سیستم‌عامل مک در دام VeryMal

سایبربان , 9 بهمن 1397 ساعت 8:58

بدافزاری تازه با نام VeryMal سیستم عامل مک را هدف گرفته‌است.


بدافزاری تازه با نام  VeryMal سیستم عامل مک را هدف گرفته‌است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، بدافزاری نوین شناسایی‌ شده‌است که می‌تواند برای کاربران سیستم‌عامل مک مشکل‌آفرین باشد.

به‌طورکلی بسیاری از بدافزارها با هدف نفوذ از طریق سیستم‌عامل طراحی می‌شوند، به‌عبارت‌دیگر بدافزارها به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که کاربران سیستم‌عامل‌های مختلف را آلوده کنند. در این میان سیستم‌عاملی که از آسیب‌پذیری بیشتری برخوردار باشد بیشتر هدف تهاجم قرار می‌گیرد که سیستم‌عامل مک نیز از این قاعده مستثنی نبوده‌است.

کارشناسان امنیت سایبری نام این بدافزار را VeryMal قرار داده‌اند. این بدافزار ظرفیت ترافیک نهانی را بر اساس نفوذ خود ایجاد می‌کند.

این نخستین‌باری نیست که سیستم‌عامل مک با مشکل امنیتی روبه‌رو می‌شود. پیش‌ از این نیز موارد مشابه و خطرناک‌تری نیز وجود داشته‌است.

پاتریک واردل، محقق امنیتی که بارها حفره‌های امنیتی سیستم‌عامل‌های مک را یافته‌است، اخیراً نشان داد که چگونه قابلیت امنیتی جدیدترین سیستم‌عامل مک اپل می‌تواند داده‌های حساس کاربران ازجمله دفترچه آدرس‌ها را مورد دسترسی قرار دهد.

واردل مدعی است که موفق شده به اطلاعات تماس محرمانه کاربر از طریق اپلیکیشنی بدون نیاز به مجوز دسترسی ادمین دست بیابد. البته اشاره شده که این روش دور زدن قابلیت‌های امنیتی روی تمامی سیستم‌های حفاظتی تعبیه‌شده در مک او اس موهاوی و اجزای سخت‌افزاری ازجمله وب‌کم کار نمی‌کند و به عبارتی این بخش‌ها تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.


کد مطلب: 15028

آدرس مطلب: http://www.aftana.ir/fa/doc/news/15028/سیستم-عامل-مک-دام-verymal

افتانا
  http://www.aftana.ir