سخنرانی خرم‌آبادی در اجلاس شانگهای
ایران قربانی تروریسم سنتی و نوین سایبری است
کد مطلب: 14161
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۴
 
معاون قضایی دادستان کل کشور در اجلاس کشورهای عضو سازمان شانگهای از لطمات وارده بر ایران ناشی از تروریسم سنتی و نوین سایبری سخن گفت.
ایران قربانی تروریسم سنتی و نوین سایبری است
 
 
Share/Save/Bookmark
معاون قضایی دادستان کل کشور در اجلاس کشورهای عضو سازمان شانگهای از لطمات وارده بر ایران ناشی از تروریسم سنتی و نوین سایبری سخن گفت.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، اجلاس کشورهای عضو سازمان شانگهای در زمینه «مبارزه با تروریسم سایبری» با حضور عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون قضایی دادستان کل کشور در مسکو برگزار شد.

نشست یک‌روزه کارشناسی در دادستانی کل روسیه با حضور هند، چین، ارمنستان، بلاروس، افریقای جنوبی، قرقیزستان، ازبکستان، آذربایجان، ایران و روسیه با عنوان تبادل تجربه در خصوص مقابله با استفاده از فناوری‌های ارتباطات و خبری در اهداف تروریستی برگزار شد.

عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون قضایی دادستان کل کشور، به همراهی هیئتی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در «اجلاس تخصصی کشورهای عضو سازمان شانگهای» شرکت کرد.

این اجلاس روز گذشته با حضور نمایندگان دادستانی‌های کل کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای به منظور تبادل تجربیات در مبارزه با تروریسم سایبری در مسکو تشکیل شد.

نمایندگان کشورهای روسیه، چین، ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، ازبکستان، قرقیزستان، هند، جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی در این اجلاس سخنرانی کردند و دغدغه‌های خود را در مورد استفاده از اینترنت برای فعالیت‌های تروریستی، جذب نیرو و تامین مالی تروریسم بیان کردند.

کشورهای عضو، عزم جدی خود را برای مقابله با جرایم سایبری و سامان‌دهی شبکه‌های اجتماعی که بستر بسیاری از جرایم خصوصا جرایم تروریستی هستند را ابراز داشته و اعلام کردند عدم مسئولیت‌پذیری شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام موجب گسترش فعالیت گروه‌های تروریستی در فضای سایبری آنها شده‌است.

عبدالصمد خرم‌آبادی در این اجلاس، استفاده سازمان‌های تروریستی از فضای مجازی را به دو دسته «تروریسم سنتی» و «تروریسم نوین سایبری» تقسیم کرد و گفت: ایران در سال‌های اخیر به‌دلیل فعالیت بی‌ضابطه برخی شبکه‌های اجتماعی خارجی از هر دو نوع تروریسم مذکور لطمه دیده‌است.

وی در ادامه سخنرانی خود در این همایش ضمن تاکید بر ضرورت تقویت همکاری‌های قضایی بین‌المللی برای مقابله با تروریسم سایبری چهار راهکار اساسی شامل ایجاد سامانه امن تعاملی برای تسهیل ارتباط بین دادستان‌های کل کشورهای عضو، تنظیم تفاهم‌نامه‌های معاضدت قضایی و پلیسی فضای سایبری، ایجاد سامانه رایانه‌ای برای استعلام سریع و بر خط ادله الکترونیکی مرتبط با تروریسم سایبر و هماهنگ‌سازی قوانین و مقررات ملی کشورها در خصوص جرم‌انگاری تروریسم سایبری را برای ارتقا همکاری‌های قضایی کشورهای عضو شانگهای پیشنهاد کرد.
مرجع : سایبربان