نگاهی به‌ آمار فیلترینگ در جهان
آزادترین دنیای مجازی از آن ایسلندی‌هاست
کد مطلب: 14281
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۳
 
طبق بررسی‌ها، سوریه بیشترین فیلترینگ و ایسلند، کمترین تجربه فیلترینگ را در جهان از آن خود کرده‌اند.
آزادترین دنیای مجازی از آن ایسلندی‌هاست
 
 
Share/Save/Bookmark
طبق بررسی‌ها، سوریه بیشترین فیلترینگ و ایسلند، کمترین تجربه فیلترینگ را در جهان از آن خود کرده‌اند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، در برخی از کشورها قوانین و مقررات سخت‌گیرانه بیشتری درباره فعالیت وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها وجود دارد؛ به‌گونه‌ای که درنهایت ممکن است به سانسور، فیلترینگ و مسدود کردن آنها منجر شود.

طبق گزارشی که به‌تازگی موسسه تحقیقاتی اوپن‌نت‌اینیشیتیو (OpenNet Initiative) منتشر کرده‌است در اعمال فیلترینگ‌ در کشورهای مختلف، مسائل سیاسی، آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی، بحران‌های اقتصادی و امور امنیتی دخیل بوده‌است که همگی موجب می‌شود، مقامات بلندمرتبه در دولت برخی از کشورها تصمیم بگیرند که ادامه فعالیت آزادانه شبکه‌های اجتماعی مذکور دیگر به صلاح نخواهدبود و به ضرر منافع عمومی و امنیت ملی کشور تمام خواهدشد.

سوریه، چین، کوبا، اتیوپی، ازبکستان، عربستان سعودی و روسیه به‌ترتیب بیشترین آمار شدت و تعداد دفعات فیلترینگ را دارند.

از طرف دیگر ایسلند، استونی، کانادا، استرالیا، آلمان، ایالات متحده آمریکا کشورهایی هستند که در لیست دارندگان آزادانه‌ترین‌ها در دنیای مجازی و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی جای گرفته‌اند.

بر اساس تحقیقات و نظرسنجی‌های صورت‌گرفته، ۸۳ درصد از مردم و شهروندان این کشورها بر این باورند که استفاده آزادانه از اینترنت و دسترسی رایگان و آسان به شبکه‌های اجتماعی جزو حقوق بشر است که باید در تمامی جوامع در نظر گرفته و رعایت شوند.

فیلترینگ، عبارت است از محدود کردن دسترسی کاربران اینترنت به وب‌گاه‌ها و خدمات اینترنتی که از دیدگاه متولیان فرهنگی و سیاسی هر کشور برای مصرف عموم مناسب نیست، اعمال فیلتر معمولاً به‌وسیله ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی انجام می‌شود، ولی تعیین سطح، مصادیق و سیاست‌های فیلترینگ با حکومت‌هاست.
مرجع : خبرگزاری ايسنا