خودروهایی که به‌ آسانی هک می‌شوند
کد مطلب: 14604
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۴
 
ضعف در فناوری امنیتی خودرو باعث شده‌است تا هکرها به‌راحتی به داخل خودروهای Keyless دسترسی پیداکنند و آن را به سرقت ببرند.
خودروهایی که به‌ آسانی هک می‌شوند
 
 
Share/Save/Bookmark
ضعف در فناوری امنیتی خودرو باعث شده‌است تا هکرها به‌راحتی به داخل خودروهای Keyless دسترسی پیداکنند و آن را به سرقت ببرند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، این روزها سارقان، خودروهای بدون کلید (Keyless Cars) را به‌راحتی پس از هک کردن می‌ربایند؛ بدون اینکه کلیدی در دست داشته‌باشند. افزایش سرقت از این نوع به میزان ۲۹ درصد از سال ۲۰۱۴ بدین‌سو بر اساس آمار اداره ملی آمار آمریکا نشان می‌دهد ضعف در فناوری امنیتی خودرو باعث شده‌است تا هکرها به‌راحتی به داخل خودرو دسترسی پیداکنند و آن را به سرقت ببرند.

از هر پنج قربانی این نوع سرقت خودرو سه نفر اعلام کردند که دیگر به‌سوی خودروی بدون کلید نخواهند رفت. گفته می‌شود هفت راه آسان برای هک چنین خودروهایی وجود دارد که به شرح زیر است:

۱- ورود از طریق هک رله خودرو، درحالی‌که سیگنال به داخل خانه نرسیده و جعبه رله برای تقویت سیگنال مورد سوءاستفاده هکرها قرار می‌گیرد و اجازه می‌دهد تا سارق به‌راحتی به داخل خودرو دسترسی پیدا کند.

۲- نرسیدن عمدی سیگنال به خودرو از طریق سیستم جمینگ و اختلال در سیگنال‌رسانی، روش بعدی هکرها برای دست یافتن به داخل خودروی بدون کلید است. زدن قفل فیزیکی به فرمان یا پدال می‌تواند مانع از سرقت خودرو شود.

۳- هک سیستم مانیتورینگ تایرهای خودرو و گول زدن سنسورهای تایر روش بعدی برای هک خودرو محسوب می‌شود.

۴- اتصال خودرو به اینترنت و اپلیکیشن‌های ردیابی در خودرو می‌تواند طعمه هکرها قرارگرفته و از این طریق خودرو را هک کنند.

۵- سیگنال DOS یا باگ روی وای‌فای شبکه متصل به خودرو برای خاموش‌کردن ایربگ، غیرفعال کردن ترمز خودرو هنگام سرقت و یا باز کردن درهای خودرو روش بعدی است که معمولاً با استفاده از گذرواژه پیش‌فرض موردحمله واقع می‌شود.

۶- پورت عیب‌یابی در خودرو که اجازه می‌دهد تا مکانیک‌ها در گاراژ بتوانند دست به عیب‌یابی بزنند نیز روش بعدی هکرها برای باز کردن خودروی بدون کلید است. کیت‌های ۵۰ پوندی در این زمینه در بازار به فروش رسیده و هکرها کار خود را با همین کیت‌ها جلو می‌برند.

۷- ارسال لینک آلوده به داخل شبکه خودرو و کلیک توسط راننده باعث ارسال اطلاعات حیاتی ازجمله گذرواژه خودرو به‌سوی هکرها می‌شود.

آئودی A3 ،A4 و A6؛ ب ام و ۷۳۰D، سیتروئن DS4 Crossback؛ فورد گالاکسی/ Eco sport؛ هوندا HR-V؛ هیوندای سانتافه CRDi؛ کیا اپتیما؛ لکسوس RX 450h؛ مزدا CX-5؛ مینی Clubman؛ میتسوبیشی Outlander؛ نیسان قشقایی و Leaf؛ واکسول (واکسال) Ampera؛ رنجرور Evoque؛ رنو Traffic؛ سِسانگ یانگ تیوولی Xdi؛ سوبارو levorg؛ تویوتا Rav4؛ فولکس واگن Golf GTD و Touran 5T ازجمله خودروهایی هستند که این روزها به‌راحتی هک می‌شوند.
مرجع : خبرآنلاین