برگزاری هفتمین همایش ملی پدافند غیرعامل
ضرورت رعایت اصول پدافند غیرعامل در زیرساخت‌های حیاتی
کد مطلب: 14707
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۲
 
سردار جلالی: توجه به اصول پدافند غیرعامل در زیرساخت‌های حیاتی کشور بسیار مهم است و نباید زیرساخت‌هایی تولید شود که اصول پدافند در آن وجود ندارد.
ضرورت رعایت اصول پدافند غیرعامل در زیرساخت‌های حیاتی
 
 
Share/Save/Bookmark
سردار جلالی: توجه به اصول پدافند غیرعامل در زیرساخت‌های حیاتی کشور بسیار مهم است و نباید زیرساخت‌هایی تولید شود که اصول پدافند در آن وجود ندارد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور روز گذشته در هفتمین همایش ملی پدافند غیرعامل که هم‌زمان با هفته پدافند غیرعامل در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد، اظهار کرد: پدافند غیرعامل امری ضروری و بسیار مهم است که همواره رهبر معظم انقلاب برآن تاکید دارند.

وی در ادامه سیستم تشخیص تهدیدات در حوزه‌های مختلف را از اصول اصلی پدافند غیرعامل دانست و گفت: باید با ایجاد آزمایشگاه‌های تخصصی در حوزه‌های زیستی آسیب‌پذیری در این حوزه را کاهش دهیم. ما باید استراتژی و ابزار دشمن را در جنگ اقتصادی بشناسیم. اگر این شناخت وجود داشته باشد، مجلس دچار اشتباه محاسباتی در الحاق به یک سیستم جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی نمی‌شود. در حوزه تهدیدشناسی دانشگاه‌های ما باید به صورت جدی وارد عمل شوند.

سردار جلالی ادامه داد: توجه به اصول پدافند غیرعامل در زیرساخت‌های حیاتی کشور بسیار مهم است و نباید زیرساخت‌هایی تولید شود که اصول پدافند در آن وجود ندارد. کاهش آسیب‌پذیری و ایجاد ساز‌وکار تداوم کارکرد زیرساخت‌ها یکی از مهم‌ترین موضوعات کشور است.

وی کاهش وابستگی متقابل زیرساخت‌های کشور را برای مقابله با تهدیدات دشمن مهم دانست و گفت: در بسیاری از مواقع وجود یک ژنراتور می‌تواند از تبدیل یک آسیب به بحران جلوگیری کند. هر دستگاهی باید طرح و استراتژی برای مقابله با تهدیدات و طرح ویژه برای ادامه کارکردها داشته‌باشد. از سوی دیگر باید با تقسیم نقش و برگزاری رزمایش‌های متعدد آمادگی لازم برای مقابله با تهدیدات دشمن را در سازمان‌ها و مردم ایجاد کنیم.

در این مراسم امیر سرلشکر صالحی، جانشین رئیس ستادکل نیروهای مسلح، نیز طی سخنانی بر اهمیت نقش پدافند غیرعامل تاکید کرد و گفت: امروز سازمان‌های غیرنظامی ما باید از اهمیت پدافند غیرعامل آگاهی داشته‌باشند و ملاحظات امنیتی آن را در سطح کشور در نظر بگیرند. پدافند غیرعامل باید به یک جریان نظام‌‌مند در جامعه تبدیل شود و این موضوع مهم با اهتمام مسئولان ذی‌ربط مهیا می‌شود. امروز همان‌گونه که فرهنگ ایمنی رانندگی و بهداشت در سطح جامعه جاری و ساری شده‌است، می‌توان با یک اراده مستحکم این فرهنگ را در حوزه پدافند غیرعامل ایجاد کرد.

سرلشگر صالحی با تاکید بر اهمیت پدافند غیرعامل و ‌اینکه باید در خصوص مقابله و پیشگیری از تهدیدات اقدامات لازم صورت گیرد، ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در خصوص پدافند غیرعامل باید رعایت شود، پیش بینی محل احداث کارخانه ها و مراکز صنعتی و اقتصادی است به گونه‌ای که در برابر خطرات و تهدیدات کمترین آسیب‌پذیری را داشته‌باشند.
مرجع : پایداری ملی