با افشای اطلاعات 500 هزار کاربر
گوگل‌پلاس به پایان رسید
کد مطلب: 14578
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
 
آلفابت سرویس گوگل پلاس را به‌دلیل آنچه افشای اطلاعات کاربران خواند از دور خارج می‌کند.
گوگل‌پلاس به پایان رسید
 
 
Share/Save/Bookmark
آلفابت سرویس گوگل‌پلاس را به‌دلیل آنچه افشای اطلاعات کاربران خواند از دور خارج می‌کند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، با انتشار خبر لو رفتن اطلاعات ۵۰۰ هزار کاربر گوگل‌پلاس، آلفابت تصمیم گرفت تا این سرویس را برای کاربران عمومی قطع کنند.

ظاهراً باگ موجود در API باعث شده‌است تا نه‌فقط توسعه‌دهندگان به جزییات پروفایل کاربران دسترسی آشکار پیدا کنند، بلکه اطلاعات اعضای گوگل‌پلاس نیز در معرض خطر قرار گرفته و اطلاعات آنها نیز قابل‌دسترس بوده‌است.

وال‌استریت ژورنال ضمن انتشار اولیه خبر از رگولاتور حکومتی سخن گفته‌است که قصد ورود به ماجرا را دارد. آنچه امروز برای گوگل اتفاق افتاد، مشابه اتفاقی است که برای فیس‌بوک در رسوایی موسوم به کمبریج آنالیتیکا رخ‌ داده‌است.

گوگل در پاسخ به وال‌استریت اعلام کرده‌است که سرویس را برای کاربران قطع می‌کند تا مشکل حریم خصوصی را حل کند. بن اسمیت، قائم‌مقام بخش مهندسی گوگل، در پستی نوشت: ما هیچ مدرکی دال بر سوءاستفاده شرکای نرم‌افزاری از این باگ پیدا نکردیم. همچنین هیچ سوءاستفاده‌ای از پروفایل کاربر گزارش نشده‌است.

گفته می‌شود سرویس تا ۱۰ ماه آینده به‌طورکلی برای کاربران عمومی قطع خواهدشد و تنها کاربران انترپرایز می‌توانند از خدمات آن بهره‌مند شوند. گوگل برای احتیاط بیشتر دسترسی شرکای نرم‌افزاری خود به ایمیل، اس‌ام‌اس و لاگ تلفن کاربران را محدود می‌کند.

طبق آمار ۹۰ درصد از کاربران گوگل پلاس تنها ۵ ثانیه از سرویس خود استفاده می‌کنند و این موضوع حکایت از این دارد که این شبکه اجتماعی جدا از داستان جدیدی که برایش پیش آمده‌است، خیلی هم جذاب نبوده و مدیران گوگل هم بدشان نمی‌آید تا این سرویس را خاموش کنند.
مرجع : خبرآنلاین