ادعای‌ آمریکا در مورد جاسوسی چین در لینکدین
لینکدین گذرگاه چینی‌ها برای رسیدن به اطلاعات آمریکا
کد مطلب: 14497
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۵
 
آمریکا می‌گوید که چین از سرویس شبکه اجتماعی لینکدین برای دسترسی به اطلاعات محرمانه این کشور استفاده می‌کند.
لینکدین گذرگاه چینی‌ها برای رسیدن به اطلاعات آمریکا
 
 
Share/Save/Bookmark
آمریکا می‌گوید که چین از سرویس شبکه اجتماعی لینکدین برای دسترسی به اطلاعات محرمانه این کشور استفاده می‌کند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، توییتر، هزاران حساب کاربری روسی فعال را حذف کرد. فیس‌بوک از تیم خدماتی خود برای تفرقه‌افکنی در سیاست‌های آمریکا استفاده کرد و اکنون لینکدین در حال آماده‌باش است.

سازمان ضد جاسوسی ملی ایالات متحده و مرکز امنیت این کشور مدعی است که موفق به کشف چند مورد جاسوسی از سوی چین در استفاده از حساب‌های کاربری جعلی در شبکه اشتغال متعلق به مایکروسافت شده‌است؛ مبنی بر اینکه سعی بر متقاعد کردن کاربران در خصوص اشترک‌گذاری اطلاعات محرمانه تجاری و دولتی داشته‌اند.

تعداد حساب‌های کاربری کشف‌شده از سوی دولت هنوز مشخص نیست، اما به نقل از رویترز، ویلیام اوانینا (William Evanina)، رئیس سازمان ضد جاسوسی، پویش چینی یاد شده را «فوق‌العاده خصمانه» خواند. برای مقام ارشد دولتی، نام بردن از یک شرکت آمریکایی خاص، به منظور اقدام در راستای تسلیم کردن آن شرکت، بسیار غیر معمول است.

لینکدین مدعی شده‌است که حدود ۴۰ حساب کاربری را به سبب اعمال ادعا‌شده حذف ‌کرده‌است و در حال همکاری با دولت ایالات متحده است. به‌طور کلی شبکه اجتماعی مذکور ادعا می‌کند که از بین حدود ۵۶۲ میلیون کاربر در سراسر دنیا، ۱۵۰ میلیون نفر، کاربران آمریکایی هستند.

پیشتر، کوین مالری (Kevin Mallory)، یکی از افسران پیشین آژانس اطلاعات مرکزی (CIA)، محکوم به نقض قانون امنیت محرمانه ترخیص کالا و فروختن اطلاعات مذکور به چین (paywall) شد. این مورد کشف‌شده در سال ۲۰۱۷ آغاز شد؛ درست هنگامی که افسر مورد‌نظر به آژانس اطلاعات گفت که چینی‌ها پس از برقراری تماس از طریق شبکه اجتماعی یاد‌شده، قصد استخدام وی به منظور اشتراک‌گذاری اطلاعات را داشته‌اند. گفتنی است که وی پس از گرفتن ۲۵ هزاردلار، اطلاعات محرمانه را در اختیار چینی‌ها قرار داده‌است. دلیل اینکه چینی‌ها او را هدف قرار دادند، تاخیر سه‌ماهه در بازپرداخت وام و سوءاستفاده از نیاز مبرم مالی وی بوده‌است.

جنگ سایبری از طریق وب‌سایت‌های شبکه‌های اجتماعی به تیتر خبرهای داغ روز تبدیل شده‌است و بیانگر ضعف دولت آمریکا در دفع حملات سایبری است. در سال ۲۰۱۷ جیمز استاوریدیس (James Stavridis)، افسر عالی‌رتبه بازنشسته نیروی دریایی، در کمیته خدمات نظامی مجلس سنای ایالات متحده شهادتی داد مبنی‌بر اینکه این کشور علی‌رغم صرف هزینه‌های کلان در بخش امنیت خصوصی و عمومی، فاقد آمادگی لازم برای میدان نبرد جدید دیجیتال است.

وی در بیانیه‌ای منتشر شده از سوی مدرسه امور بین‌الملل فلچر دانشگاه توفتس، جایی که او به عنوان رئیس آن بود، عنوان کرد: این مسئله دیگر شایعه نیست و نمی‌تواند از واقعیت جامعه جدا شود.
مرجع : سایبربان