رئیس هیئت‌مدیره زیرساخت توضیح داد
دلیل تذکر مرکز ملی فضای مجازی به وزارت ارتباطات در زمینه فیلترینگ
کد مطلب: 14581
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۰
 
رئیس هیئت‌مدیره زیرساخت با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی در مکاتباتی با وزارت ارتباطات از نحوه مدیریت در فیلترینگ انتقاداتی داشت، گفت: این تذکر به‌دلیل وجود تفاوت در دیدگاه است.
دلیل تذکر مرکز ملی فضای مجازی به وزارت ارتباطات در زمینه فیلترینگ
 
 
Share/Save/Bookmark
رئیس هیئت‌مدیره زیرساخت با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی در مکاتباتی با وزارت ارتباطات از نحوه مدیریت در فیلترینگ انتقاداتی داشت، گفت: این تذکر به‌دلیل وجود تفاوت در دیدگاه است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، حمید فتاحی، رئیس هیئت‌مدیره زیرساخت، درباره دریافت نامه انتقاد و تذکر مرکز ملی فضای مجازی از عملکرد شرکت ارتباطات زیرساخت و وزارت ارتباطات درباره مسدودسازی فیلترشکن‌ها و بی‌اطلاعی دکتر صادق عباسی شاهکوه، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از این نامه و گزارش عملکرد، توضیح داد.

وی با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی در نامه‌ای به وزارت ارتباطات درخصوص اعمال فیلترینگ انتقاداتی وارد داشته‌است، ادامه داد: در این رابطه نمایندگان وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات زیرساخت در جلساتی با مرکز ملی فضای مجازی، این موضوع را بررسی کردند.

معاون وزیر ارتباطات گفت: در این جلسات دکتر عباسی شاهکوه حضور نداشت و اظهار بی‌اطلاعی وی از موضوع، به رغم اظهارات رئیس مرکز ملی فضای مجازی، به همین دلیل بوده‌است.

فتاحی با تاکید بر اینکه مرکز ملی فضای مجازی مواردی را به وزارت ارتباطات تذکر داده و دکتر عباسی در جریان نبوده‌است، اضافه کرد: مشخصا می‌گوییم که مواردی در جلسات به صورت خاص از سمت مرکز ملی فضای مجازی به وزارت ارتباطات مطرح شد و ما نیز نحوه عملکردمان را اعلام کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که ضعف عملکرد مطرح‌شده از سوی مرکز ملی فضای مجازی در زمینه فیلترینگ، مربوط به چه مواردی است توضیح داد: مواردی در جلسات مشترک مطرح شد که به موضوع مدیریت گیت‌وی اینترنت مربوط می‌شود. دراین زمینه ما استدلال‌ها و دلایل‌مان را مطرح کردیم.

رئیس هیئت‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه انتقاد به نحوه عملکرد در اعمال فیلترینگ بوده است، افزود: بیشترین بحث به تفاوت نظر در اعمال فیلترینگ مربوط می‌شود و نقاط ضعف به‌صورت مصداقی قابل عنوان نیست.

فتاحی با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی انتظاراتی غیر از آنچه که توسط وزارت ارتباطات تا به حال عمل شد، داشته‌است، گفت: ما نیز در مقابل استدلال‌هایی داشتیم و اینها به صورت مکاتباتی با مرکز ملی فضای مجازی مطرح شد، اما هنوز نهایی نشده‌است.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه گلایه و تذکرات همچنان سرجای خود باقی است، تاکید کرد: اپراتورهای ارتباطی به عنوان مجریان فیلترینگ در موضوع مدیریت ترافیک اینترنت از یک فرمانده واحد برخوردار نیستند. برای مثال دستور قضایی درباره فیلترینگ به تمامی اپراتورها ابلاغ شد، اما نحوه اجرا متفاوت بود.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه وزارت ارتباطات در زمینه فیلترینگ برای اپراتورهای ارتباطی، قوانین تعیین نمی‌کند، گفت: ماده ٢١ قانون جرایم رایانه‌ای، اپراتور سرویس‌دهنده لایه دسترسی اینترنت را موظف کرده که دستور قضایی را اعمال کند.

وی با بیان اینکه در مکاتبات مرکز ملی فضای مجازی با وزارت ارتباطات به روش‌ها و چند و چون موضوع اشاره‌ای نشده است، خاطرنشان کرد: آنچه که مدنظر مرکز ملی فضای مجازی است مصداق فنی دارد و شاید منظور این است که اپراتورها، آنچه را که مدنظر این مرکز بوده به‌خوبی اعمال نکرده‌اند.
مرجع : خبرگزاری مهر