بررسی شاخص‌های ارتباطی کشور تا پایان سال 96
بهره‌گیری از اینترنت موبایل توسط 53 میلیون ایرانی
کد مطلب: 14115
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۰
 
53 میلیون نفر از مردم ایران، طبق تازه‌ترین آمار شاخص‌های مهم بخش ارتباطات کشور در سال ۹۶ از اینترنت موبایل استفاده کرده‌اند.
بهره‌گیری از اینترنت موبایل توسط 53 میلیون ایرانی
 
 
Share/Save/Bookmark
53 میلیون نفر از مردم ایران، طبق تازه‌ترین آمار شاخص‌های مهم بخش ارتباطات کشور در سال ۹۶ از اینترنت موبایل استفاده کرده‌اند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، دفتر بررسی های اقتصادی وزارت ارتباطات، آخرین آمار شاخص‌های مهم بخش ICT را تا پایان سال ۹۶ منتشر کرد که برمبنای آن، ضریب نفوذ موبایل در کشور ۱۱۰ درصد است و ۵۳ میلیون نفر با موبایل به اینترنت وصل می‌شوند. این درحالی است که تا پایان سال ۹۵ ضریب نفوذ موبایل در کشور ۱۰۴ درصد بود و ۳۳ میلیون نفر کاربر اینترنت موبایل بودند.

بر اساس شاخص‌های مهم بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات تا پایان سال ۹۶، تعداد تلفن ثابت دایر شده در کشور به ۳۰ میلیون و ۹۴۴ هزار و ۱۶۹ خط رسید و ضریب نفوذ تلفن ثابت ۳۸.۷۱ درصد شد. این درحالی است که تا پایان سال ۹۵ تعداد ۳۰ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۶۳۳ شماره تلفن ثابت در کشور دایر و ضریب نفوذ تلفن ثابت نیز ۳۸.۵۴ درصد بود. این آمار نشان می‌دهد که توسعه ارتباطات در شاخص تلفن ثابت در کشور متوقف شده‌است.

از نظر شاخص تلفن همراه نیز تا پایان سال ۹۶ تعداد ۱۶۹ میلیون و ۵۴۳ هزار و ۳۶۸ سیم‌کارت در کشور واگذار شده‌است که از این تعداد ۸۸ میلیون و ۳۴۱ هزار و ۷۲۳ خط موبایل فعال است. این در حالی است که تا پایان سال ۹۵، تعداد ۱۵۴ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۷۸۸ سیم‌کارت توسط اپراتورهای موبایل واگذار شده‌بود که از میان این تعداد خط موبایل واگذار شده، ۸۲ میلیون و ۹۸۶ هزار و ۳۰۴ خط موبایل فعال بود. برآوردها نشان می‌دهد که همچنان بیش از ۸۰ میلیون سیم‌کارت واگذار شده در شبکه ارتباطی کشور فعال نبوده و بدون‌استفاده است.

بر این اساس ضریب نفوذ مشترکان فعال تلفن همراه کشور تا پایان سال گذشته به ۱۱۰.۵۳ درصد رسید و این آمار تا پایان سال ۹۵ حدود ۱۰۴.۱۴ درصد اعلام شده‌بود که نشان از افزایش ضریب نفوذ موبایل در کشور برخلاف تلفن ثابت دارد.

در بخش شاخص روستاهای دارای ارتباط نیز هم‌اکنون بیش از ۵۵ هزار روستا دارای ارتباط هستند و تلفن خانگی در ۴۹ هزار و ۲۴۰ روستا تا پایان سال ۹۶ نصب شده‌است. این آمار در سال ۹۵ حدود ۴۹ هزار و ۲۹ روستا بود و برآورد می‌شود که طی یک‌سال تنها ۲۰۰ روستا به تلفن ثابت متصل شده‌اند.

از سوی دیگر تا پایان سال ۹۶ حدود ۱۰۷ هزار و ۴۱۷ دستگاه تلفن همگانی در کشور نصب شد که در مقایسه با سال پیش از آن که ۱۱۵ هزار و ۷۶۴ دستگاه تلفن همگانی بود، رشد نزولی را نشان می‌دهد.

از نظر شاخص باندپهن نیز تا پایان سال ۹۶ شمار مشترکان پهن‌باند سیار به ۵۳ میلیون و ۲۴۴ هزار و ۴۵۴ مشترک و شمار مشترک پهن‌باند ثابت نیز به ۱۱ میلیون و ۷۲۲ هزار و ۷۰۲ مشترک رسید. به این معنی که بیش از ۵۳ میلیون ایرانی از اینترنت موبایل و بیش از ۱۱ میلیون کاربر از اینترنت ثابت تحت یکی از فناوری‌های ADSL ، فیبرنوری و TD LTE هستند.

مقایسه مشترکان باندپهن در کشور نسبت به مدت مشابه حاکی از آن است که در سال ۹۵ شمار مشترکان اینترنت موبایل باندپهن ۳۳ میلیون و ۲۴۶ هزار و ۶۹ نفر بوده و تعداد مشترکان اینترنت باندپهن ثابت حدود ۹ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۲۳ مشترک گزارش شده که به معنای افزایش شمار مشترکان این فناوری است.

در این گزارش همچنین وضعیت شاخص‌های ارتباطی از سال ۸۶ تا پایان سال ۹۶ مورد بررسی قرار گرفته‌است.
 
بررسی‌ها نشان می‌دهد که ضریب نفوذ تلفن ثابت در کشور طی ۱۰ سال گذشته از ۳۳.۴۹ درصد به ۳۸.۷۱ درصد رسیده‌است.
 
مقایسه ضریب نفوذ مشترکان فعال تلفن همراه نیز حاکی از آن است که در سال ۸۶ ضریب نفوذ موبایل در ایران ۳۹.۵ درصد بود و طی ۱۰ سال اخیر به ۱۱۰/۵۳ درصد رسیده‌است.
برآوردها نشان می‌دهد که ضریب نفوذ سیم‌کارت واگذار شده در کشور نیز از سال ۸۶ که ۴۶.۸ درصد بوده به ۲۱۲.۱۲ درصد رسیده و رشد بیش از ۵ برابری را نشان می‌دهد.
مقایسه ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل نیز طی ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد که در سال ۸۶ ظرفیت پهنای باند بین‌الملل ۶.۰۵ گیگابیت بر ثانیه بوده که هم‌اکنون با رشد قابل‌توجهی به ۱۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده‌است..
ظرفیت پهنای باند شبکه IP داخلی کشور نیز طی ۱۰ سال اخیر از ۳۱.۸ گیگابیت در سال ۸۶ به ۶۹۶۸ گیگابیت بر ثانیه در پایان سال ۹۶ رسیده‌است.
برمبنای آمار منتشر شده در سال ۹۱ حدود ۵۲ هزار و ۹۰۰ روستا دارای ارتباط بود که در پایان سال ۹۶ این رقم به ۵۵ هزار و ۳۲۵ روستا رسیده‌است.
مرجع : خبرگزاری مهر