دردسر TSMC برای اپل
تراشه‌های آی‌فون اسیر واناکرای شدند
کد مطلب: 14356
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
 
شرکت تایوانی TSMC، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده تراشه جهان و از تامین‌کنندگان قطعات اپل، گرفتار واناکرای شد.
تراشه‌های آی‌فون اسیر واناکرای شدند
 
 
Share/Save/Bookmark
شرکت تایوانی TSMC، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده تراشه جهان و از تامین‌کنندگان قطعات اپل، گرفتار واناکرای شد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، اخیرا بدافزاری باعث ایجاد اختلال‌های فراوان در کارخانه‌های شرکت تولید محصولات نیمه‌رسانا تایوانی (TSMC) شده‌است. این شرکت بزرگ‌ترین تولیدکننده تراشه در جهان است. مهم‌ترین مشتری TSMC شرکت Apple است که محصولات iPhone و iPad این شرکت از تراشه‌های TSMC استفاده می‌کنند.

TSMC محصولات نیمه‌رسانا Qualcomm ،Nvidia، AMD ،MediaTek و Broadcom را نیز تامین می‌کند.

در بیانیه‌ای که روز یکشنبه در وب سایت TSMC منتشر شد، این شرکت این حادثه را «شیوع ویروس رایانه‌ای» نامید که تعداد زیادی از سیستم‌های رایانه‌ای و ابزارهای تولید در تایوان را تحت تاثیر قرار داده‌است.

TSMC بیان کرده‌است که بدافزار استفاده‌شده در این حادثه ویرایشی از باج‌افزار واناکرای است. این آلودگی رور سوم آگوست (۱۲ مرداد) کشف شد و این شرکت اعلام کرد که تا پنجم آگوست (۱۴ مرداد) ۸۰ درصد از سیستم‌ها را احیا کرده و در ششم آگوست (۱۵ مرداد) بازیابی کامل انجام شده‌است.

این شرکت انتظار دارد که این حادثه تاثیر قابل توجهی بر درآمد سه‌ماهه سوم خود داشته‌باشد. اکثر مشتریان این شرکت نسبت به این رخداد اطلاع‌رسانی شده‌اند. طبق گفته TSMC، بدافزار به دلیل سوءاستفاده در هنگام نصب یک ابزار جدید به شبکه راه پیدا کرد. این شرکت اعلام کرد که این رویداد بر روی یکپارچگی اطلاعات تاثیری نداشته و اطلاعات محرمانه به خطر نیفتاده‌است.
مرجع : مرکز مدیریت راهبردی افتا