، فولکس واگن یکی دیگر از ضعف‌های امنیتی در سیستم کلید خودروهای خود داشت. یک تیم تحقیقاتی علوم کامپیوتری از دانشگاه بیرمنگام انگلیس در پژوهش اخیر خود ضعف سیستم امنیتی و ضدسرقت خودروهای فولکس واگن را آشکار کرده‌اند. طبق نتایج این پژوهش، قفل میلیون‌ها خودروی کارخانه فولکس واگن را می‌توان با هک ساده الکترونیکی باز کرد.

این پژوهش می‌گوید که برای باز کردن قفل‌های این خودروها، نیاز به دانش و تجهیزات خاصی نیست و با یک ساعت مچی هوشمند ارزان‌قیمت هم می‌توان این کار را انجام داد.

شرکت خودروسازی فولکس واگن، سال ۲۰۱۵ با وجود تلاش بسیار برای جلوگیری از انتشار این پژوهش به این نقص در سیستم ایمنی خودروهای خود اذعان کرده‌بود و گفته‌بود که خودروهای جدید در دست تولید با تراشه‌های امن‌تری ارائه خواهندشد، اما مشکل امنیتی برای خودروهای تولیدشده قدیم همچنان وجود دارد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا