آمریکا بیانیه منع سلاح سایبری را نپذیرفت
کد مطلب: 14735
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۵
 
آمریکا همانند اسراییل، ترکیه و استرالیا، بیانیه منع حملات سایبری را امضا نکرد.
آمریکا بیانیه منع سلاح سایبری را نپذیرفت
 
 
Share/Save/Bookmark
آمریکا همانند اسراییل، ترکیه و استرالیا، بیانیه منع حملات سایبری را امضا نکرد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، آمریکا روز دوشنبه از امضای بیانیه بین‌المللی منع حملات سایبری را امضا نکرد. این بیانیه را امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در جریان مجمع صلح پاریس و هم‌زمان با یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول منتشر کرد و آمریکا یکی از معدود کشورهای غربی بود که تصمیم گرفت آن را امضا نکند. این بیانیه را با عنوان «درخواست پاریس برای اعتماد و امنیت در فضای سایبری»  ۵۱ کشور، بیش از ۱۳۰شرکت و ۹۰ دانشگاه و گروه غیردولتی امضا کردند و این تازه‌ترین اقدام از یک رشته تلاش‌ها در جهت رسیدن به چیزی است که برخی از آن به عنوان «کنوانسیون دیجیتالی ژنو» یاد می کنند.

درست همان‌طور که کنوانسیون ژنو حمله به غیرنظامیان را منع می‌کند، بیانیه پاریس نیز وارد کردن لطمات نظام‌مند به افراد و زیرساخت‌های حیاتی همانند از کار انداختن شبکه‌های برق را ممنوع خواهدکرد.

این بیانیه همچنین شامل درخواستی برای جلوگیری از مداخله بدخواهانه توسط بازیگران خارجی با هدف مخدوش کردن فرایندهای انتخاباتی از طریق فعالیت‌های سایبری بود. تمام اعضای اتحادیه اروپا این توافق‌نامه را امضا کردند، اما استرالیا و ترکیه نیز همانند آمریکا از امضای آن خودداری کردند.

کشورهایی که متهم به حملات سایبری تحت حمایت دولت می‌شوند- مانند روسیه، کره شمالی و ایران- در این فرایند مشارکت نداشته‌اند. اسراییل که همراه با آمریکا مجری پیچیده‌ترین حمله سایبری تاریخ- حمله استاکس‌نت به برنامه هسته‌ای ایران- بود نیز از امضا خودداری کرد. آمریکا اعلام نکرد که چرا این توافق را امضا نمی‌کند و یک دیپلمات که خواست نامش ذکر نشود، گفت که احتمال دارد آمریکا بعدا آن را امضا کند.

اما اگر مباحث گذشته درباره تعیین معیارهای رفتار در فضای سایبری را ملاک قرار دهیم، مقامات آمریکایی از هرگونه توافقی که ممکن است این قبیل اقدامات غیرقانونی را ممنوع کند متنفر هستند؛ زیرا آمریکا ممکن است بخواهد در مناقشه‌های آینده از اقداماتی مانند جاسوسی ، دست‌کاری در اطلاعات یا حمله به زیرساخت‌ها استفاده‌کند.

بااین حال، برخی از بازیگران کلیدی این عرصه صرف این حقیقت را که شرکت‌ها و دولت‌ها برای ایجاد نوعی دیدگاه برای ایمن‌سازی اینترنت کنار هم آمده‌اند، یک گام به جلو می‌دانند.

براد اسمیت، رئیس مایکروسافت و از طرفداران اصلی کنوانسیون دیجیتالی ژنو، گفت: بسیاری از دموکراسی‌های جهان حول این نیاز برای محافظت از تمام دموکراسی‌ها در برابر حملات سایبری در حال بسیج شدن هستند.
مرجع : خبرگزاری ايرنا