نفوذ هکرها به سرورهای غول‌های فناوری آمریکایی
اپل در چنگال میکروچیپ‌های آلوده چین
کد مطلب: 14575
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۲
 
اپل سرانجام نفوذ یک بدافزار به سرورهای خود را تایید کرد، اما همچنان نفوذ هکرهای چینی را از طریق نصب میکروچیپ انکار می‌کند.
اپل در چنگال میکروچیپ‌های آلوده چین
 
 
Share/Save/Bookmark
اپل سرانجام نفوذ یک بدافزار به سرورهای خود را تایید کرد، اما همچنان نفوذ هکرهای چینی را از طریق نصب میکروچیپ انکار می‌کند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، چند روز پیش گزارش‌هایی مبنی بر نفوذ و حمله هکرهای چینی به برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های آمریکایی نظیر اپل، آمازون، فیس‌بوک و غیره منتشر شد که نشان می‌داد این هکرها با نصب یک میکروچیپ و بدافزار برروی سرورهای این شرکت‌ها، حجم وسیعی از اطلاعات ذخیره‌شده برروی آنها را به سرقت برده‌اند.

پس از گذشت چند روز از نفوذ این هکرها، اپل با یک اعتراف نیمه‌کاره، وجود یک بدافزار را بر روی یکی از سرورهای خود را تایید کرد، اما از نصب میکروچیپ بر روی سرورهایش هیچ سخنی به زبان نیاورد. این در حالی است که سایر غول‌های تکنولوژی آمریکایی نظیر فیس‌بوک و آمازون ترجیح داده‌اند سکوت کنند و نفوذ هکرهای چینی را تایید نکنند.

به گفته تحلیلگران فعال در حوزه امنیت سایبری، سکوت خبری که پس از این واقعه به‌وجود آمده‌است، به‌خاطر رسوایی بزرگی است که هم‌اکنون گریبان‌گیر شرکت‌هایی شده‌است که روزی ادعای بهترین تکنولوژی و مقابله با بدافزار و جلوگیری از نفوذ هکرهای رایانه‌ای را داشتند.

با اینکه در نخستین روز و ساعات پس از حمله هکرهای چینی، اپل و آمازون این نفوذ و حمله سایبری را به کلی انکار کردند، اما حالا به نظر می‌رسد که گزارش‌های منتشره به‌ویژه از سوی بلومبرگ بر طبل رسوایی آنها کوبانده و موجب شده‌است که اپل از موضع انکار پایین آمده‌است و بالاخره نفوذ بدافزاری و سرقت داده‌های ذخیره‌شده بر روی سرورهای خود را تایید کند.

این حمله سایبری سازمان‌دهی‌شده که احتمالا از سوی دولت چین نیز حمایت شده‌است، یکی از پرخطرترین حملات سایبری در جهان به شمار می‌رود که مبتنی بر سخت‌افزار بوده و هکرهای چینی توانسته‌اند از اطلاعات موجود بر سرورهای ۳۰ شرکت آمریکایی جاسوسی کنند.

گفته می‌شود در میان شرکت‌های قربانی حمله سایبری مذکور، نام چند بانک و موسسه مالی بزرگ آمریکایی نیز به چشم می‌خورد که بدون شک افشای اطلاعات آنها می‌تواند تهدید و خطر بزرگی برای دولت و منافع مالی و ملی ایالات متحده آمریکا محسوب شود.

ظاهرا این حمله سایبری نیز از طریق همین میکروچیپ‌ها که اندازه‌ای بسیار کوچک دارند، صورت گرفته‌است.

بدافزارها، باج‌افزارها و ویروس‌های رایانه‌ای در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با سال‌های گذشته به بیش‌ترین حد خود رسید، حالا بر اساس تازه‌ترین تحقیقات، پیش‌بینی شده است که سال جاری میلادی حملات سایبری توسط بدافزارهای جدید رکورد خواهند زد. بدافزارها، باج ‌افزارها و حملات DDOS از جمله تهدیدهای امنیتی بودند که از سال ۲۰۱۶ کاربران فضای مجازی را در معرض خطر حملات سایبری قرار داده‌اند و موجب لو رفتن اطلاعات شخصی و محرمانه آنها شده‌است.
مرجع : خبرگزاری ايسنا