هوش مصنوعی میلیون‌ها انسان را بدون شغل می‌کند
کد مطلب: 14691
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۲
 
بالغ بر ۴۱ درصد از شرکت‌های بریتانیایی بر این باورند که هوش مصنوعی به‌طور کامل جایگزین کارکنان و فعالیت‌های آنها خواهدشد.
هوش مصنوعی میلیون‌ها انسان را بدون شغل می‌کند
 
 
Share/Save/Bookmark
بالغ بر ۴۱ درصد از شرکت‌های بریتانیایی بر این باورند که هوش مصنوعی به‌طور کامل جایگزین کارکنان و فعالیت‌های آنها خواهدشد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، با توجه به گسترش روزافزون فناوری‌های نوینی همچون هوش مصنوعی (artificial intelligence) و یادگیری ماشینی (machine learning) در صنایع و حوزه‌های مختلف تکنولوژی و غیره، بسیاری از شرکت‌های فعال در عرصه‌های گوناگون معتقدند که این فناوری‌ها به‌صورت کامل فعالیت‌هایشان را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد، به‌گونه‌ای که دیگر نیازی به وجود چنین استارتاپ و شرکت‌هایی در جهان نخواهدبود و کارکنان آنها نیز با روبات و رایانه‌های مجهز به هوش مصنوعی جایگزین خواهندشد.

تازه‌ترین تحقیقات و بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که بالغ بر ۴۱ درصد از شرکت‌های فعال در بریتانیا از توسعه زودهنگام و سریع فناوری‌های نوین همچون هوش مصنوعی واهمه دارند، چراکه بر این باورند که این فناوری‌ها تا پنج سال آینده جای منابع انسانی، کارشناسان، متخصصان و تمامی تجهیزات موردنیاز آنها را خواهد‌گرفت و به عبارتی دیگر هوش مصنوعی در آینده‌ای نزدیک موجب از بین رفتن تجارت و کسب‌وکار آنها خواهد‌شد.

این در حالی است که ۵۱ درصد از صاحبان این کسب‌وکارها هیچ استراتژی و سیاست‌گذاری برای بهره‌گیری از مزایای هوش مصنوعی در فعالیت‌های تجاری خود اتخاذ نکرده‌اند.

به گفته بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، آن دسته از شرکت‌هایی که تاکنون به بهره‌گیری از فناوری‌های نوین همچون هوش مصنوعی در کسب‌وکار خود فکر نکرده‌اند در خطر نابودی بیشتری قرار دارند، چراکه آینده شرکت‌های تجاری و کسب‌و‌کارهای موفق به فناوری‌های جدید تعلق خواهد داشت و صاحبان مشاغل و شرکت‌های کوچک با استراتژی‌های قدیمی حرفی برای گفتن نخواهند داشت.

البته کلر بارکلی، مدیر عملیاتی ارشد مایکروسافت در بریتانیا، نظر دیگری دارد و در این مورد می‌گوید: همانند هر تغییر دیگری در جهان، بهتر است کسب‌وکارهای فعال در کشورهای مختلف کاری نکنند، چراکه هم‌اکنون کاری به‌جز این از آنها ساخته نیست.

وی افزود: اگر هوش مصنوعی به مرحله تکامل و شکوفایی خود برسد، هر حوزه‌ای را که لازم باشد، تحت سلطه خود در خواهد آورد و ما فقط نباید جلوی این اتفاق را بگیریم، بلکه باید به توسعه و تسریع آن نیز کمک کنیم. تمامی حوزه‌های مختلف و کسب‌وکارهای جهان سرانجام یک روز تحت سلطه هوش مصنوعی درخواهند آمد.

در نظرسنجی‌های دیگری که در سراسر جهان صورت گرفته‌است، می‌توان نتیجه گرفت که میلیون‌ها نفر از کارمندان و کارشناسانی که در حوزه مختلف در شرکت‌های جهان مشغول به کارند نیز تحت تاثیر توسعه هوش مصنوعی قرار خواهند گرفت و شغل خود را از دست خواهند داد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا