دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور تاکید کرد
هوشمندسازی در خدمت افزایش بهره‌وری اقتصادی
کد مطلب: 14276
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
 
به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور، سند هوشمندسازی کشور مبتنی بر افزایش بهره‌وری برای ادامه حیات در اقتصاد جهان تدوین شده‌است.
هوشمندسازی در خدمت افزایش بهره‌وری اقتصادی
 
 
Share/Save/Bookmark
به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور، سند هوشمندسازی کشور مبتنی بر افزایش بهره‌وری برای ادامه حیات در اقتصاد جهان تدوین شده‌است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، دکتر سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور، روز گذشته در همایش فرصت‌ها و چالش‌های هوشمندسازی با تاکید بر اهمیت حکمرانی در هوشمندسازی برای ایجاد مقاومت از نوع اقتصاد مقاومتی و پدافند غیرعامل بدون ماهیت نظامی گفت: در شورای عالی فضای مجازی سند در حوزه هوشمندسازی  تهیه شده و رویکرد آن هوشمندی مبتنی بر ارتقای بهره‌وری برای ادامه حیات در نظام اقتصادی جهان است. بحث هوشمندی از دهه ۵۰ میلادی مطرح شد، ولی  این موضوع آن زمان از لحاظ سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و جامعه مصرف تازه و نو بود، اما امروز در دنیا از مرحله هوشمندی مصنوعی در کسب‌وکارها که ماشین‌ها در تصمیم‌گیری‌های انسان کمک می‌کردند به دوره‌ای رسیدیم که به هوشمندی در تصمیمات در جایی که منطق انسان خاکستری است نیاز داریم.

وی افزود: در دوره‌ای هستیم که جوامع به‌دلیل شکل و ساختار اقتصاد نیاز به هوشمندی‌های ماشینی دارند. با تسخیر طبیعت برای خدمت به انسان که از آن به تکنولوژی تعبیر می‌شود، الزاماتی برای انسان ایجاد شد و ما با اجتماعی شدن اقتصاد، سیاست و حتی علم در دنیا مواجه شدیم که این به‌دلیل نیاز نظام سرمایه‌داری به بزرگ شدن مداوم و مستمر بازارهای اقتصادی در حوزه مصرف کالا و اشباع آن اتفاق افتاد تا این نیاز از طریق بزرگ کردن بازارهای فضای مجازی و محصولات آن تامین شود.

دکتر فیروزآبادی با بیان اینکه در حوزه هوشمندسازی با خطر در نظر نگرفتن احساسات انسانی مواجه هستیم، تاکید کرد: بحث هوش جمعی و نقش انسان‌ها به عنوان مولفه‌های اجتماعی در این حوزه مطرح است که در دنیا در شبکه‌های اجتماعی متبلور شده‌است که در حقیقت به شکل شبکه‌ای و مبتنی بر اطلاعات و داده‌های بزرگ است. این اطلاعات و داده‌های بزرگ از اینترنت اشیا با قدرت پردازشی بالا و الگوریتم‌های هوش مصنوعی مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی تولید خواهدشد و می‌تواند قدرت‌های بزرگی را در جامعه ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه با شکل‌گیری کلان‌شهرها و ایجاد یک نظام گلوبال در حال نزدیک شدن به سوی دهکده جهانی هستیم، اظهار داشت: تمامی اینها به تصمیم‌گیری ماشینی با سرعت بالا مبتنی بر بانک‌های بزرگ اطلاعاتی نیاز دارد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور افزود: با توجه به اینکه در طراحی اقتصادی که پیش آمده، پایه تکنولوژی است اگر فضای مجازی را چهار لایه سخت‌افزار و نرم‌افزار، لایه منطقی (پلتفرم )، لایه دیتا و اطلاعات و لایه مردم در نظر بگیریم در لایه اول که فیزیکی است آمریکا برتری مطلق تکنولوژیکی دارد. یعنی در این حوزه عمده سخت‌افزارها با تکنولوژی بالا مثل سرورها، سیستم‌عامل‌های کامپیوتر و موبایل همه آمریکایی است، بنابراین لایه فیزیکی در انحصار آمریکاست. در لایه پلتفرم نیز شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های اجتماعی که گام‌های اولیه بودند و بعد پلتفرم‌های دیگر مثل حمل‌ونقل و سلامت شکل گرفت در انحصار شرکت‌های بزرگ آمریکایی است و بر اساس آن اطلاعات دنیا که لایه سوم است به نوعی در تملک و انحصار آمریکاست، بنابراین لایه آخر که مردم است باقی می‌ماند که آنها نیز زمانی که در تعامل با این فضا هستند تحت تاثیر شدید آن قرار می‌گیرند.

وی تصریح کرد: در حوزه هوشمندسازی آمریکا که پیشرانش بخش خصوصی است مقام اول را داشته و با فاصله خیلی زیاد چین با پیشرانی بخش دولتی قرار دارد و بعد از آن کشورهای ژاپن و آلمان با فاصله خیلی زیاد از چین قرار دارند. همچنین شرکت‌های بزرگ این حوزه آمازون، گوگل، مایکروسافت، سرمایه‌گذاری سنگینی بر روی توسعه هوش مصنوعی به‌عمل می‌آورند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور با اشاره به اینکه باید اطلاعات و داده‌های تولیدی در نظام هوشمندسازی در مرزهای سرزمین‌مان نگهداری شود، افزود: در سند هوشمندسازی کشور رفاه و عدالت اجتماعی، مشارکت اقتصادی، حفظ حریم خصوصی و بازتعریف آن، بومی‌سازی پلتفرم‌ها و اجزای تشکیل‌دهنده اکوسیستم اینترنت اشیا و نگهداری اطلاعات و حفظ امنیت عمومی در فضای مجازی موردتوجه قرار گرفته و از همه مهم‌تر در شبکه‌های هوشمند که در وب ۴ تعریف شده و انسان و اشیا در آن با هم در ارتباط و اتصال مبتنی بر هوشمندی هستند تمامی اشیا، فرایندها، نرم‌افزارها و انسان‌ها باید شناسنامه‌دار باشند. سند حمایت ازداده و اطلاعات به مثابه دارایی ملی نیز تهیه شده که در جلسات آتی شورای عالی فضای مجازی کشور به تصویب نهایی خواهند رسید.

دکتر فیروزآبادی با تاکید بر اینکه هوشمندسازی امری ملی و ضروری در جامعه مدرن است گفت: ارکان اصلی در دوره اجتماعی شدن اقتصاد که هوشمندسازی به عنوان یک پروژه بزرگ ملی است، مردم و اطلاعاتی که تولید می‌کنند، هستند و توسعه آن صرفا به صورت دستوری و نهادی امکان‌پذیر نیست و باید مردم در این حوزه فعال باشند. در حال حاضر دنیا در مصرف انرژی، حمل‌ونقل، بهداشت، درمان و حتی مراقبت از سالمندان از سیستم‌های هوشمند استفاده می‌کند و اگر ما در این حوزه فعال نباشیم پلتفرم‌های خارجی برای تامین نیاز مردم مورد استفاده قرار خواهندگرفت برای اینکه بتوانیم بازیگر اول در لایه فیزیکی باشیم باید سرمایه‌گذاری بسیاری کنیم، اما در لایه منطقی با سرمایه‌گذاری کم و بهره‌مندی از دانش بومی می‌توانیم مدیریت این فضا را به‌دست بگیریم.
مرجع : مرکز ملی فضای مجازی